[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

کیفیت هوای شیراز ناسالم است، روزنامه شیراز نوین

معاون نظارت و پایش محیط زیست فارس اعلام کرد که کیفیت هوای دیروز شیراز شنبه ١٤ فروردین برای گروه‌های حساس ناسالم بود. قاسم نهاوندی در گفت‌وگو با ایسنا بیان کرد: شاخص کیفیت هوای کلان‌شهر شیراز در ٢۴ ساعت گذشته عدد ١١٢ (وضعیت شاخص؛ ناسالم برای گروه‌های حساس) و در ساعت ٨ صبح دیروز عدد ١٢١ (وضعیت شاخص؛ ناسالم برای گروه‌های حساس) است. او افزود: شاخص کیفیت هوا یا AQI، کیفیت هوا را در شش دسته قرار می‌دهد که هر دسته را به سطوح مختلف سلامت انسان مربوط می‌کند؛ در شاخص هوای پاک، میزان AQI بین ۰ و ۵۰ و کیفیت هوا رضایت بخش و شرایط کیفی هوا بی خطر یا کم خطر است.
نهاوندی خاطرنشان کرد: در شاخص قابل قبول نیز میزان AQI بین ۵۱ تا ۱۰۰ و کیفیت هوا قابل قبول است. اگرچه بعضی از آلاینده‌ها امکان دارد برای تعداد بسیار کمی از افراد با ملاحظات بهداشتی خاص همراه باشد. به عنوان مثال، کسانی که نسبت به ازن حساسیت ویژه‌ای دارند، در چنین شرایطی شاید علائم تنفسی از خود بروز دهند. معاون نظارت و پایش محیط زیست فارس به شاخص ناسالم برای گروه‌های حساس هم اشاره کرد و با بیان اینکه میزان AQI در این حالت بین ۱۰۱ و ۱۵۰ است، گفت: بعضی از افراد گروه‌های حساس ممکن است اثرات بهداشتی خاصی را تجربه کنند. برای مثال مردمی که دارای بیماری ریه هستند نسبت به عموم مردم خطرات بیشتری را از مواجهه با ازن متحمل می‌شوند؛ اما مردمی که بیماری ریوی یا قلبی دارند خطر بیشتری را از مواجهه با ذرات معلق متحمل می‌شوند. اما وقتی آلودگی هوا در این سطح قرار دارد، عموم مردم تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند. نهاوندی اضافه کرد: در شاخص هوای ناسالم نیز هر فردی ممکن است اثرات بهداشتی AQI بالا را زمانی که مقدار آن بین ۱۵۱ و ۲۰۰ است، تجربه کند. اعضای گروه‌های حساس بیش از سایران اثرات جدی را بر سلامت خود تجربه می‌کنند.
او ادامه داد: در شاخص خیلی ناسالم نیز AQI بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ قرار دارد و هشداری برای سلامتی به حساب می‌آید و بدین معنی است که هر کسی ممکن است اثرات جدی تری را بر سلامت خود تجربه کند. نهاوندی به شاخص هوای خطرناک هم اشاره کرد و با بیان اینکه AQI در این وضعیت از ۳۰۰ بالاتر و اخطاری جدی برای سلامت انسان و اعلام وضع اضطراری است، گفت: در این وضعیت احتمالاً تمام افراد جامعه تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی