[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۲
  • دوره جدید

فرماندار شیراز: کاری نکنید سکوتم را بشکنم، روزنامه شیراز نوین

فرماندار شهرستان شیراز گفت: برخی رسانه‌ها، افراد و جریان‌ها، عالماً یا عامداً هیئت اجرایی را منتخب فرماندار و منسوب به دولت می‌دانند که یا واقعاً اطلاع ندارند یا اینکه به روی خود نمی‌آورند که بر اساس قانون، معتمدان پیشنهادی فرماندار باید به تأیید هیئت نظارت بر انتخابات شوراها برسد.
محمدرضا امیری دیروز شنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: آنها فراموش می‌کنند که هیئت نظارتی که باید معتمدان پیشنهادی فرماندار را تأیید کند، اکنون از نمایندگان مجلس یازدهم هستند.
وی گفت: گویا این افراد فراموش کرده‌اند که این هیئت نظارت، منتخب مجلس دهم و لیست امید و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار در انتخابات سال ۹۶ نیست.
فرماندار شیراز با بیان اینکه هیئت اجرایی انتخابات شورای اسلامی شهر شیراز، هیئتی ۱۱نفره است که فرماندار در آن یک رأی دارد، گفت: هیئت اجرایی انتخابات بر اساس یک فرایند قانونی و علی‌الظاهر به‌صورت دمکراتیک تشکیل می‌شود و انتساب آن به فرماندار و دولت ناشی از کم‌لطفی یا ناآگاهی یا عناد مخالفان دولت برای تخریب دولت است.
امیری گفت: برخی به دلیل استیصال ناشی از رد صلاحیت خود، هیئت اجرایی را منتخب فرماندار و دولت می‌دانند که‌ باید به آنان گفت: تو به تقصیر خود افتادی از این در محروم، از که می‌نالی و فریاد چرا می‌داری؟
امیری عنوان کرد: برخی از ردصلاحیت‌شدگان در هیئت اجرایی انتخابات ششمین دوره شورای اسلامی شهر شیراز، با وجود اینکه نحوه تشکیل هیئت اجرایی و شرایط آن را می‌دانستند، هیچ‌گونه هماهنگی، هم‌افزایی و همفکری برای تشکیل هیئت اجرایی با هم نداشتند و از سوی دیگر بررسی صلاحیت آنان بر اساس وجود پاسخ منفی مراجع قانونی بوده و حتی اصرار برای تأیید آنان به استناد برخی از مواد قانونی بی‌نتیجه ماند که صحبت بیشتر در این مورد به صلاح نیست.
فرماندار شیراز گفت: برخی از منتقدان فراموش کرده‌اند که انتخابات دومین دوره شورای اسلامی شهر و روستا و همچنین مجلس هفتم که با دولت در تقابل بود، در دولت اصلاحات برگزار شد و منتقدان امروز در آن روزگار، خودشان فرماندار، استاندار و مدیرکل بوده‌اند.
امیری گفت: به هر حال فرایندهای متعدد و گفت‌وگوها و مسائل زیادی برای تشکیل هیئت اجرایی و همچنین بررسی صلاحیت‌ها وجود دارد که شاید گفتن آنها به‌صلاح نیست، ولی در یک کلام کلی، تردیدی نکنید که همه اقدام‌ها در روند برگزاری انتخابات شورای اسلامی شهر شیراز، بر اساس قانون بوده است و خواهد بود.
فرماندار شیراز با اشاره به مطالب منعکس‌شده در برخی رسانه‌های منتسب به منتقدان دولت در خصوص بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراهای شهر، خطاب به آنها گفت: کاری نکنید سکوتم را بشکنم.
امیری با بیان اینکه روند بررسی صلاحیت‌ها هنوز به اتمام نرسیده است، گفت: اگر در مقابل هجمه اخیر بعضی رسانه‌ها یا اظهارنظرهای غیرمنصفانه و به‌دور از واقعیات افراد و جریان‌های سیاسی در خصوص بررسی صلاحیت داوطلبان شیراز و نحوه تشکیل هیئت اجرایی یا بررسی صلاحیت افراد، سکوت کرده‌ام، این سکوت ناشی از مصلحت‌اندیشی شخصی و حفظ موقعیت نیست؛ بلکه سکوتم بنا به اقتضای شغلی، حفظ آرامش جامعه و پیشگیری از التهاب و حفظ مصالح کشور و امنیت عمومی است.
فرماندار شهرستان شیراز ادامه داد: آنچه این رسانه‌ها یا برخی از افراد در خصوص بررسی صلاحیت‌های این دوره انتخابات شوراها در شهر شیراز نوشته‌اند یا اظهار می‌کنند، ناشی از بی‌اطلاعی نسبت به مقررات و فرایندهای انتخابات و نحوه تشکیل هیئت اجرایی و اختیارات فرماندار است. 
فرماندار شیراز بیان کرد: اخذ تأییدیه معتمدان هیئت اجرایی انتخابات شوراها در شیراز در تعاملات مختلف و جلسه‌ها و گفت‌وگوهای متعددی با هیئت نظارت بر انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا استان فارس صورت گرفته است.
امیری اظهار داشت: چند نوبت از این جلسه‌ها در فرمانداری و در مراحل بعدی در سطح مدیرکل سیاسی، معاونت سیاسی استاندار و حتی در حضور شخص استاندار فارس برگزار شد و با هیئت نظارت تعاملاتی صورت گرفت و توافقاتی نیز شد که البته در اجرا، بدعهدی‌هایی هم اتفاق افتاد که به‌صلاح نیست گفته‌ یا منتشر شود.
وی گفت: اگر امکان انتشار این موارد وجود داشت، هجمه‌کنندگان به مجموعه سیاسی استان فارس پشیمان می‌شدند و اندک اعتمادی هم اگر مردم به آنان داشته باشند، سلب می‌شود.
فرماندار شیراز با بیان شعری از لسان‌الغیب حافظ شیرازی با این مضمون که «حالی درون پرده بسی فتنه می‌رود، تا آن زمان که پرده برافتد چه‌ها کنند»، افزود: به جریان‌های سیاسی و فعالان هر دو جریان سیاسی توصیه می‌کنم، به هجمه‌ها دامن نزنند و اصرار نکنند که اگر مطالب قابل‌گفتن باشد، آنچه گفته خواهد شد به نفع هیچ‌یک از جریان‌ها نخواهد بود. وی با بیان اینکه مطالب انتشاریافته از سوی منتقدان دولت در هجمه به فرمانداری شیراز، اشتباه‌های آشکار از نظر ناآگاهی نسبت به قانون دارد، گفت: ذکر مواد قانونی و تعداد معتمدان پیشنهادی فرماندار از جمله این اشتباه‌هاست.
فرماندار شیراز گفت: تدابیر و راهبردهای اتخاذشده از سوی استاندار فارس و اینجانب به‌عنوان فرماندار و دیگر مدیران مجموعه سیاسی استان برای دفاع از حقوق داوطلبان انتخابات شورای اسلامی شهر شیراز بسیار بیشتر از آنچه بوده است که برخی افراد تصور می‌کنند؛ البته این اقدام‌ها قابل‌بیان نیست.
امیری گفت:‌ به‌عنوان نماینده دولت، بر اساس تعهدمان به مردم و تقید به شریعت و رعایت امانت‌داری، اعتقاد داشته‌ و داریم که از حقوق داوطلبان به‌عنوان حق‌الناس دفاع کنیم و بر این اعتقاد مصر بوده‌ایم و هستیم؛ فارغ از اینکه افراد دارای نگرش سیاسی چپ، راست یا اعتدالی هستند یا اینکه دارای شهرت یا عادی و بی‌نام‌ونشان باشند.
انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان با انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری، ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ در سراسر کشور برگزار می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی