[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۳
  • دوره جدید

با مواد طبیعی بوگیر کفش بسازید ، روزنامه شیراز نوین

پس از فعالیت های روزانه و قرار گرفتن طولانی مدت پا داخل کفش بوی ناخوشایندی از آن استشمام می شود که انجام اقداماتی مناسب این بو را از بین می برد.
به گزارش نمناک، خیلی از افراد هنگام پیاده روی، ورزش و دویدن پاهایشان عرق می کند و همین امر موجب بوی بد پا و کفش می شود. اگر بعد از درآوردن کفش متوجه بوی بدی شدید دست روی دست نگذارید و به دنبال روش‌هایی برای رفع این بوی آزار دهنده باشید زیرا این بو مانع حضور شما در جمع و خجالتتان می شود. در این بخش از سبک زندگی نمناک ابتدا دستور ساخت بوگیر کفش خانگی و طبیعی را خواهیم گفت و سپس به ارایه روش هایی برای رفع بوی پا می پردازیم.
آموزش درست کردن بوگیر کفش خانگی:
برای جلوگیری و از بین بردن بوی بد پاها و کفش ها، خودتان در خانه بوگیر کفش درست کنید.
مواد لازم برای درست کردن بوگیر کفش:
نشاسته ذرت: یک دوم فنجان
عصاره گل رز: 6 قطره
جوش شیرین: یک چهارم فنجان
بکینگ پودر: یک چهارم فنجان
دستورالعمل:
همه مواد را با هم مخلوط نمایید و به اندازه یک قاشق یا کمتر درون کفش بریزید و کفش را تکان دهید تا پودر به تمام نقاط کفش برسد و برای رفع بوی بد کفش اجازه دهید، این پودر یک شب در کفش بماند.
تکنیک های ساده و موثر خانگی برای رفع بوی بد کفش
*قرار دادن کفش ها زیر آفتاب:
بیرون از خانه یک مکان آفتابی پیدا کنید یا کفش های خود را نزدیک بخاری قرار دهید. بندها و کفی کفش را بیرون آورده تا سریع‌تر خشک شوند.کفش های خود را به مدت 24 ساعت بیرون بگذارید تا مطمئن شوید واقعاً خشک شدند.
برای جلوگیری از رشد باکتری ها که باعث بوی بد می شود،  کفش ها را خشک کنید، برای این‌کار می توانید یک فن در کنار کفش های خود قرار دهید تا به خشک شدن سریع آنها کمک کند.
*استفاده از جوش شیرین:
اگر بوی کفش هایتان به خودی خود رفع نمی شود از جوش شیرین استفاده کنید. یک لایه نازک درون کفش خود بپاشید و اجازه دهید 24 ساعت بیرون بماند. قبل از اینکه کفش های خود را دوباره استفاده کنید، جوش شیرین را بیرون بریزید.اگر می خواهید بوی نامطبوع را از بین ببرید، 1 تا 2 قطره روغن گیاهی را با جوش شیرین مخلوط کنید.
*استفاده از روزنامه:
تعدادی روزنامه را گلوله کنید و آن را یک شب داخل کفش قرار دهید تا رطوبت را جذب کند و بوها را از بین ببرد .اگر روزنامه ندارید از دستمال کاغذی استفاده کنید.برای افزایش قدرت جذب بو، قبل از قرار دادن روزنامه کمی وانیل به آن بزنید.
*استفاده از نمک:
مقداری نمک داخل کفش خود بپاشید تا حدود 24 ساعت بماند، سپس نمک را قبل از پوشیدن کفش ها بیرون بریزید. در مطلب «با کفش و پایی که بو می‌دهد چه کنیم؟»خواندید که نمک به جذب رطوبت و کاهش بو به طور طبیعی کمک می‌کند.این ترفند برای کفش های کتان خوب است اما برای چرم یا جیر چندان کارآیی نخواهد داشت.
*ضد عفونی کردن با الکل:
یک روش عالی برای تمیز کردن کفش ها استفاده از الکل است، به همین منظور پنبه را آغشته به الکل کنید و برای از بین بردن باکتری های ایجاد کننده بو و ضد عفونی کردن کفش قسمت داخلی کفش را با پنبه آغشته به الکل پاک کنید.الکل بوی قوی دارد، بنابراین، این کار را در مکانی با تهویه مناسب یا بیرون از منزل انجام دهید.
*خیس کردن کفی کفش در آب و سرکه:
آب و سرکه سفید را به نسبت برابر داخل سطلی ترکیب کنید و کفی ها را حداقل 24 ساعت داخل آن قرار دهید تا خیس بخورد. کفی ها را با آب گرم بشویید و اجازه دهید تا قبل از قرار دادن داخل کفش ها، در هوای آزاد خشک شوند.
سرکه بو را جذب می کند به همین دلیل برای رفع بوی بد کفش مناسب است. با این حال ، احتمال اینکه پس از خشک شدن کفی ها، بوی سرکه را احساس کنید وجود دارد.
*شست و شوی کفی کفش ها:
کفی ها را از کتانی بیرون آورید و در ماشین لباسشویی بیندازید، سپس اجازه دهید تا قبل از قرار دادن داخل کفش‌ها کاملاً خشک شوند.
کفی ها را با آب گرم و صابون بشویید، اگر نمی خواهید آنها را با ماشین لباسشویی بشویید.اگر بعد از شستشو هنوز کفی ها بومی دهند، می توانید کفی های جدید خریداری و آنها را با جایگزین کنید.
*استفاده از کفی های طبی:
کفی های کهنه و بدبو را با کفی های جدید تعویض کنید. کفی‌های طبی در اکثر داروخانه ها موجود است. کفی های چوب سدر از جمع شدن قارچ و باکتری در کفش جلوگیری می کند و علاوه بر این، بوی خوبی دارند.
*شست و شو کفش ها:
برچسب کفش ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید قابلیت شست و شو در ماشین لباسشویی را دارد. بندها و کفی ها را بیرون آورید، سپس کفش ها را در یک کیسه قرار دهید تا از آنها محافظت شود، سپس اجازه دهید حدود 24 ساعت در هوا خشک شود. 
بیشتر کفش های کتانی برای قرار دادن داخل ماشین مناسب هستند اما باید از شست و شوی کفش های جیر و چرمی خودداری کنید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی