[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۲
  • دوره جدید

مرغ ارزآوری می‌کند ، روزنامه شیراز نوین

جست وجویی در آمار گمرک ایران نشان می‌دهد که در سال گذشته و از زمانی که صادرات مرغ ممنوع شده بود، حدود ۴۰۰۰ تن صادرات صورت گرفته است.
به گزارش ایسنا، در نیمه دوم سال گذشته بازار مرغ دچار نوسان شده و با افزایش قیمت همراه بود که در این بین کمبود مرغ برای تأمین نیاز بازار مورد توجه قرار داشت و دلایل متفاوتی برای آن اعلام شد. 
در همین رابطه در اواخر سال موضوع صادرات مرغ در زمان ممنوعیت مطرح شد که برخی آن را موجب تنش در بازار دانستند و گرچه واکنش‌های متفاوتی به همراه داشت، مسئولان مربوطه رسماً گزارشی از وضعیت صادرات این کالا در زمان ممنوعیت اعلام نکردند. 
این در حالی است که از دهم آبان ماه طی مصوبه کارگروه ستاد تنظیم بازار، صادرات مرغ به دلیل تأمین نیاز داخل ممنوع شده بود. با این حال بررسی آمار گمرک ایران در رابطه با تجارت خارجی نشان می‌دهد که صادرات مرغ از آبان ماه که ممنوع شده بود، تا پایان سال در مواردی ادامه داشته است. 
در سال گذشته در مجموع بیش از ۳۱هزار تن مرغ به ارزشی بالغ بر ۴۶میلیون دلار صادر شده که حدود ۴۰۰۰ تن در زمان ممنوعیت است. 
طبق این گزارش در خردادماه، ۴.۴هزار تن به ارزش ۷.۶میلیون دلار، تیرماه ۱۰هزار تن به ارزش ۱۸.۱میلیون دلار، مرداد ۱.۲هزار تن به ارزش ۱.۷میلیون دلار، شهریور ۵.۹هزار تن به ارزش ۶.۲میلیون دلار و مهرماه ۶.۹هزار تن به ارزش ۹.۴میلیون دلار صادرات مرغ انجام شده است. اما جریان صادرات مرغ از آبان ماه تا پایان اسفندماه یعنی در زمان ممنوعیت به این نحو است که در آبان ماه ۶۰۹.۷ تن به ارزش ۵۹۵.۷ دلار صادرات انجام شده و در ادامه در دی ماه ۲.۲هزار تن به ارزش ۲.۳میلیون دلار، ۹۶۱ تن در بهمن ماه به ارزش بیش از یک‌میلیون دلار و ۱۵۳.۷ تن در اسفندماه به ارزش ۱۵۶.۸هزار دلار بوده است. 
حجم ۴۰۰۰ تنی صادرات مرغ در قبال مصرف داخلی آن چندان قابل توجه نیست، اما اینکه در این فاصله زمانی چه اتفاقی افتاده که صادرات مرغ با وجود مصوبه در رابطه با ممنوعیت آن همچنان ادامه داشته مورد توجه بوده و لازم به شفاف سازی دستگاه‌های مربوطه از جمله وزارت صمت و گمرک ایران است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی