[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۰
  • دوره جدید

مردم پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند، روزنامه شیراز نوین

رئیس جمهور گفت: دو هفته آینده حساس است و امکانات بهداشتی و درمانی ما نامحدود نیست و محدودیت دارد. نیروی انسانی ما هم توان مشخصی دارد و سطح تحمل مردم نیز سطح خاصی است.
به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با بیان اینکه همه آنانی که نظارت و کنترل را به دست دارند باید کارشان را تشدید کنند، اظهار کرد: اگر جز این باشد نمی‌توانیم به راحتی از این موج خلاص شویم؛ البته مردم هم آن طور که باید پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند که لازم است در این زمینه هم مردم توجه بیشتری داشته باشند.
وی یادآور شد: دو هفته آینده حساس است و امکانات بهداشتی و درمانی ما نامحدود نیست و محدودیت دارد. نیروی انسانی ما هم توان مشخصی دارد و سطح تحمل مردم نیز سطح خاصی است. پس هم دولت و هم مردم وظایفی دارند و باید با هم پیش روند.
رئیس جمهوری با بیان اینکه بیشتر استان‌های ما در مسیر پیک این بیماری هستند و به پیک نهایی آن نرسیدند، اظهار کرد: ۱۸ استان به طور ویژه نام برده شد که شرایطشان مساعد نیست و هفت استان از این استان‌ها، شرایطشان بدتر است.
وی ادامه داد: ۱۲ استان شرایطی دارند که اگر مراقبت کنند، وضعیت بهتری خواهند داشت. سایر استان‌ها از نظر ابتلا، بستری‌ها و فوتی‌ها شرایط نگران‌کننده‌ای دارند و باید در این شرایط مراقبت کنیم.
روحانی تأکید کرد: مردم هم باید مراقبت را بالا ببرند. امروز گزارش داده شد که مردم هم مراقبت نمی‌کنند و سرجمع رعایت پروتکل‌های بهداشتی زیر ۶۰ درصد است؛ در حالی که رعایت پروتکل‌ها باید بالای ۸۰ و ۹۰ درصد برسد تا از این موج عبور کنیم.
رئیس‌جمهوری با یادآوری اینکه مردم رعایت پروتکل‌ها را به عنوان وظیفه دینی، اخلاقی و انسانی بینند، اظهار کرد: آنهایی که بهداشت عمومی را با خطر روبه‌رو می‌سازند، اقدامشان علیه بهداشت عمومی است و یک جرم در این زمینه وجود دارد و قوه قضائیه می‌تواند اقدام کند.
وی با اشاره به آمارها و ارقام‌ نگران‌کننده، تصریح کرد: باید با همه توانمان مراعات کنیم. دولت وظیفه دارد مایحتاج عمومی مردم را تأمین کند. در هفته‌های گذشته دیدید وقتی برای تأمین یکی از مایحتاج دشواری ایجاد شده بود، مردم چه دشواری‌ای برایشان ایجاد و چه صف‌هایی ایجاد شد.
روحانی با بیان اینکه در زیرساخت‌های شهری نیز دولت باید تلاش کند، افزود: شرایط آبی و برق ما متفاوت است. مصرف برق نسبت به پارسال بالاتر رفته است. در خشک‌سالی هستیم و مردم باید مراعات کنند. دولت می‌داند اگر یک روز آب، برق، تلفن و اینترنت نباشد، چه سختی برای مردم ایجاد می‌شود.
رئیس جمهوری ادامه داد: تأمین همه وسایل مربوط به بهداشت و درمان جزو وظایف دولت است. اضافه کردن تخت‌ها، اضافه کردن تخت‌های ویژه و وارد کردن دارو و تجهیزاتی که مورد نظر است یا در داخل باید تولید شود و همچنین تأمین ریال و ارز مورد نیاز همه جزو وظایف سنگین دولت است.
وی با تأکید بر اینکه متأسفانه به طور روشن مسائل برای مردم توضیح داده نمی‌شود، تصریح کرد: عده‌ای هستند که از هر فرصتی می‌خواهند سوءاستفاده کنند. ما برای اینکه بتوانیم از یک واکسن از سبد کواکس که مرجع ماست، استفاده کنیم، ۱۷۸میلیون دلار پول می‌خواهیم. ما پول داریم، اما انتقال آن مشکل است. اینکه ما می‌گوییم تحریم روی همه زندگی مردم تأثیر می‌گذارد، بعضی‌ها باور نمی‌کنند و خبر ندارند که اداره کشور چگونه است.
روحانی یادآور شد: برخی نمی‌دانند که در این کشور برای اینکه مرغ را پرورش دهیم و گوشت آن در اختیار مردم قرار گیرد، چه مراحلی را طی می‌کند. عمدتاً نگهداری و آب آن داخلی است اما تمام نهاده‌های آن مثل کنجاله و جو و ذرت از خارج وارد می‌شود. حتی مرغ اجداد از خارج وارد می‌شود که تحریم در این زمینه برای ما مشکل ایجاد کرد.
رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر اینکه یکی از اولویت‌های بزرگ دولت واکسن است، گفت: به رئیس کل بانک مرکزی دستور دادم که اولویت اول برای تأمین ارز واکسن است. هیچ اولویتی بالاتر از آن نیست و حتی در جلسه قبل دولت به او دستور دادم با هر مشکلی هست، ۱۰۰میلیون دلار پول آن را کنار بگذارد. اما برای جا به جا کردن این پول‌ها با مشکلات بزرگی مواجه هستیم.
وی یادآور شد: واکسن خریداری کردیم و می‌کنیم و پول آن را هم تأمین می‌کنیم. وزارت خارجه و بانک مرکزی و‌ وزیرانی که در کمیسیون مشترک برخی کشورها هستند، همه شبانه‌روز تلاش می‌کنند.
روحانی ادامه داد: اگر ۲۴ ساعت یکی از این تلاش‌ها را روی کاغذ بیاوریم، مردم می‌بینند که وقتی پول واکسن فلان کشور شرقی یا غربی را می‌خواهیم پرداخت کنیم، چه مشکلاتی وجود دارد؛ واقعاً تحریم یک جنایت بزرگ است.
رئیس جمهور با بیان اینکه متأسفانه عده ای روی باندبازی‌های سیاسی برای اینکه همه مشکلات را بدوش دولت بیندازند حاضر نیستند مسئله را بفهمند، تصریح کرد: حاضر نیستند بفهمند برای اینکه واکسن وارد کنیم حداقل یک و نیم میلیارد دلار پول می‌خواهیم. جا به جایی و تأمین پول و خرید آنها از کشورهای مختلف آسان نیست؛ البته الان بخش خصوصی هم آزاد شده که زیر نظر وزارت بهداشت واکسن وارد کند و حتی اگر وزارت بهداشت نیازهایی دارد، باز بخش خصوصی تأمین کند. این کار آسان و ساده نیست. حمل و نقل و جابه‌جایی، نظارت، ‌امنیت واکسن‌ها همه مطرح است.
وی یادآور شد: واکسن از زمانی که سفارش داده می‌شود تا کشور طرف معامله موافقت می‌کند تا قرارداد آماده و خریداری می‌شود تا مقداری که می‌توانند به ما واکسن بدهند، همه را باید در نظر بگیریم. واکسن الان جزو کالاهایی نیست که بتوانیم هر مقدار بخواهیم بخریم. بنابراین این کار ساده و آسان نیست؛ ما این کار بزرگ را داریم انجام می‌دهیم.
روحانی با اشاره به اینکه متأسفانه از روز اول تا امروز ما گرفتار تحریم بودیم، اظهار کرد: همین امروز هم که داریم پول را جا به جا می‌کنیم گرفتار تحریم هستیم. از کشوری می‌خواهیم به کشور دیگری پول جا به جا کنیم مشکل داریم. حتی در انتقال پول از عراق به سوریه چقدر دردسر داریم تا یک مورد جابه‌جایی انجام شود.
رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه خرید واکسن یک اولویت است و پول واکسن را تأمین خواهیم کرد، گفت: واکسن را به اندازه کافی وارد می‌کنیم و شرایط ما در واکسیناسیون حتماً از اواخر ماه اردیبهشت شرایط بهتری خواهد بود. از وزارت بهداشت و درمان که بار سنگینی بر دوش آنهاست هم می‌خواهم که در بخش واکسن به خوبی برای مردم توضیح دهند که چند دوز واکسن وارد شده است، ‌کجا این واکسیناسیون انجام گرفته و به چه افرادی تزریق شده است و همه اطلاعات لازم در اختیار آنها گذاشته شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی