[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۲
  • دوره جدید

فرش دستباف معاف شد ، روزنامه شیراز نوین

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف با اشاره به کاهش حجم صادرات فرش دستباف در سال گذشته و دشواری‌های بازگرداندن ارز حاصل از صادرات آن ابراز امیدواری کرد: فرش دستباف از مصوبه تعهد ارزی معاف شود تا بافندگان و صادرکنندگان از ‌این صنعت خارج نشوند.
عبداله بهرامی ‌در گفت وگو با ‌ایسنا با اشاره به نام‌گذاری شعار امسال از سوی مقام معظم رهبری، گفت: شعار امسال مصداق بارز حمایت و پشتیبانی از بخش تولید است و مقام معظم رهبری به شایستگی بر لزوم مانع زدایی از بخش‌های تولیدی تأکید فرمودند چرا که موانع بسیاری به بخش تولید به‌خصوص تولید فرش ضربه زده و باعث خروج بافندگان و صادرکنندگان فرش دستباف از ‌این صنعت و هنر ملی شده است که انتظار می‌رود با شناسایی و رفع ‌این موانع رونق بخش تولید را شاهد باشیم.
وی با اشاره به موانع پیش روی صنعت فرش دستباف اظهار کرد: طی سال‌های گذشته بحث تحریم و عدم دسترسی به بازارهای هدف و عدم بهره‌مندی از مزایای بیمه تأمین اجتماعی از جمله مشکلات بافندگان فرش دستباف بوده است ولی مصوبه تعهد ارزی بانک مرکزی در سال ۱۳۹۷ نیز به ‌این مشکلات افزوده شد و صادرکنندگان فرش را دچار مشکل کرد.
بهرامی ‌افزود: صنعت فرش از جمله صنایعی است که سهم بسزایی در صادرات غیرنفتی کشور دارد و به لحاظ اشتغال و ارزآوری اثرگذار است اما مصوبه تعهد ارزی باعث شده میزان صادرات فرش دستباف کاهش یابد چرا که مهلت زمانی تعیین شده برای بازگشت ارز بسیار کوتاه است و صادرکنندگان نمی‌توانند طی ‌این مدت ارز حاصل از صادرات را برگردانند.
به گفته مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف کشور، بازگرداندن ارز نیمایی زمانی امکان‌پذیر است که مواد اولیه تولید فرش به جای نرخ آزاد با ارز مصوب دولتی خریداری یا وارد شود ولی در شرایطی که مواد اولیه از بازار آزاد و گران تأمین می‌شود و از طرفی بازگشت ارز حاصل از صادرات فرش در چند مرحله و مدت زمان طولانی صورت می‌گیرد ‌این مصوبه به زیان بافندگان و صادرکنندگان فرش دستباف بوده است.
وی با بیان ‌اینکه مصوبه تعهد ارزی درآمدی برای دولت ندارد و برداشتن آن به سود صادرات فرش دستباف است، اظهار کرد: ما در بدترین شرایط هیچ‌گاه کمتر از ۴۰۰ میلیون دلار صادرات در حوزه فرش دستباف نداشتیم. متأسفانه به دلیل تحریم و از طرفی مصوبه مذکور، حجم صادرات فرش دستباف در سال گذشته به ۷۰ میلیون دلار رسید.
مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف کشور تصریح کرد: در جلسه‌ای که با حضور معاون اول رئیس جمهوری داشتیم مسایل و مشکلات تولید فرش دستباف و صادرات آن را بیان کردیم که در راستای آن مکاتباتی میان گمرک با وزارت امور اقتصاد و دارایی در جهت حمایت از صادرات فرش دستباف صورت گرفته و با توجه به صادرات ناچیز فرش دستباف در شرایط حاضر پیشنهاداتی مطرح شده است از جمله ‌اینکه صادرات فرش دستباف ‌ایرانی از برگشت ارز حاصل از صادرات معاف شود و امکان ورود موقت فرش دستباف ‌ایرانی با اخذ تعهد صورت گیرد که امیدواریم با پیگیری‌های صورت گرفته شاهد اتفاقات خوبی در ‌این زمینه باشیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی