[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

شیراز در مسیر آبادانی و عدالت‌محوری، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
به همت شهرداری شیراز پروژه چپ‌گرد صدرا با نام دکتر خدادوست به بهره برداری رسید. این مراسم صبح پنجشنبه 21 اسفندماه همزمان با مبعث نبی اکرم(ص) با حضور معاون وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، استاندار فارس، شهردار شیراز، رئیس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز، فرمانده انتظامی فارس و جمعی دیگر از مدیران استانی و شهری با همراهی اصحاب رسانه افتتاح شد.
 قطار سازندگی شهرداری در حرکت است
شهردار شیراز در آیین بهره برداری از چپ‌گرد تقاطع غیرهم‌سطح دکتر خدادوست با بیان اینکه قرار گرفتن اجرای این پروژه در یکی ورودی‌های پرترافیک شهر از سمت شمال غرب سختی‌هایی را در مسیر اجرا در پی داشت، گفت: جریان داشتن ترافیک و در عین حال فعال بودن پروژه باعث شد که با تمهیدات لازم و ملاحظات فنی، پروژه با کیفیت لازم به نتیجه برسد. 
حیدر اسکندرپور با اشاره به نقش اثرگذار چپ‌گرد تقاطع غیرهم‌سطح ورودی صدرا در کاهش ترافیک این شهر جدید افزود: با افتتاح این پل ترافیک این محور برطرف می‌شود و شاهد تردد ایمن ورودی صدرا به شیراز خواهیم بود. او همچنین با بیان اینکه امسال پروژه‌های زیادی به ویژه در حوزه فضای سبز اجرا شد، به گونه‌ای که بیش از یک متر مربع به سرانه سبز شیراز افزوده شد، گفت: تمام میادین و بلوارهای اصلی ۱۱ منطقه این کلان‌شهر بهسازی شدند. شهردار شیراز خاطرنشان کرد: امسال تپه‌های مشرف به شیراز درخت‌کاری شدند و در ایام نوروز نیز فضای شهر با گل‌کاری‌های وسیعی که در سطح شهر انجام شده، شرایط مطلوبی را برای همشهریان عزیز رقم خواهد زد.
 او همچنین اشاره ای به آخرین تصمیم ستاد کرونا مبنی بر ممنوعیت ورود خودروهای غیربومی به شیراز و ممنوعیت سفر به این کلان شهر به دلیل شیوع کرونا داشت و گفت: امسال شهر شیراز پذیرای مهمانان نوروزی نخواهد بود. به گفته شهردار شیراز درسال جاری بیش از ده پروژه بزرگ و ده‌ها پروژه کوچک را در مناطق مختلف اجرایی شده است که با روند فعلی که در شهرداری طی می‌شود، در فصل بهار پروژه‌های بسیار خوبی به بهره برداری می‌رسد. اسکندرپور با اشاره به پروژه نورپردازی معابر و تقاطع‌های شهر شیراز در راستای بازآفرینی و زنده سازی فضای شهری گفت: تاکنون بیش از یکصدمیلیارد تومان در خصوص نورپردازی تقاطع‌ها و میادین هزینه شده است.
 افزایش کیفیت زندگی با پروژه‌های اثرگذار
در ادامه این مراسم استاندار فارس با تقدیر از دست اندرکاران اجرای این پروژه گفت: اجرای چنین پروژه‌هایی در سطح کلان‌شهر شیراز در زندگی شهروندان اثرگذار است و سبب تسهیل امور و ایجاد رفاه می‌شود.
عنایت الله رحیمی در ادامه با بیان اینکه زمان سرمایه‌ای غیر قابل برگشت است، افزود: پروژه‌های بزرگ و اثرگذاری همچون پل دکتر خدادوست زمان اتلاف شده شهروندان شهر جدید صدرا و شیراز را کاهش می‌دهد. ‌استاندار فارس همچنین از معاون وزیر کشور که در این نشست حضور داشت، خواست که با پیگیری مشکلات استخدامی نیروهای شرکتی شهرداری سبب ایجاد رضایتمندی اجتماعی و تلاش مضاعف شود. وی خواهان تخصیص واگن‌ها به متروی شیراز متناسب با کلان‌شهر‌های دیگر شد و اظهار کرد: شیراز بیشترین طول قطار شهری در بین کلان‌شهرهای کشور بعد از تهران را دارد و شهرداری نیز تلاش می‌کند خط دو مترو را تا پایان دولت به پایان برساند. وی عنوان کرد: مدیریت شهری فعلی کارهای خوبی انجام داده و می‌توانستند بهتر عمل کنند که در ادامه نیز امیدواریم شاهد اجرای پروژه‌های اثرگذار در این کلان‌شهر باشیم.
 بهره‌برداری از ۷۰هزار طرح عمرانی
در ادامه این مراسم معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها گفت: تحریم‌های ظالمانه و شیوع کرونا نه تنها جلوی توسعه ایران را نگرفته، بلکه این روند را تسریع کرده است و در یک سال گذشته بیش از ۷۰هزار طرح عمرانی و پروژه شاخص در سطح کشور به بهره‌برداری رسیده است. مهدی جمالی نژاد افزود: سال ۹۹ به دلیل تحریم‌های ظالمانه و کینه‌توزانه آمریکا و وجود کرونا سال سختی بود اما با این وجود روند توسعه کشور متوقف نشد. وی به پروژه‌های عمرانی کشور که در حدود یک سال اخیر در سطح کشور به بهره برداری رسیده اشاره کرد و ادامه داد: در دهه فجر سال گذشته ۲۲هزار پروژه در سطح کشور به بهره برداری رسید.وی با بیان اینکه در هفته دولت امسال ۱۸هزار پروژه کلان در سطح ایران افتتاح شده گفت: در دهه فجر ۹۹ نیز بیشترین میزان طرح عمرانی در طول ۴۲ سال گذشته با ۳۰هزار پروژه با اعتبار بیش از ۱۰۰میلیارد تومان در کشور به بهره برداری رسید.معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور افزود: طی ۲ مرحله در طول ۳ ماه اخیر پروژه‌های شهری بسیاری در سطح کشور با حضور رئیس جمهور افتتاح شد که در مرحله دوم هفته گذشته هزار پروژه با بیش از ۱۰هزار میلیارد اعتبار در شهرهای مختلف کشور به بهره برداری رسید.وی تأکید کرد: حرکت قطار افتتاح پروژه‌ها در کشور نشان از این دارد که نه تنها سرعت افتتاح پروژه‌ها با وجود تحریم کم نشده، بلکه سرعت هم گرفته که تعداد قابل توجهی از این طرح‌های عمرانی در استان فارس بوده است. جمالی نژاد در بخش دیگر سخنان خود به ثبت نام شوراها که از روز ۲۰ اسفندماه شروع شده، اشاره کرد و گفت: همه کسانی که نخبه علمی و دانشگاهی هستند باید برای حضور در این عرصه مهم ثبت نام کنند.
وی با بیان اینکه خیلی‌ها می‌خواهند شوراها را تضعیف کنند و نباید اجازه داد، افزود: حضور پررنگ نخبگان محلی در انتخابات شوراها، تعلق خاطر را در بین شهروندان و روستاییان ارتقا می‌دهد و این سرمایه اجتماعی را بالا می‌برد و باعث ایجاد امنیت اجتماعی کشور و در نهایت امنیت ملی می‌شود.معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور نقش شوراها را در امنیت ملی بسیار بالا دانست و گفت: اعضای شوراهای اسلامی سنگ صبور مردم هستند. وی ادامه داد: منشور ایران شهر ۱۴۰۰ در سازمان همیاری‌ها تدوین شده است که همگان باید آن را مطالعه کنند. جمالی نژاد در پایان گفت: اردیبهشت ۱۴۰۰ سومین مرحله افتتاح پروژه‌های شهری در سطح کشور با حضور رئیس جمهور برگزار خواهد شد که شیراز و فارس باید نقش مهمی در این خصوص داشته باشند.
 پاسخ‌گویی به مردم، سرلوحه کار شورا
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در ادامه این مراسم گفت: امروزه شهرداری با چالش‌های اقتصادی زیادی برای پیشبرد پروژه‌های عمرانی روبه‌روست و به سرانجام رساندن آنها در شرایط کنونی شایسته تقدیر است.
سید عبدالرزاق موسوی تأمین منابع مالی در شرایط کنونی را کاری بسیار سخت و پیچیده ارزیابی کرد و افزود: ما زمانی که می‌خواهیم در شورا عوارضی را وضع کنیم، به خوبی می‌دانیم که با چه شرایطی روبه‌رو هستیم. روبه‌روی ما مردمی هستند که با چالش‌های عدیده اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند و در آن سو هم مجموعه ای به نام شهرداری است که باید پروژه‌ها را به سرانجام رساند و در این مسیر بخش زیادی از بار دولت را به دوش بگیرد. وی مدیریت منابع مالی و اجرای پروژه‌های عمرانی در چنین شرایطی را کار بسیار دشواری ارزیابی کرد و افزود: موفقیت در اجرای پروژه در وهله اول با کمک پروردگار متعال صورت می‌گیرد و پس از آن این دستاورد محصول ارتباط خوب شورا با نهادها و سازمان‌های مختلف نظیر نماینده محترم ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، استاندار، شهردار، فرمانداری و دیگر دستگاه‌هاست. عضو کمیسیون اقتصاد و سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر شیراز در ادامه اظهار داشت: در بخش ساختاری که دولت هم چندان موفق نبوده، شورا و شهرداری شیراز کارهای بزرگی را به سرانجام رسانده اند. ما به عنوان شورایی که شعار انسان محوری را مطرح کرده ایم، خودمان را پاسخ‌گوی مردم می‌دانیم و سعی می‌کنیم ضمن پاسخ‌گویی گزارش فعالیت‌هایمان را به آحاد جامعه ارائه کنیم. موسوی با بیان اینکه فعالیت‌های شورای پنجم برنامه محور بوده است، تصریح کرد: در همان ابتدای کار رویکردهای شورا مشخص شد و مبانی شهر انسان محور تعریف گردید و برنامه پنج ساله ای با ویژگی‌ها و شاخص‌های جدید کمی تعریف شد. امروز به مرور زمان پروژه‌های شهرداری یکی پس از دیگری آماده بهره برداری می‌شوند و این حاصل همان برنامه ریزی‌هاست. رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در ادامه به مهندسان سخت‌کوشی در شهرداری اشاره کرد که برای مدت زمان‌های 15 تا 20 ساله به صورت شرکتی فعالیت می‌کنند و خواستار برطرف شدن مشکلاتشان شد و اظهار داشت: در شورای شهر بارها و بارها این موارد را از طریق مقامات ذی‌ربط پیگیری کردیم و در شورای عالی استان‌ها هم مصوبه آن به تصویب رسیده است. خوشبختانه با پیگیری‌های انجام شده، بخش‌نامه ای صادر شده که می‌تواند بخشی از این مشکلات را برطرف سازد. اما تقاضا داریم نحوه اجرای این بخش‌نامه در اسرع وقت مشخص شود و به نامه‌ها و بخش‌نامه‌های دیگر ارجاع داده نشود. وی در ادامه افزود: شهرداری در صلاحیت کار خودش است که قراردادکار معین را منعقد کرده و دلایل حقوقی متعددی هم در این زمینه وجود دارد و اساساً نیازی به مجوز وزارت کشور یا جای دیگری هم نیست. اما چون سیستم این را نمی‌پذیرد خواهشمندیم با دستور استاندار محترم این روند استخدام نیروهای شرکتی در اسرع وقت تعیین تکلیف شود. موسوی در پایان اظهار داشت: در کنار تعیین تکلیف نیروهای شرکتی شهرداری خواستار روشن شدن وضعیت آیین نامه مصوب مجلس شورای اسلامی هستیم؛ چراکه 2هزار پست خالی در شهرداری شیراز وجود دارد که باید وضعیت آنها مشخص شود.
 پرهیز از توسعه تک‌بعدی
رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای شهر شیراز نیز در ادامه این مراسم با اشاره به حضور جمالی نژاد معاون وزیر و رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، اظهار کرد: وی به خوبی می‌داند که در این شرایط سخت اقتصادی کسب درآمد، پرداخت حقوق پرسنل و اجرای پروژه‌های ریز و درشت عمرانی چه همت و درایتی می‌خواهد که این مهم با سیاست گذاری بسیار خوب در شورای شهر و در رأس آن ریاست شورای شهر شیراز و هدایت و راهبری بسیار خوب شهردار شیراز و دیگر همکاران در مجموعه شهرداری رقم خورده است. نواب قائدی گفت: اگر نمایندگان شما در شورای شهر مصوب می‌کنند که نام قهرمانان ملی در عرصه‌های مختلف علمی و دوران دفاع مقدس بر تارک شهر می‌درخشد، فرزندان شما نیز در مجموعه بزرگ شهرداری اجرای این پروژه‌ها را رقم می‌زنند. وی افزود: امروز خوشحال هستم و با شهامت اعلام می‌کنم که مدیریت شهری به دنبال توسعه تک بعدی شهر نیست که این موضوع در تعریف و اجرای پروژه‌های یکصد و بیست و دوگانه شهر شیراز دیده می‌شود. رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای شهر شیراز اظهار کرد: اگر روز پنجشنبه چپ‌گرد دکتر خدادوست با هدف تسهیل ترافیکی تردد شهروندان افتتاح شد، روز چهارشنبه نیز پارک سلامت و ورزش در محله کشن افتتاح گردید. قائدی گفت: اگر با ساخت تقاطعات زمخت روح و روان همشهریان را آزرده کرده ایم، امروز با نورپردازی‌ها و ایجاد فضاهای شهری مفرح در زیر این تقاطعات آرامش را به شهر برگردانده ایم.وی افزود: اگر شهروندان ما در شمال شهر فضای پیاده راه سلامت چمران جنوبی را در اختیار دارند، امروز نیز شاهد اجرای پروژه پیاده راه سلامت در بلوار احمد بن موسی(ع) در جنوب شیراز و پیاده راه سلامت در بلوار طلاییه هستیم. رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای شهر شیراز اظهار کرد: امروز شهروندان شاهد اجرای پروژه بزرگ پردیس سینمایی در جنوب و در میدان کوزه گری و فرهنگ‌سرای معلولان برای اولین بار در سطح کشور در پارک جوان و همچنین شاهد اجرای احداث سالن تئاتر در بلوار نصر هستند. قائدی گفت: اگر امروز می‌بینیم که دوچرخه‌های اشتراکی در همه نقاط شهر مورد استفاده شهروندان قرار گرفته است، متوجه می‌شویم که ذائقه شهروندان تغییر کرده و شهروندان کارهای جدید و نو از مدیریت شهری می‌خواهند. وی در پایان از حمایت‌های مجموعه استانداری به ویژه شخص استاندار و از شورا و شهرداری قدردانی کرد.
 پروژه‌های بزرگ‌تری از راه می‌رسند
 صالحی معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز هم در مراسم افتتاح تقاطع غیرهم‌سطح دکتر خدادوست در تقاطع صدرا و شهرک گلستان گفت: این دهمین پروژه بزرگ شهرداری شیراز است که امسال به بهره برداری رسیده که البته این جزو کلان پروژه‌های ١٢٠گانه مناطق ١١گانه است. اسماعیل صالحی با اشاره به ضرورت اجرای تقاطع غیرهم‌سطح دکتر خدادوست گفت: این محل یکی از پرترافیک‌ترین مناطق شهر است و از بهترین مشاوران و طراحان در اجرای این پروژه استفاده کردیم. وی ادامه داد: تا ابتدای امسال این پروژه تنها ١۵ درصد رشد داشت اما در طول ١١ ماه گذشته ٨۵ درصد مابقی آن به رغم انبوه مشکلات پیش رو اجرا شد و امروز شاهد رونمایی از این پروژه هستیم. وی افزود: در این بین علاوه بر مشکلات اقتصادی و فنی به دلیل کرونا هر هفته یک تیم ما کرونا می‌گرفتند و تیم بعدی جایگزین می‌شد و با توجه به بزرگی کار و اجرای یک‌هزار متر عملیات پل‌سازی و ارتفاع ١۴متری به گونه ای عملیات اجرایی این پل انجام شد که حتی یک روز این محور که یکی از مهم‌ترین محورهای ورودی شهر است، بسته نشد. صالحی گفت: در این بین با توجه به تحریم‌ها و نیاز به قطعات اروپایی در برهه ای از زمان طراحی این پروژه به طور کامل تغییر کرد و با استفاده از متخصصان داخلی این کار انجام شد؛ چراکه اگر می‌خواستیم معطل تأمین قطعات شویم، کار یک سال به تأخیر می‌افتاد و از سویی هزینه ٧میلیارد تومانی سازه دوازده این پروژه به ١٠٠میلیون تومان کاهش یافت. وی با اشاره مشکلات جابه‌جایی تأسیسات در محل نیز افزود: البته جز این پروژه هنوز هم پروژه‌های بزرگ دیگری داریم که تا ابتدای امسال به بهره برداری می‌رسد.
 کاهش آلودگی هوا و زمان سفر
 پل چپ‌گرد صدرا که به نام دکترخدادوست مزین شده، توسط شهرداری شیراز با ۱۲هزار مترمکعب بتن ریزی، ۲۷هزار مترمربع قالب بندی، ۱۶۰۰ تن آرماتوربندی، ۱۵۸ تن کابل و متعلقات، ۲۵هزار متر آسفالت و بیش از ۱۱هزار مترمکعب خاکریزی احداث و در خروجی صدرا به شیراز واقع شده است. افزایش ایمنی تردد شهروندان، کاهش ترافیک، کاهش آلودگی هوا و مصرف سوخت و کاهش زمان سفر از جمله مزایای این پروژه است. پل دکتر علی‌اصغر خدادوست که در خروجی صدرا به سمت شیراز قرار گرفته است، به طول ۶۰۰ متر و مساحت ۶ هزار و ۹۰۰ متر مربع با اعتبار ۶۴میلیارد تومان به بهره برداری رسید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی