[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۱
  • دوره جدید

قائم‌مقام وزیر صمت: شکر گران نمی‌شود، روزنامه شیراز نوین

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) در امور بازرگانی تأکید کرد که تغییری در نرخ شکر ایجاد نمی‌شود، اما زیر بار پنج نرخی بودن شکر در بازار نرفت و گفت که مبنای این نرخ‌ها متفاوت است.
به گزارش ایسنا، اخیراً دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی از پنج نرخی شدن شکر در بازار خبر داده بود؛ به طوری که نرخ مصوب ۶۶۵۰ تومان برای واحدهای تولیدی، نرخ مصوب۸۷۰۰ تومان برای مصرف کننده، نرخ مصوب ۱۱هزار و ۵۰۰ تومان برای بنکداری‌ها، نرخ آزاد بنکداری ۱۳هزار و۵۰۰ تومان به صورت کیسه‌های ۵۰ کیلویی و نرخ آزاد مصرف کننده هم که گفته می‌شود تا ۱۴هزار تومان نیز رسیده و بعضاً گران فروشی در این بخش به بیش از ۹۰ درصد هم رسیده است.
او همچنین گفته بود که شکر آزاد به وفور در بازار هست، اما اولویت دولت تأمین شکر تنظیم بازاری برای فروشگاه‌های زنجیره‌ای است، اما همه مردم به این فروشگاه‌ها دسترسی ندارند. موضوعی که وزارت صمت نیز آن را تأیید کرده و در این رابطه محمدصادق مفتح، قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد: منسجم‌ترین شبکه توزیع، فروشگاه‌های زنجیره‌ای است که بدون هیچ محدودیتی شکر در آنجا عرضه می‌شود. البته به این معنا نیست که در صنف توزیع نمی‌شود، بلکه در صنف لبنیات و خواربار هم شکر توزیع می‌شود؛ ولی شبکه‌ای که تنظیم و تعادل بازار را انجام می‌دهد در فروشگاه‌های زنجیره‌ای اعمال می‌شود.
این مقام مسئول همچنین با بیان اینکه باید نرخ شکر در بخش صنف و صنعت جدا شود، تصریح کرد: قیمت شکر در بخش خانوار ۸۷۰۰ تومان است که در حال حاضر اعمال می‌شود. اگر کرایه حمل، هزینه‌های بانکی، خرده فروشی و عمده فروشی را در نظر بگیریم نرخ شکر اعلام شده صحیح است. شکر با قیمت ۶۳۰۰ تومان به واحدهای بسته بندی می‌رسد که این واحدها با در نظر گرفتن هزینه مالی، بسته بندی و غیره به قیمت ۸۷۰۰ تومان به دست مصرف کننده می‌رسانند و قیمت شکر صنف و صنعت نیز ۱۱هزار و ۵۰۰ تومان است.
مفتح با بیان اینکه توزیع شکر بدون محدودیت انجام می‌شود، تصریح کرد: یکی از اقلامی که در ایام عید و ماه مبارک رمضان پیک مصرف دارد، شکر است و بر اساس گزارش‌ها تا امروز مشکلی در توزیع نیست. به عبارت دقیق‌تر در بازار شکر کمبود عرضه وجود ندارد و زمانی که شکر به واحد بسته بندی می‌رسد، هزینه بسته بندی آن محاسبه می‌شود و قیمت دوم پیدا می‌کند.
مفتح در ادامه تأکید کرد که تغییری در نرخ شکر ایجاد نمی‌شود؛ چون هیچ کدام از عوامل تعیین کننده نرخ، تغییر نکرده است و توزیع هم به شکل گسترده ادامه خواهد داشت و مشکلی وجود ندارد. از طرف دیگر پیک مصرف شکر در ایام عید و ماه رمضان است که عمده تولیدکنندگان قبل از ماه رمضان و ایام عید سهمیه را دریافت می‌کنند. شکر جزو کالاهایی است که در توزیع آن مشکلی وجود ندارد.
همچنین در حالی که دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی با حضور در این برنامه مجدداً موضوع پنج نرخی بودن شکر را مطرح کرد، قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی اظهار کرد که قیمت اعلام شده و پنج نرخ برای شکر صحیح نیست، بلکه مبنای آن متفاوت است. محدودیتی در توزیع شکر وجود ندارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی