[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۱
  • دوره جدید

پایه حقوق کارگران افزایش یافت ، روزنامه شیراز نوین

در راستای تصویب افزایش ۳۹ درصدی حداقل دستمزد ۱۴۰۰، وزارت کار پیشنهاد افزایش حق مسکن کارگران را با قید فوریت به هیئت وزیران ارسال می‌کند.
به گزارش ایسنا، شورای عالی کار شنبه‌شب پس از ساعت‌ها مذاکره فشرده سرانجام با افزایش ۳۹ درصدی حداقل دستمزد ۱۴۰۰ موافقت کرد تا پایه حقوق کارگران از ابتدای فروردین ماه سال آینده با افزایش ۷۴۵هزار تومانی به دو میلیون و ۶۵۰هزار تومان برسد.
از دیگر مصوبات دویست و نود و هفتمین نشست شورای عالی کار، تصویب افزایش بن خواربار و حق مسکن بود که بر این اساس بن خواربار به ۶۰۰هزار تومان رسید و حق مسکن در صورت تصویب در هیئت وزیران در فیش حقوقی سال آینده کارگران ۴۵۰هزار تومان لحاظ خواهد شد.
در راستای مصوبات دیگر شورا، افزایش سایر سطوح مزدی بود که به رشد ۲۶ درصدی به اضافه عدد ثابت ۲۴۸هزار و ۳۵۰ تومان و حداقل مزد روزانه ۸۲۷۸ تومان رسید.
پایه سنوات کارگران با بیش از یک سال سابقه نیز ۱۴۰هزار تومان و حق اولاد ۲۶۵هزار تومان تعیین شد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به افزایش ۳۹ درصدی حداقل دستمزد در سال ۱۴۰۰ گفت: با توافق کارفرمایان و کارگران به افزایش ۳۹ درصدی حداقل دستمزد برای سال آینده رسیدیم که حداقل حقوق و دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۰ بالای ۴میلیون تومان خواهد شد و با توجه به توافق جامعه کارگری و کارفرمایی در این زمینه، سال آینده سال خوبی برای افزایش تولید و صیانت از حقوق کارگران خواهد بود. وی همچنین درباره تصویب افزایش حق مسکن گفت: بخش مربوط به کمک هزینه مسکن منوط به تأیید هیئت وزیران است که این پیشنهاد با قید فوریت تقدیم دولت خواهد شد و با تصویب آن افزایش حق مسکن اعمال خواهد شد.
به گفته شریعتمداری، حداقل رقم دستمزد کارگری در سال آینده دومیلیون و ۶۵۰هزار تومان بوده و رقم نهایی دستمزد کارگران با احتساب دریافت سایر آیتم‌های شغلی، به بالاتر از ۴میلیون تومان خواهد رسید. حمیدرضا سیفی نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار نیز گفت: دستمزد سال ۱۳۹۹ حدود ۵۱.۵ درصد سبد معیشت کارگران را پوشش می‌داد ولی افزایش ۳۹ درصدی حداقل مزد، ۶۱ درصد سبد معیشت کارگران برای سال آینده را پوشش می‌دهد.
به گفته وی اگر چه نظر گروه کارفرمایی برای دستمزد، افزایش ۳۴.۲ درصد مطابق نرخ تورم بود اما در نهایت ۵ درصد بیشتر از نرخ تورم افزایش یافت تا هزینه سبد معیشت کارگران پوشش یابد.
نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار، افزایش ۳۹ درصدی حداقل مزد را به نفع بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی دانست و گفت: این افزایش به پایه حقوق بازنشستگان هم کمک کرد.
با تصویب افزایش ۳۹ درصدی حداقل دستمزد ۱۴۰۰، خواسته نمایندگان کارگری برای جبران اختلاف دومیلیون تومانی هزینه سبد معیشت سال گذشته کارگران و امسال نیز به نوعی محقق و دریافتی کارگران برای سال آینده بیش از ۴میلیون تومان شد.
کمیته دستمزد شورای عالی کار در آخرین نشست خود هزینه ماهانه سبد معیشت خانوارهای کارگری را شش‌میلیون و ۸۹۵هزار تومان تعیین کرد؛ در حالی که این رقم سال گذشته چهارمیلیون و ۹۶۰هزار تومان اعلام شده بود.
نمایندگان کارگری خواهان جبران اختلاف دومیلیون تومانی هزینه امسال سبد معیشت کارگران در مقایسه با سال گذشته بودند و بر همین اساس روی پایه مزد متمرکز شدند تا با توجه به آنکه افزایش دومیلیون تومانی روی پایه مورد موافقت قرار نمی‌گرفت، این رقم با تمرکز بیشتر در پایه مزد و در سرجمع به حقوق و دریافتی کارگران افزوده شود که تلاش آنها به ثمر نشست و این خواسته با همراهی و مشارکت مؤثر دولت و نمایندگان کارفرمایی محقق شد تا بخش اعظمی از هزینه‌های سبد معیشت کارگران در سال آینده جبران شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی