[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۱
  • دوره جدید

فساد مانع رونق تولید می‌شود، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: فساد یکی از مخرب‌ترین موانعی است که در برابر رونق تولید ملی ایستادگی می‌کند. سید عبدالرزاق موسوی در اولین جلسه صحن علنی شورای اسلامی شهر شیراز در سال جدید سخنان خود را با این پرسش که چرا برخی از مجوزهایی که دولت صادر می‌کند، در بازار با قیمت‌های میلیاردی خرید و فروش می‌شود، افزود: در اجرای وظایف شهرداری و سازمان‌های خدمات رسان، شورا طی مصوبه ای شهرداری را موظف کرد ۲۲ بازارچه تهیه و توزیع محصولات کشاورزی و مشخصاً میوه و تره بار از تولید به مصرف را با کمک سازمان‌های ذی‌ربط ایجاد کند. شهرداری در تأمین زمین و ایجاد بازارچه خیلی خوب عمل کرد اما در راه اندازی به نظرمی رسد سازمان میادین موفق نبود. وی ادامه داد: بازدید‌ها نشان داد تعداد اندکی در مواردی که سازمان تعهد داده، راه اندازی شده است. باید بررسی شود چرا سازمان میادین نتوانست به تعهدش به خوبی عمل کند. در روز افتتاح هم عرض کردم که گزارش اقداماتی را بدهیم که انجام شده است.
رئیس شورای شهر شیراز با اعلام این مطلب با اشاره به نام‌گذاری امسال به نام سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها خواستار توجه مرکز پژوهش‌های شورای شهر شیراز در این زمینه شد و‌ گفت: معتقد هستم یکی از موانع جدی تولید فساد است. فساد یکی از مخرب ترین موانع رونق تولید ملی است و یکی از زمینه‌های فساد همین فرایند و ضوابط صدور مجوز است که اگر فرایند صدور مجوز سخت باشد طبیعتاً سرمایه گذار را به سمت فساد سوق خواهد داد. موسوی ضمن ارائه گزارشی از عملکرد سال گذشته شورای شهر شیراز، از تصویب مصوبات جدید و نظارت بر اجرای مصوبات تا فعالیت‌های مدیریت شهری و تعاملات بهتر و بیشتر با سازمان‌ها و دستگاه‌های خدمات رسان اظهار داشت: در این مدت شهرداری در اکثر موارد در اجرای مصوبات شورا و بودجه خوب و بعضاً خیلی خوب عمل کرد که البته در مواردی هم از جمله کاهش زمان صدور پروانه ساختمان، در موضوع ممیزی و افزایش درآمدهای پایدار، سامان‌دهی نیروی انسانی و به صورت ویژه، شرایط احراز و عزل و نصب مدیران، استفاده از ظرفیت مدیران جوان در حوزه مدیریت، به صورت مشخص و استفاده بهینه از نیروهای شرکتی و حجمی نیز باید تلاش‌های بیشتری داشته باشیم.
رئیس شورای شهر شیراز با تقدیر از عملکرد مثبت شهرداری در برخی از بخش‌ها از جمله اجرای پروژه‌های عمرانی، زیباسازی شهر، احیای بافت فرسوده، بافت تاریخی، اصلاح ساختار شهرداری، سامانه مدیریت پروژه، سامانه شفافیت و برخی موارد دیگر در سالی که گذشت، اظهار داشت: یکی از شعارها و رویکردهای شورای پنجم، مسئولیت پذیری و پاسخ‌گویی به شهروندان و تلاش برای افزایش نظارت مردمی بود؛ در این جهت شورا اقداماتی را انجام داد که از مهم‌ترین این موارد می‌توان به پرهیز از برگزاری جلسات غیرعلنی و رأی گیری علنی با انعکاس آنلاین موافقان و مخالفان اشاره کرد. رئیس شورای شهر شیراز با تأکید بر نگاه شورا و‌ حساسیت بیشتر برای بررسی مصوبات ساختاری گفت: در سال ۱۴۰۰ همه ما تلاش کنیم که بیش از گذشته، حاکمیت قانون را بپذیریم؛ اجرای عدالت و مبارزه با فساد و تبعیض را از نزدیکان و دوستان خودمان شروع کنیم؛ در موقعیت‌های تعارض منافع مصالح و منافع عمومی را ترجیح بدهیم. 
وی خطاب به مدیران شهرداری گفت: ما باید طوری عمل کنیم که بتوانیم در هر زمانی و شرایطی از عملکرد خودمان دفاع کنیم. مدیران شهرداری خیلی مواظب باشند. نکند اگر من عضو شورا سفارش کسی را کردم، کارش انجام شود و کسی که توصیه کننده ای ندارد، سرگردان شود. قانون را برای همه یکسان اجرا کنیم. بدترین تبعیض، تبعیض در اجرای قانون است؛ حال از هر مرجعی که باشد. موسوی گفت: باید تلاش کنیم برای حل مشکلات مردم راه قانونی پیدا کنیم و کار مردم را انجام دهیم. خط قرمز ما باید قانون و صرفه و صلاح شهر باشد.
در پیگیری حقوق مردم و نظارت بر عملکرد مدیران ما تلاش و حساسیت بیشتری از خود نشان خواهیم داد. وی خواستار کارشناسی بیشتر مصوبات گذشته شورا در چند ماه باقی مانده از شورای پنجم شد و با اشاره به نزدیک شدن به انتخابات اظهار داشت: ما به روزهای انتخابات شوراها نزدیک می‌شویم. به هر صورت عده ای داوطلب ورود به شورا هستند. حق دارند برنامه‌ها و دیدگاه‌های خودشان را بیان کنند و در این مسیر عملکرد این شورا و شهردار منتخب آن را نقد کنند. ما هم استقبال می‌کنیم. اما بهتر است این عزیزان و بعضاً حامیان آنان در نقد عملکرد شورا و شهرداری، جانب احتیاط و انصاف را رعایت کنند و مستند و با آمار و ارقام نقد کنند. به هر صورت مردم هم خود قضاوت خواهند کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی