[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

شورای پنجم بر مدار شفافیت است، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: محورهای فعالیت در قالب برنامه‌های ۵ سال تدوین شده و برای آنها ۳۰۰ شاخص تعریف کردیم که در آخرین سال فعالیت شورای پنجم امکان ارزیابی آنها وجود دارد. دکتر سید عبدالرزاق موسوی ظهر دیروز سه شنبه ۱۲ اسفندماه در نشست خبری با اصحاب رسانه با تأکید بر اینکه برش بودجه این شورا برنامه ۵ ساله شد و برای نخستین بار بودجه ما دارای ۲ متمم بود، خاطرنشان کرد: در حوزه شفافیت چندین مصوبه داشتیم و در حوزه شهرداری الکترونیک و برون‌سازی‌ها هم اقدامات جدی صورت گرفته است.وی افزود: در طول بیش از ٣ سال از عمر شورای پنجم شهر شیراز ١۴مصوبه شورا به طور کامل توسط شهرداری اجرا نشده و قریب به ۵٠ مصوبه به صورت ناقص اجرا شده است.
 آمار اجرای مصوبات مطلوب است
رئیس شورای شهر شیراز تصریح کرد: عملکرد شهرداری در اجرای مصوبات تاکنون خوب بوده است و طی بیش از ٣سال از فعالیت شورای پنجم از حدود ۵۵٠ مصوبه شورا که بیش از ٣٠٠ مورد آن مصوبات عمومی بوده، تنها ١۴ مصوبه به طور کامل اجرا نشده و در اجرای کامل آنها مشکلاتی وجود داشته است که این آمار به نسبت گذشته آمار بسیار بهتری است. سید عبدالرزاق موسوی تصریح کرد: یکی از اقدامات مهم شورای شهر به ویژه در سال سوم برای اجرایی شدن مصوبات ارائه گزارش ماهیانه در ارتباط با اجرای مصوبات شورا بود که در این راستا علاوه بر بررسی ماهیانه اجرای مصوبات در خصوص نظارت بر اجرای پروژه‌ها نیز شهرداری به صورت هفتگی گزارش پیشرفت پروژه‌ها را به شورا ارائه می‌دهد و البته کار دیگر ما نیز که سابقه نداشته بحث بررسی تکالیف بودجه است که آن هم به صورت ماهیانه بررسی می‌شود. وی با اشاره به اینکه می‌توان با مقایسه ای در زمینه آمار این دوره شورا در اجرای مصوبات تاکنون گفت: در خصوص ارزیابی عملکرد فعالیت‌های شورای شهر شیراز هرکس از دیدگاه خود موفقیت یک بخش را بررسی می‌کند اما مهم‌ترین موضوع آن است که باید دید هدف گذاری سازمان از فعالیت‌های آن حوزه چه بوده است. در این بین برخی نگاه حداقلی به فعالیت شورا دارند و شورا را در حد شهرداری می‌بینند و در مقابل برخی نگاهشان حداکثری است و فکر می‌کنند تمامی مشکلات شهر باید در شورا حل شود؛ این در حالی است که هر سازمانی یک مسئولیت و اختیاراتی در قانون دارد که فراتر از آن نمی‌تواند عمل کند.
 حرکت شورا در مسیر حکمرانی اسلامی
رئیس شورای شهر شیراز با اشاره به تأکید شورا بر حرکت در چهارچوب اصول حکمرانی اسلامی از جمله قانون مداری و وفاداری به قانون، پاسخ گویی، شفافیت در امور، اصل مشارکت مردم، عدالت و تساوی و بینش راهبردی با استفاده از علم و تجربه گفت: در همین ارتباط ما در تدوین برنامه ۵ساله بیشترین تأکیدمان این بود که باید در این برنامه شاخص داشته باشیم؛ چیزی که در برنامه‌های قبلی توسعه نبود و در این زمینه ٣٠٠ شاخصه را تعریف کردیم و شما ببینید شورا سال ٩۶ چه چیزی تحویل گرفته و چه چیزی را تحویل می‌دهد. وی افزود: این در حالی است که امسال ما برای اولین بار دو متمم بودجه داشتیم و اگر متمم دوم بودجه ١۵دقیقه ای در جلسه شورا تصویب شد به آن دلیل بود که در کمیسیون‌ها بررسی شده بود و این بودجه برشی از برنامه ۵ساله بود. وی تصریح کرد: در حوزه شفافیت نیز ما چندین مصوبه اثرگذار داشتیم تا مردم بدانند در شهر چه اتفاقی افتاده است؛ از جمله مصوبه pmis که در راستای بهره وری بهتر ظرفیت‌هاست؛ موضوعی که هدف اصلی برای هر سازمانی است. موسوی در پاسخ به سؤالی در خصوص تدوین و اجرای طرح‌های جامعی مثل طرح جامع حمل و نقل و عدم توجه به چنین طرح‌هایی در این دوره از شورا گفت: در خصوص طرح‌های جامع اساساً بسیاری معتقدند واژه طرح جامع واژه درستی نیست؛ چراکه ما می‌توانیم طرحی جامع داشته باشیم که هیچ ایرادی نتوان از آن گرفت؛ همان گونه که در این مدت شاهد به ثمر ننشستن بسیاری از همین طرح‌ها بوده ایم که توسط دانشگاه‌های معتبر و هزینه‌های بالایی تدوین شده اند.
 ایستادگی شورا علیه مافیای میوه
وی تصریح کرد: جمع بندی ما این است که در این دوره وارد طرح‌های جامع نشویم و ما مبنای فعالیت‌های خود را برنامه 5ساله گذاشتیم و همه چیز را در آن آوردیم. وی در ارتباط با راه اندازی بازارچه‌های ٢٢گانه میوه و تره بار برای عرضه میوه و تره بار ارزان به شهروندان و جلوگیری از فعالیت مافیای این حوزه گفت: در اینکه در شهر مافیا و عده ای فرصت طلب با نگاه سودجویانه وجود دارند، شکی نیست اما این باعث نمی‌شود که ما تکلیف قانونی خود را در زمینه عرضه میوه و تره بار ارزان و با کیفیت در این بازارچه‌ها به مردم فراموش کنیم و تلاش می‌کنیم با این کار روی زندگی مردم اثر بگذاریم. عضو شورای شهر شیراز گفت: بسیاری از هزینه‌های شهرداری به دلیل نبود مدیریت شهری است که خرج روی دست شهر می‌گذارد. وی در خصوص برخی گمانه زنی‌ها از سهم بالای فروش املاک شهر در بودجه سال آینده شهرداری شیراز هم گفت: این به هیچ عنوان صحت ندارد. اگر شما بودجه سال‌های ٩٠ به بعد شهرداری را بررسی کنید در خواهید یافت که چه سهمی از بودجه مربوط به فروش املاک است. در این بین به رغم تورم چند سال اخیر این بودجه عمرانی و جاری شهرداری با سال‌های قبل قابل مقایسه نیست.
 حساسیت‌های شورا برای فروش املاک
وی تصریح کرد: از سوی دیگر برخی از املاک شهرداری پروژه‌های مشارکتی است که باید برای کسب درآمد شهرداری فروخته شود اما اگر آمار را ببینید حجم املاک یا مساحت املاکی که در طول این دوره واگذار شده یک دهم دوره قبل است و این اوج حساسیت شورا نسبت به املاک شهر را می‌رساند. موسوی در خصوص حذف کمیسیون حقوق شهروندی علت حذف این کمیسیون نوپا را تداخل وظایف این کمیسیون با دیگر کمیسیون‌ها عنوان کرد. رئیس شورای شهر شیراز در پاسخ به سؤالی در خصوص اینکه با توجه به اینکه شاید برخی مصوبات طولانی مدت در آینده به مرحله عمل نرسد و اینکه چرا به مصوبات کوتاه مدت توجه نمی‌شود، ضمن رد این موضوع گفت: اکثر مصوبات ما کوتاه مدت و زودبازده است و در کل ما مصوبات طولانی مدت نداریم اما برنامه ۵ساله داریم که مصوبات ما نیز برمبنای همین برنامه است. اما در کل جنس پروژه‌ها کوتاه مدت است. وی در پاسخ به سؤالی در خصوص فعالیت‌های فرهنگی شهرداری شیراز و به ویژه فرهنگ سراها و واگذاری یه فرهنگ سرا به سازمان آرامستان‌ها گفت: در کل از فعالیت حوزه فرهنگی و اجتماعی و عملکرد آنها راضی نیستم. معتقدم سازمان فرهنگی و اجتماعی می‌توانست بهتر از این عمل کند. وی اظهار داشت: پیش از این قرار بود سازمان فرهنگی و اجتماعی به چند مورد بیشتر توجه کند که یکی از آنها ترویج فرهنگ ایثار و شهادت بود که در این ارتباط کارهای خوبی انجام شده است، اما در زمینه فرهنگ سراها اعلام کردیم که در کنار کمیت به کیفیت آنها نیز توجه شود و حقیقت آن است که برای فرهنگ سراها نتوانستیم دستورالعمل خاصی داشته باشیم و قرار بود دستور العمل نحوه استفاده از فرهنگ سراها تا پایان سال به شورا ارائه شود تا مورد بررسی قرار گیرد اما هنوز این کار صورت نگرفته است. موسوی گفت: تدوین برنامه استفاده از سراهای محله و ورود آنها به بحث انتخاب شهروند برگزیده و معرفی ظرفیت‌های شیراز از دیگر مواردی بود که در حوزه فرهنگی مد نظر ما بود.
 افزایش سرانه ورزشگاه‌ها و فرهنگ‌سراها
وی تصریح کرد: البته در زمینه عمرانی نیز در حوزه فرهنگی کارهای خوبی صورت گرفته و در همین مدت تعداد سالن‌های ورزشی ما از ۴۵ مورد به ۵۶ مورد افزایش یافته و ۶ فرهنگ سرا نیز به فرهنگ سراهای شهر افزوده شده است. رئیس شورای شهر شیراز گفت: اما در خصوص کمک به ساخت باغ موزه دفاع مقدس نیز کارگروهی برای این کار تشکیل شده و به توافقاتی رسیدیم اما در این زمینه علاوه بر فعالیت‌های فرهنگی در زمینه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، در خصوص تملک مسیر اجرای این باغ موزه نیز اقداماتی صورت گرفته و کارگروه مربوطه در حال انجام کار است. وی با اشاره به همکاری با صداوسیمای مرکز فارس، ارتش و بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس در زمینه ساخت سریال شهید دوران در پاسخ به سؤالی دیگر در ارتباط با اثرگذارترین و ماندگارترین فعالیت شورای پنجم گفت: تاکنون اقدامات ماندگار زیادی در شورای پنجم صورت گرفته اما در این بین راه اندازی مرکز پژوهش‌های شورای شهر شیراز، بخش حقوقی ارزیابی عملکرد از جمله کارهای ماندگار ما در این دوره است اما شاید ماندگارترین کار ما تغییر نوع نگاه مردم و اعتماد آنهاست.
 هوشمندسازی از فعالیت‌های ماندگار شوراست
وی افزود: برگزاری تنها ۵ جلسه غیرعلنی که در دوره قبل ۴۵ جلسه بود و راه اندازی سامانه pmis از جمله دیگر فعالیت‌های ماندگار این شوراست اما شاید مهم ترین کار بحث راه اندازی سامانه شفافیت و کوتاه شدن دست دلالان است که با این کار دیگر شاهد سوءاستفاده برخی از بی اطلاعی مردم از قوانین نخواهیم بود. البته در کنار این موارد بهره برداری از بسیاری از پروژه‌های بزرگ شهری به ویژه در حوزه‌های انسان محوری از ماندگارترین فعالیت‌های شورای پنجم است. رئیس شورای شهر شیراز در خصوص حضور در انتخابات پیش روی دور آینده شورای شهر هم گفت: درباره انتخابات دو هفته دیگر و با ثبت نام کاندیداها مشخص می‌شود که چه کسی کاندیدا شده و نمی‌شود امروز در این زمینه اظهار نظری کرد. وی در پایان در خصوص تبدیل شیراز به پایتخت قرآنی کشور گفت: این موضوع بسیار مهمی است و شورای شهر شیراز آمادگی برای همکاری در این زمینه دارد و علاقه‌مند هستیم تا این مهم محقق شود. موسوی همچنین در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر تلاش‌های شهرداری جهت تملک املاک و زمین‌های اطراف باغ موزه دفاع مقدس فارس و تکمیل این باغ موزه نیز گفت: طی دو سه هفته اخیر در این زمینه چندین جلسه با مسئولان موزه دفاع مقدس در این رابطه برگزار کردیم.رئیس شورای اسلامی شهر شیراز اظهار کرد: در این زمینه دو کارگروه تشکیل دادیم. یکی از این کارگروه‌ها درباره برنامه‌ریزی‌های فرهنگی باغ موزه دفاع مقدس فارس است و در جلسه مشترکی که با مسئولان امر داشتیم به این توافق رسیدیم که محور همکاری‌ ما به‌عنوان شورای شهر و موزه، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت باشد و هر کاری می‌خواهیم انجام دهیم با این رویکرد باشد تا این فرهنگ در جامعه توسعه و ترویج پیدا کند. وی با بیان اینکه برای تملک املاک طرف باغ موزه دفاع مقدس فارس نیز کارگروه‌هایی تشکیل شد که جلساتی هم برای آن برگزار شده است، گفت: همچنین روز دوشنبه هم با رئیس صدا و سیمای فارس برای تولید سریال شهید دوران جلسه‌ای داشتیم که کار مشترکی را با همکاری صدا و سیما، شورای شهر شیراز، شهرداری و ارتش انجام شود و بناست که تفاهم‌نامه آن هم آماده شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی