[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۱
  • دوره جدید

چه چیزی چای را بسیار سالم می‌کند؟، روزنامه شیراز نوین

کاتچین‌ها ترکیبات پلی فنولیک، آنتی اکسیدان‌های قوی هستند که به گیاهان کمک می‌کنند تا با استرس اکسیداتیو کنار بیایند و در بدن انسان آن‌ها رادیکال‌های به اصطلاح آزاد را خنثی می‌کنند که می‌توانند سلول‌ها را از بین ببرند.
به گزارش بهداشت نیوز به نقل از فرادید، اعتقاد بر این است که از ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ سال پیش در چین به عنوان دارویی محرک استفاده می‌شده و تا قرن ۲ قبل از میلاد، سنت نوشیدن چای در سراسر آسیای میانه گسترش یافته بود. چای به همراه ابریشم یکی از کالا‌های اصلی حمل و نقل چین در طول جاده بزرگ ابریشم بود.
در چین و سایر کشور‌های شرق، چای نوشیدنی شفابخشی محسوب می‌شود. برای حفظ تن، بهبود خلق و خو و به عنوان پیشگیری در برابر همه بیماری‌ها، از جمله سرطان، دلایل آن از جمله موارد علمی وجود دارد.
امروزه چای محبوب‌ترین نوشیدنی در جهان پس از آب است. هر نوع چای، سیاه، سبز، سفید، زرد، چای وحشی یا پوره که از برگ‌های خشک شده همان گیاه کاملیا سیننسیس تهیه می‌شود. راز منشأ چای این است که همه نمایندگان مشهور گونه کاملیا سیننسیس فرهنگی هستند. آنالوگ‌های رشد وحشی در طبیعت یافت نشده اند.
بخش دوم نام گونه‌ها به صورت «چینی» ترجمه می‌شود. با این وجود دانشمندان سه خط ژنتیکی مختلف یا انواع مختلف درخت چای را تشخیص می‌دهند: چینی از جنوب چین و دو هندی، که اصالتاً از استان چین یونان و منطقه آسام در هند است.
علاوه بر طعم و عطر دلپذیر، چای نوشیدنی‌ای است که بر اساس تأثیر بیولوژیکی متابولیت‌های ثانویه که در برگ‌های چای ایجاد می‌شود، دارای خواص درمانی زیادی نیز است. این مواد شیمیایی به بقای گیاه کمک می‌کند و همانطور که پیداست برخی از آن‌ها برای انسان بسیار مفید هستند.
 اول از همه: کافئین، کاتچین‌ها و الآنانین. اثرات کافئین به خوبی شناخته شده است.
این یک روان تحریک کننده قوی است که برای تسکین سردرد، افزایش عملکرد ذهنی و جسمی، از بین بردن خواب آلودگی و افسردگی، تحریک تنفس و فعالیت‌های قلبی استفاده می‌شود. بیشتر کافئین در چای سیاه، کمتر در چای اوولون و مقدار بسیار کمی از آن به رنگ سبز و سفید است.
کاتچین‌ها ترکیبات پلی فنولیک، آنتی اکسیدان‌های قوی هستند که به گیاهان کمک می‌کنند تا با استرس اکسیداتیو کنار بیایند و در بدن انسان آن‌ها رادیکال‌های به اصطلاح آزاد را خنثی می‌کنند که می‌توانند سلول‌ها را از بین ببرند.
در چای سبز و سفید بیشتر کاتچین وجود دارد تا در چای سیاه و این‌ها هستند که به نوشیدنی مزه تلخی می‌دهند. چای حاوی چهار نوع کاتچین است که از همه آن‌ها قدرتمندترین گالات گلیس اپیگالوکاتچین (EGCG) است. یک فنجان چای سبز نوعی سفارش بیشتر از کافئین است.
الآنانین یک اسیدآمینه طبیعی است که مشابه در ساختار مولکولی با گلوتامین وجود دارد. این ماده خاصیت آرام بخش دارد؛ به عنوان یک فعال کننده فعالیت مغز عمل می‌کند، عملکرد‌های شناختی را بهبود می‌بخشد، افسردگی را تسکین می‌بخشد و روحیه را بهتر می‌کند. به خصوص در ترکیب با کافئین الآنانین بسیار مؤثر است.
عصاره چای سبز به نام «الآنانین» به عنوان یک مکمل غذایی تسکین دهنده استرس که در حافظه و توانایی یادگیری بهبود می‌یابد، در بازار عرضه می‌شود. اما مطالعات نشان داده اند که در چای سیاه تانین بیشتری به نسبت چای سبز وجود دارد و حداکثر مقدار، به اندازه کافی عجیب و غریب، معلوم شد که در کیسه‌های چای است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی