[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۶
  • دوره جدید

لار و فسا منطقه ویژه اقتصادی شد ، روزنامه شیراز نوین

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس خبر از ایجاد دو منطقه ویژه اقتصادی لار و فسا در نشست اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام داد.  خادم حمزه با تأکید بر نقش مناطق ویژه اقتصادی در توسعه اقتصادی استان افزود: ایجاد مناطق ویژه اقتصادی لار و فسا از مصوبات سفر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در سال 1387 می‌باشند که منطقه ویژه اقتصادی لار در دو مقطع زمانی سال‌های‌ 1392 و 1396 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید لیکن موضوع در هر دو مقطع در پی ایرادات شورای نگهبان به لایحه ایجاد 8 منطقه آزاد و 13 منطقه ویژه اقتصادی، مختومه باقی ماند. این لایحه در سال‌های ۹۷ و ۹۸ در مجلس شورای اسلامی چند مرتبه مطرح و تصویب شد که در هر مرتبه شورای نگهبان آن را رد کرده بود و نهایتاً در اردیبهشت 1399 موضوع به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع گردید.
وی افزود: با توجه به نقش و جایگاه این مناطق و تأکید استاندار، موضوع به طور مستمر از سوی استانداری مورد پیگیری قرار گرفت که منجر به حضور تیم کارشناسی کمیسیون اقتصاد کلان، بازرگانی و اداری مجمع تشخیص مصلحت نظام  و نماینده شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی در استان فارس در تاریخ‌های‌ 13 و 14 اسفندماه سال گذشته گردید که در این راستا از شهرستان‌های‌ فسا و لارستان بازدید میدانی به عمل آمد و کلیه مستندات و مکاتبات سال‌های‌ گذشته به همراه گزارش توجیهی ایجاد مناطق مزبور به منظور بررسی مجدد و اخذ تصمیم نهایی در نشست مجمع تشخیص مصلحت نظام، تحویل تیم مذکور گردید که خوشبختانه درنشست روز چهارشنبه (مورخ 15/2/1400) این مجمع، مورد تأیید قرار گرفت و مناطق مذکور تصویب گردید.
خادم حمزه ادامه داد: مناطق ویژه اقتصادی امروزه نقش و جایگاه ویژه‌ای در توسعه اقتصادی منطقه‌ای دارند به طوری که با توجه به آمارها و ارقام در داخل و خارج از کشور، ایجاد این مناطق در شاخص‌های‌ مختلفی چون درآمد افراد، اشتغال، تثبیت و ماندگاری افراد در محل سکونت خود و جلوگیری از مهاجرت به شهرها، ایجاد زیرساخت‌های‌ ارتباطی و امکانات و خدمات زندگی و... تاثیر بسزایی دارد.
گفتنی است منطقه ویژه اقتصادی لارستان با گرایش صنعتی، تجاری و خدماتی و با محوریت صنایع پایین دستی پتروشیمی بوده و میزان اراضی مدنظر جهت ایجاد منطقه مزبورحدود 948 هکتار می‌باشد و به لحاظ موقعیت جغرافیایی، در محور لار- بندرعباس، در 10 کیلومتری شرق شهر لار قرار دارد و در افق چشم انداز 1415 منطقه‌ای پیشرو در حوزه صنعت و خدمات به ویژه صنایع گاز، پتروشیمی، شیمیایی، صنایع پایین دستی و پشتیبان بنادر ساحلی به عنوان بندر خشک می‌باشد.
همچنین منطقه ویژه اقتصادی فسا با توجه به میزان قابل ملاحظه تولید محصولات کشاورزی در شهرستان فسا و شهرستان‌های‌ همجوار آن با گرایش اصلی صنایع تبدیلی کشاورزی و گرایش فرعی صنایع پتروشیمی بوده و طبق مطالعات اولیه منطقه مزبور در فاز اول در مساحتی به وسعت 300 هکتار از اراضی ملی معروف به پلاک عمادآباد اجرا خواهد گردید.


 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی