[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۲
  • دوره جدید

سوئیچ مخفی درمان سکته قلبی کشف شد، روزنامه شیراز نوین

دانشمندان یک ژن جدید کشف کرده‌اند که امید می‌رود بتواند به قلب انسان‌ها کمک کند تا ماهیچه آسیب‌دیده قلب را پس از حمله قلبی ترمیم کند.
به گزارش بهداشت نیوز، دانشمندان در انستیتوی تحقیقات قلب ویکتور چانگ در سیدنی یک ژن جدید حیاتی معروف به Klf۱ را کشف کرده‌اند که امید می‌رود بتواند به قلب انسان‌ها کمک کند تا ماهیچه آسیب‌دیده قلب را پس از حمله  قلبی ترمیم کند.
محققان یک سوئیچ ژنتیکی را در گورخرماهی شناسایی کرده‌اند که سلول‌ها را روشن کرده و به آن‌ها امکان تقسیم و تکثیر پس از حمله قلبی را می‌دهد و در نتیجه باعث بازسازی کامل و بهبود عضله آسیب‌دیده قلب در این ماهی‌ها می‌شود.
قبلاً مشخص شده بود که ماهی گورخر می‌تواند قلب خود را التیام بخشد، اما چگونگی اجرای این شاهکار باورنکردنی تاکنون ناشناخته مانده است. در تحقیقاتی که اخیراً در مجله معتبر ساینس منتشر شده است، تیم این مؤسسه ژن حیاتی معروف به Klf۱ را که قبلاً فقط در گلبول‌های قرمز شناسایی شده بود، کشف کردند. برای اولین بار آن‌ها کشف کردند که این یک نقش حیاتی در بهبود قلب‌های آسیب‌دیده دارد.
دکتر کازو کیکوچی، که اولین تحقیق جهانی را رهبری کرد، گفت که از یافته‌ها متحیر شده است.
«تحقیقات ما یک سوئیچ  مخفی را شناسایی کرده است که به سلول‌های عضلانی قلب اجازه می‌دهد بعد از آسیب دیدن قلب تقسیم و تکثیر شوند. در صورت لزوم به آن لگد می‌زند و در صورت بهبود کامل قلب خاموش می‌شود. دکتر کیکوچی توضیح می‌دهد، در انسانی که عضله قلبی آسیب دیده و زخم شده نمی‌تواند جایگزین خود شود، این کشف می‌تواند یک بازی کننده باشد.
«با داشتن این ماهی‌های کوچک ریز که بیش از ۷۰ درصد ژن‌های انسانی را به اشتراک می‌گذارد، این واقعاً پتانسیل نجات جان بسیاری از افراد و ایجاد پیشرفت‌های جدید دارویی را دارد.»
این ژن با نابالغ ماندن سلول‌های عضله قلب آسیب‌دیده و تغییر سیستم متابولیکی آن‌ها کار می‌کند. این به آن‌ها امکان تقسیم و ایجاد سلول‌های جدید را می‌دهد.
هنگامی که این ژن برداشته شد، قلب ماهی گورخری توانایی ترمیم خود را پس از آسیب‌دیدگی مانند حمله قلبی از دست داد که آن را به عنوان یک ابزار مهم برای خود ترمیم می‌کند.
اطلاعات بیشتر درباره این نوشتار مبدأ برای اطلاعات ترجمه بیشتر، نوشتار مبدأ لازم است.
پروفسور باب گراهام، رئیس بخش قلب و عروق و بیوفیزیک انستیتو، می‌گوید که آن‌ها امیدوارند بتوانند با استفاده از این کشف جهانی که با همکاری مؤسسه تحقیقات پزشکی گاروان انجام شده است، درمان بیماران حمله قلبی و سایر بیماری‌های قلبی را تغییر دهند.
«تیم توانسته است این پروتئین حیاتی را پیدا کند که پس از اتفاقی مانند حمله قلبی وارد عمل شده و سلول‌ها را برای بهبود عضله آسیب‌دیده قلب شارژ می‌کند. این یک کشف باورنکردنی است.»
«این ژن همچنین ممکن است به عنوان یک سوئیچ در قلب انسان عمل کند. ما اکنون امیدواریم که تحقیقات بیشتر در مورد عملکرد آن بتواند سرنخی برای بازسازی در قلب انسان‌ها برای بهبود توانایی آن‌ها در پمپاژ خون در اطراف بدن در اختیار ما قرار دهد.»
نکته مهم، این تیم همچنین دریافت که ژن Klf۱ هیچ نقشی در رشد اولیه قلب ندارد و خواص بازسازی آن فقط پس از آسیب قلبی روشن می‌شود.
پروفسور گراهام افزود: «این شواهد واضحی است که نشان می‌دهد بازسازی شما پس از آسیب قلبی همان چیزی نیست که در طول رشد قلب اتفاق می‌افتد بلکه یک مسیر کاملاً متفاوت را شامل می‌شود. موضوعی که سال‌ها مورد بحث بوده است.»
پس از هشت سال پربار، دکتر کیکوچی در سال ۲۰۱۹ مؤسسه مستقر در استرالیا را ترک کرد تا کار خود را در وطن خود، ژاپن ادامه دهد. اما او به همکاری نزدیک با مؤسسه تحقیقات قلب ویکتور چانگ ادامه می‌دهد تا به طور مشترک پروژه قلب ماهی گورخر را به مرحله نهایی برساند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی