[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۵
  • دوره جدید

بی‌اعتمادی به مسکن ملی، روزنامه شیراز نوین

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: جامعه هدف طرح جهش تولید مسکن اقشار ضعیف و کم درآمد هستند.
محمدرضا رضایی کوچی، درباره ایرداتی که کارشناسان به طرح «جهش تولید مسکن» می‌گیرند مبنی بر اینکه ما درکشور با کمبود خانه مواجه نیستیم بلکه با نبود قدرت خرید آن از سوی مردم مواجه هستیم، گفت: بله، ما در کشور مسکن خالی داریم اما این موارد خانه‌های لوکس محسوب می‌شوند؛ خانه‌ای که در طرح جهش تولید مسکن به دنبال آن هستیم، واحدهایی هستند که قیمتش متناسب با توان مالی مردم باشد.
به گزارش شیرازنوین به نقل از ایلنا، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حال منظور از مردم چه کسانی هستند؟ کارگران، کارمندان و دهک‌های پایین که نمی‌توانند خانه بخرند. درست است که گفته می‌شود خانه خالی وجود دارد اما آیا این خانه‌ها به درد اقشار کم درآمد می‌خورد؟ بنابراین ما باید به سمت تولید مسکن برویم.
وی افزود: سؤال من این است کارشناسانی که مطرح می‌کنند خانه خالی داریم برای چه جامعه هدفی این مطلب را عنوان می‌کنند؟ درست است که آقای تاجر و پولدار به راحتی می‌تواند خانه مورد نظرش را خریداری کند اما آن فردی که کارگر و معلم است می‌تواند خانه خریداری کند؟ خیر نمی‌تواند؛ بنابراین برای او باید خانه ساخت.
نماینده مردم جهرم تأکید کرد: برای ساخت خانه برای اقشار کم درآمد باید زمینی ۹۹ساله، مصالح ساختمانی با قیمت مناسب و تسهیلات ارزان قیمت در نظر بگیریم؛ نه اینکه تسهیلات ۱۸ درصد برایش بگذاریم؛ چراکه کسی که در دهک پایین قرار دارد نمی‌تواند آن را پرداخت کند.
وی درباره منابع مالی طرح «جهش تولید مسکن» بیان کرد: بانک‌ها قرار است ۱۶۰هزار میلیارد وام دهند؛ از سوی دیگر یک سری وام هم وجود دارد که قبلاً برای مسکن مهر قرار دادیم که در حال بازپرداخت هستند و آنجا هم چیزی حدود ۳۰هزار میلیارد تومان وجود دارد. مالیات بر خانه‌های لوکس و خالی هم در میان هست؛ طبق تصمیمی که گرفته شده توافق شد صندوقی تعبیه شود و تمامی این ارقام در آن واریز شود.
رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سودی هم که برای بازپرداخت این وام در نظر گرفته شده، حدود ۱۲ درصد است؛ طبق آن چیزی که در حال حاضر وجود دارد، سود وام بانکی ۱۸ درصد است و سود مسکن مهر ۴ درصد؛ این دو که با هم تلفیق شوند نهایتاً ۱۰ تا ۱۲ درصد می‌شود.
وی درباره نظارت مجلس شورای اسلامی بر پروژه‌های«مسکن مهر» و «طرح اقدام ملی مسکن» گفت: در حال فشارآوردن هستیم که مسکن مهر تمام شود؛ جلساتی هم در این باره گذاشته شده است. در خصوص طرح «اقدام ملی مسکن» هم جلساتی را با وزارت راه و شهرسازی داشتیم و واقعیت این است که زیاد به این طرح خوش بین نیستم.
رئیس کمیسیون عمران خاطرنشان کرد: هفته گذشته جلسه ای با مسئولان این طرح و وزارت خانه داشتیم؛ باید بگویم در این طرح پیش بینی کردند ۵۰۰هزار واحد در سال ساخته می‌شود، اما عملاً آن چیزی که اتفاق افتاده است ۵۰هزار واحد است؛ این فاصله از آن چیزی که وعده داده بودند، بسیار زیاد است.
وی تأکید کرد: از سوی دیگر بازپرداخت این طرح ۱۸ درصد می‌شود که با این سود نمی‌توانیم کسی را صاحب خانه کنیم؛ زیرا هنگامی که سود ۱۸ درصد به شما می‌دهند معنی اش این است که باید ۲میلیون تومان بازپرداخت در ماه داشته باشید که برای هرکسی مقدور نیست. 
رضایی کوچی گفت: در طرح اقدام ملی مسکن چیزی حدود ۲۴هزار نفر ثبت نام کردند اما به دلیل سود بالای بازپرداخت، تنها ۴هزار نفر واریزی داشتند. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی