[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۹۴
  • دوره جدید

رئیس سیا: ایران تصمیمی برای برنامه هسته‌ای نظامی ندارد، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان سیا گفت که ایران تصمیمی برای برنامه هسته‌ای نظامی ندارد. به گزارش ایسنا، ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در گفت‌وگو با شبکه سی‌بی‌اس نیوز با تکیه بر ادعاهای بی‌اساس و اثبات‌نشده مقامات واشنگتن در گذشته مبنی بر اینکه ایران به‌دنبال دستیابی به ظرفیت ساخت سلاح هسته‌ای بوده است، گفت که از نظر او ایران قصد بازگشت به این برنامه‌های خود را ندارد.وی با تکرار این ادعاها اظهار داشت: ما بر این باوریم که جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر تصمیمی برای بازگشت به برنامه هسته‌ای تسلیحاتی ندارد؛ برنامه‌ای که ما معتقدیم در سال 2003 متوقف شده است. مقامات آمریکا و غرب پیش از این بارها ادعاهایی را علیه ماهیت برنامه هسته‌ای ایران مطرح کرده‌اند؛ درحالی‌که این ادعاهای واهی آنها هرگز به اثبات نرسید و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز هیچ‌گاه شواهدی دال بر وجود انحراف در فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان به دست نیاورد.
مقامات ایران نیز به‌طور مکرر این ادعاها را رد کرده و تأکید دارند که سلاح هسته‌ای هیچ جایی در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران ندارد.
این مقام آمریکایی همچنین گفت: اما موضوع این است که برنامه هسته‌ای ایران در دو بخش، یعنی غنی‌سازی اورانیوم پیشرفت بسیار زیادی داشته است و اگر آنها تصمیم به غنی‌سازی ۹۰درصدی بگیرند، تنها چند هفته زمان نیاز خواهند داشت.
وی افزود: ‌علاوه‌براین، در زمینه سیستم‌های موشکی و توانایی حمل کلاهک هسته‌ای در صورتی که به آن دست پیدا کنند، آنها (ایران) پیشرفت قابل توجهی داشته است. با این حال، ما شواهدی در اختیار نداریم که نشان دهد ایران تصمیم برای برنامه هسته‌ای تسلیحاتی داشته باشد. رئیس سیا خاطرنشان کرد: اما ابعاد دیگر این چالش در حال پیشرفت سریع هستند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی