[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۱
  • دوره جدید

اعتماد رنگ‌باخته ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

شوراها اولین و بلندترین قدم و مؤثرترین اقدام را در سلب اعتماد عمومی انجام داده‌اند. به‌طور قطع این اقدام مؤثرترین ضربه به اعتماد عمومی است که برخی در عملیات روانی اقدام انتحاری در حوزه فساد مرتکب می‌شوند. باید به دستاوردهای نظام شورایی نگاهی محتوایی داشته باشیم و این واکاوی می‌تواند در اصل ادامه کار این نهاد خصولتی مؤثر باشد. سال 1399 هم رو به اتمام است و باید به دستاورد‌های مختلف این سال توجه کرد. معیشت مردم مهم‌ترین آیتم در بررسی‌های سالانه است که در این موقعیت باید به کارگزاران نمره منفی داد. دسترسی به امکانات باید برای مردم و کارگزاران همسان‌سازی شود...

کارگزاری که طعم فقر و فلاکت را نچشیده باشد قادر به حل بحران های اجتماعی اقتصادی نیست و باید در این رویه تجدید نظر کرد.
شواهد نشان می‌دهد بعضی با اشتیاق فراوان برای تصدی پست چه در حد ریاست جمهوری، مجلس وشوراها سر از پا نمی شناسند و از آن طرف موج دستگیری ها به دلیل فساد مالی در قدرت به راه است. باعث تاسف است که هر چه تعداد دستگیر شدگان در حوزه فساد مالی بیشتر میشود اما آماری مبنی بر کاهش مفسدین اقتصادی نداریم چرا که دزد نگرفته پادشاه است و زمینه ارتکاب به فساد مهیاست. 
یکی از دلایل مهم استمرار فساد عدم توجه به اصل شایسته سالاری است. باید دید چه عاملی باعث می‌شود پست های مهم و تاثیرگذار بصورت باندی واگذار شود و این باند بازی نقطه اصلی آغاز فساد است.
بطور مثال در یکی از سازمانها در حالیکه نیروهای رسمی، کارشناس و با تجربه وجود دارد اما با ورود سیاسی یک مهره سایر پست های کلیدی توسط عناصر وابسته اشغال میشود و این عدم ثبات در اداره امور نقطه آغاز فساد است. 
با پایان سال جاری باید بنشینیم و اندیشه کنیم چه گامی به جلو برداشته ایم، کدام دعای خیر را بدرقه ملل جهان کردیم که حالا باز خورد خیر در زندگی خود ببینیم. 
کی و کجا به دنبال تسهیل امور معیشتی مردم بوده ایم و برای انهدام فقر و فلاکت برنامه‌ریزی کردیم. به واقع اگر به آرشیو رسانه ها نظری بیندازیم صفحات تاریخ مملو از کینه و جدل بین مسوولانی است که با اصل مسوولیت خود بیگانه اند.
نداشتن برنامه برای بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم بدون شک ما را به مسلخ خواهد برد. در شرایطی که اهل قدرت فقط به فکر بستن بار خودشان هستند. 
راه بهبود شرایط شایسته سالاری وپرهیز از شعار واقدام در عمل است، بطور قطع در سنوات گذشته در انزوای نیروهای متعهد و متخصص کوشیده ایم هر چند بازگشت به نظم سخت و پر هزینه است اما این راهی است که باید پیمود و در این راه باید هزینه ها را پرداخت نمود. 
مشکلات پیش آمده در جریان حرکتی شوراها به نوعی ما را به این سمت می کشاند که در بستر فساد هر چند توسل به نظام شورایی اما زد و بند ها ادامه دار خواهد بود و در این وادی ابتکار عمل بدست مفسدین است تا صالحین. 
شهر ها اگر برمدار قانون اداره شوند  نیازی به تجملات و شعار در قالب هیات های سیاسی نیست چرا که این هیات ها متشکل از مردان و زنان شیفته خدمت نیست و تشنگان قدرت وبالا نشینی پیوسته قانون گریز و قانون ستیزی پیشه کرده اند. 
با این اوصاف نمی‌توان بر حاکمیت قانون امیدوار بود چرا که تشکلی مانند شوراها را نمی‌توان نوپا و تازه کار دانست. حاکمیت شورا ها نه در این پنج دوره که سابقه ای به بلندای تاریخ دارند. 
مشورتی که به انحراف قانون منجر شود همان بهتر که نباشدو بستر فساد را گسترده نکند. امیدواریم روزی شایستگان سوار بر قدرت و با ملاحظات لازم امور را ساماندهی کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی