[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

سایه اگرها بر مدیریت منابع آبی، روزنامه شیراز نوین

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شیراز گفت: بر اساس پیش بینی‌های صورت گرفته، تابستان امسال بالغ بر ۵۵۳ لیتر در ثانیه یا معادل آن ۴۸هزار مترمکعب آب کمبود خواهیم داشت.
بهمن بهروزی در گفت و گو با مهر، بیان کرد: طی سالی که در آن قرار گرفته‌ایم، یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی که به همراه داشته، مشکل کمبود بارش در سطح استان است. البته این مشکل سالیانی است که با استان فارس گره خورده؛ با این حال در سال بارشی اخیر نسبت به مدت مشابه سال قبل میزان بارش در سطح استان ۵۰ درصد کاهش داشته و بر همین اساس انتظار نداریم امسال سال خوبی برای منابع آبی فارس باشد.
وی در خصوص برنامه‌های تعادل بخشی و حفظ منابع آبی استان نیز تصریح کرد: از جمله برنامه‌هایی که در راستای حفظ منابع آبی و احیا و تقویت آن در نظر گرفته شده است، می‌توان به حفر چاه‌های جدید و مهندسی آب در چاه‌های موجود اشاره کرد که این مسائل نیز نقش ویژه ای در مدیریت مصرف آب دارد. البته لازم به یادآوری است که ۷۰ درصد از آبی که در مصارف خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد آب‌های زیرزمینی است و اگر برای مدیریت این منابع اقداماتی صورت نگیرد شاید به زودی به پایان برسد.
او ادامه داد: مدیریت توزیع، انتقال بین مخازن و اصلاح و مدیریت مصرف در کنار اجرای خطوط انتقال به مناطق کمتر برخوردار نظیر سلطان آباد و قره باغ نیز از جمله اقداماتی است که این شرکت در راستای مدیریت و اصلاح شبکه اقدام کرده است. در این میان نیز باید به این موضوع اشاره کرد که مدیریت مصرف در منابع آبی زمانی رخ خواهد داد که شاهد قطع انشعاب‌های غیرقانونی نیز باشیم که این شرکت در تلاش است تا برای قطع انشعاب‌های غیرقانونی نیز اقدام کند.
بهروزی تأکید کرد: بر اساس پیش بینی‌های صورت گرفته و با توجه به میزان آبی که در سطح شیراز مورد بهره برداری قرار می‌گیرد، شاهد هستیم که بالغ بر ۵۵۳ لیتر در ثانیه که معادل آن یعنی ۴۸هزار مترمکعب است، آب در شیراز کمبود داریم اما این میزان کمبودی آب نیز قابل جبران است اگر مشترکان خانگی تنها ۱۰ درصد میزان مصرف آب خود را کاهش دهند. وی افزود: اگر مدیریت مصرف منابع آبی در میان مشترکان خانگی رعایت شود، از امسال و کمبود آب در استان عبور خواهیم کرد؛ اما اگر مدیریت مصرف آب صورت نگیرد با کمبود آب جدی در شیراز مواجه خواهیم بود.
بهروزی ادامه داد: بالغ بر ۷۸۰هزار مشترک در شهر شیراز در حال زندگی هستند که اگر بخشی از این افراد نیز ار کولرهای آبی استفاده کنند، بالغ بر ۱۴۰هزار مترمکعب آب صرف کولرهای آبی خواهد شد. با این حال اگر صرفه‌جویی صورت نگیرد مجبور به قطعی مدیریت شده آب خواهیم بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی