[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۴۱
  • دوره جدید

سلاح وکیل قانون است، روزنامه شیراز نوین

رئیس کانون وکلای فارس و کهگیلویه و بویراحمد در آیین گرامیداشت هفتادمین سالروز استقلال کانون وکلا در شیراز، با استناد به اصل ٣٥ قانون اساسی به عنوان زیرمجموعه حقوق ملت، تصریح کرد: استقلال وکلا ارتباط مستقیم به حق مسلم مردم دارد. 
بهنام اکبری با تأکید بر اینکه پاسداشت روز وکیل و سالروز استقلال کانون وکلا در واقع پاسداشت حقوق ملت است، افزود: وکلای مدافع در کشورها و نظام‌های حقوقی مختلف، دارای جایگاه، اهمیت و منزلت ویژه ای هستند. وی ادامه داد: ساختار و تشکیلات کانون وکلا از دو جنبه حقوق عمومی و حاکمیتی و دیگری خصوصی و ساختار داخلی قابل بررسی است. اکبری با طرح سؤالی مبنی بر اینکه چرا اصرار به استقلال کانون داریم، عنوان کرد: سلاح یک وکیل به عنوان یک شمشیر برنده، خود قانون است. وی با اشاره به ماده بیست و دوم لایحه استقلال کانون وکلا، خاطرنشان‌کرد: لازمه خودانتظامی، استقلال است. استقلال کانون وکلا در واقع حمایت از حقوق فردی و اجتماعی مردم و باعث ارتقای جایگاه و منزلت دستگاه قضایی است. رئیس کانون وکلای فارس و کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه امروز از دادرسی منصفانه سخن گفته می‌شود، ابراز داشت: پشتیبانی فردی و اجتماعی و همچنین اجرای عدالت وظیفه قوه قضائیه بر اساس اصل ١٥٦ قانون اساسی است.
اکبری با طرح سؤال دیگری مبنی بر اینکه مگر اجرای عدالت بدون دادرسی منصفانه قابلیت تحقق دارد، گفت: رکن رکین این دادرسی، انتخاب وکیل مدافع مستقل در جایگاه دفاع است که اگر آن را نادیده بگیریم، چیزی به نام دادرسی منصفانه وجاهت نخواهد داشت. رئیس کانون وکلای فارس و کهگیلویه و بویراحمد به تبصره ماده ٤٨ آیین دارسی کیفری نیز اشاره و خاطرنشان کرد: وجود این تبصره برخلاف اصل ۳۵ قانون اساسی و همچنین اصل آزادی اختیار شهروندان در انتخاب وکیل مدافع می‌باشد. اکبری با بیان اینکه در اصل ٣٥ قانون اساسی، ماده واحده مجمع تشخیص مصلحت نظام و ماده واحده حقوق شهروندی صحبت از وکیل تعیینی می‌شود نه وکیل تحمیلی، تصریح کرد: چالش‌های موجود در این خصوص نه‌تنها کاهش نمی‌یابد، بلکه اقدام عملی در راستای رفع این دغدغه از سوی متولیان امر را شاهد نیستیم و ظرفیت هنگفت کانون وکلا در ارتباط با امور تقنینی و اجرایی و... به کار گرفته نمی‌شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه امروز صحبت از توسعه پایدار می‌شود، یکی از معیارهای پیشرفت و توسعه پایدار را استقلال وکیل و کانون‌های وکلا دانست و گفت: سازمان ملل نیز کنفرانسی در این زمینه برگزار و بر استقلال وکیل و کانون وکلا تأکید کرده است. رئیس کانون وکلای فارس و کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: در جمع بندی این کنفرانس، ترویج گردشگری، تشویق سرمایه‌گذاری خارجی و تمایل به تجارت بین‌الملل به عنوان آثار استقلال کانون وکلا و وکیل مطرح شده است.
اکبری همچنین با تصریح بر این نکته که دخالت در امور کانون‌های وکلا را برنمی‌تابیم، تأکید کرد: اگر استقلال از ما گرفته شود، حقوق مردم دچار تعرض خواهد شد. وی همچنین تأکید کرد که با نظارت مخالف نیستیم؛ اما نه اینکه به دخالت منتهی شود. رئیس کانون وکلای فارس و کهگیلویه و بویراحمد با تأکید بر اینکه مسئولان باید به این پتانسیل و دیدگاه توجه کنند، گفت: زمان آن رسیده که از مشورت نهادهای مدنی برای اعتلای ایران استفاده شود. اکبری در بخش پایانی سخنان خود بیان کرد: گرامیداشت امروز به همت بزرگ‌مردی همچون دکتر محمد مصدق انجام می‌شود که هم روز ملی شدن صنعت نفت و هم استقلال کانون وکلا را مدیون پایمردی، بزرگی، منش و علم او هستیم. وی ادامه داد: خدا را شاکریم که جامعه حقوقی از جمله استاد کاتوزیان، پدر علم حقوق ایران و... همیشه حامی این نهاد دیرپای مدنی بوده است. رئیس کانون وکلای فارس و کهگیلویه و بویراحمد در خاتمه ابراز امیدواری کرد که روزی فرا برسد که به جای درددل‌ها، شاهد آثار واقعی استقلال کانون وکلا در جامعه باشیم.
****
دکتر علی نجفی توانا، رئیس اسبق کانون وکلای مرکز نیز در آیین گرامیداشت هفتادمین سالروز استقلال کانون وکلا، با بیان اینکه در تمام دنیا اگر دولت‌ها بر اساس عقلانیت عمل کنند از جوهره وجودی، قابلیت و توانمندی مردم بهره‌مند خواهند شد، گفت: مردم‌سالاری یعنی جلب مشارکت اجتماعی و مردمی که در چهارچوب نهادهای مدنی قوام و دوام پیدا می‌کند.
وی افزود: اصولاً میزان سنجش محبوبیت و مقبولیت یک حاکمیت را با کیفیت و کمیت حضور نهادهای مدنی ارزیابی می‌کنند. رئیس اسبق کانون وکلای مرکز تصریح کرد: نهادهای مدنی ابزار اجرای قانون، کاهش هزینه، سرعت اجرای قانون و ایجاد احساس مسئولیت در مردم محسوب می‌شوند؛ مردمی که صاحبان حق هستند و کشور متعلق به آنهاست. نجفی توانا با بیان اینکه حکمرانی مطلوب مبتنی بر اراده عمومی و حفظ نهادهای مدنی است، گفت: عدالت اجتماعی در جوامع دارای مردم‌سالاری تجلی پیدا می‌کند. او همچنین با اشاره اینکه عدالت اجتماعی به معنای تأمین حقوق و آزادی‌های مشروع، قانونی، انسانی، اساسی، شهروندی و دیرینه تعریف می‌شود، گفت: شاکله عدالت اجتماعی، عدالت قضایی است؛ در واقع عدالت قضایی قلب تپنده یک مدیریت و مجموعه سازمان است که بر اساس آن حقوق مردم رعایت می‌شود. رئیس اسبق کانون وکلای مرکز ادامه داد: نظام تاریح قضایی هر کشوری برای دادخواهی، رسیدگی به ادعاها و درخواست‌ها نیازمند وجود سازمانی است که بتواند با نگاه به زوایا و مشکلات مربوط به اختلاف مردم، عدالت را آنگونه که باید اجرا کند. نجفی توانا تصریح کرد: تنها نهادی که در این زمینه قابلیت و توانمندی دارد، نهاد مدنی وکالت است.
او معتقد است که عدالت اجتماعی و عدالت قضایی زمانی میسر می‌شود که انجمن‌های مردم‌نهاد حضور پیدا کنند؛ خواه متخصص باشند و خواه افراد عامی و علاقه‌مند به امور اجتماعی.
رئیس اسبق کانون وکلای مرکز با بیان اینکه کانون وکلا را یک نهاد مردمی می‌دانیم، گفت: از عهد باستان تاکنون، وکلا بسترساز تصویب قوانینی شده‌اند که علی‌رغم مخالفت‌ها منجر به تبلور آزادی، حق‌خواهی، عدالت قضایی و عدالت اجتماعی شده است. نجفی توانا ادامه داد: وکالت مربوط به دیروز و امروز نیست؛ بلکه همیشه در تاریخ در حال جوشش بوده و به‌تدریج با انسجام، در تمام جوامع با وصف نقد پذیرفته شده است. وی با تصریح بر اینکه طی یکصد سال گذشته شاهد فشارها بودیم اما به عنوان سرباز این ملت ایستادگی کردیم و قربانی دادیم، گفت: استقلال با خون صنفی ما عجین است و آن را احساس می‌کنیم. رئیس اسبق کانون وکلای مرکز تصریح کرد: استقلال بدین معناست که وکیل دادگستری با احساس امنیت حین دفاع و پس از دفاع بتواند از موکل خود دفاع کند و همچنین مردم بتوانند از میان وکلای موجود، وکیل موردنظر را انتخاب کنند و اگر این دو نباشد، استقلال معنا ندارد. نجفی توانا با بیان اینکه در طول سال‌ها با چالش‌هایی از جمله محدود کردن حضور وکیل مواجه بوده‌ایم، گفت: تبصره ٤٨ جایگزین تبصره‌ای شد که بر اساس آن قرار بود وکلای دادگستری به تشخیص قاضی تحقیق، در مرحله تحقیق و تعقیب، از مشاهده پرونده و حضور در دادسرا در معیت موکلان خود به مدت یک هفته محروم شوند، اما با تلاش فراوان این تبصره حذف شد. وی تصریح کرد: ما برای دفاع از مردم و وکیل شدن زحمت کشیده‌ایم و مطالعه کرده‌ایم و باید از این توانمندی، قابلیت و شور و شوق استفاده شود. رئیس اسبق کانون وکلای مرکز اظهار کرد: در تمام دنیا، وکیل دادگستری در نظام قضایی و اجرایی مشاور عالی مسئولان بلندپایه محسوب می‌شود، اما در برخی نهادهای ما ظاهراً وکیل منتقد تلقی می‌شود و وجودش را تحمل نمی‌کنند. نجفی توانا با بیان اینکه مسئولان امروز متوجه شده‌اند که نمی‌توانند از جمعیت میلیونی جامعه حقوقی کشور غافل شوند، گفت: وکلا در کنار جامعه قضایی کشور، زبان گویای نیازهای حقوقی و اساسی مردم هستند. او در خاتمه تأکید کرد: یک وکیل، وکیل مدافع خود و یک فرد نیست؛ بلکه وکیل مدافع عدالت قضایی و قانون و حاکمیت قانون است.  

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی