[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۲
  • دوره جدید

ضیافت نت‌ها برای فولکلورهای شیراز، روزنامه شیراز نوین

  سعیدرضا امیرآبادی - گروه فرهنگ و هنر 
به همت سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز برنامه‌های پنجمین روز از هفته شیراز با رونمایی از محصولات موسیقایی در پرتو بزرگداشت مقام شامخ شاعر گران‌قدر این دیار، منصور اوجی برگزار شد. این مراسم با حضور رئیس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شیراز، شهردار شیراز به همراه شماری از معاونان و مدیران مناطق، جمعی از هنرمندان عرصه موسیقایی شهر راز و با همراهی اصحاب رسانه در باغ جهان‌نمای شیراز برگزار شد.
 فرش قرمز برای هنرنمایی اهالی فرهنگ 
معاون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهردار شیراز در این مراسم گفت: در سال جاری تلاش شد تا برنامه‌های هفته شیراز با نگاهی نو و ساختاری خلاقانه و بن‌مایه‌های کارشناسی بر مدار مؤلفه‌های فرهنگی و هنری تهیه و برگزار شود. مرتضی جعفری با اشاره به این نکته که در سال‌های آتی شاید اهمیت برگزاری این برنامه‌ها بیش از امروز آشکار شود، خاطر نشان کرد: بازخوانی ترانه‌ها و آهنگ‌های اصیل شیرازی، رونمایی از 50 عنوان کتاب در حوزه فرهنگ و تمدنی شیراز، پژوهش‌های مدونی که در حوزه پایتخت فرهنگی ایران انجام گرفته، رونمایی از سرود شیراز و معرفی شهروندان برگزیده از اهم برنامه‌هایی است که طی این روزها اجرا می‌شود.وی با عرض تسلیت به‌مناسبت درگذشت استاد منصور اوجی افزود: شهرداری شیراز با همکاری و همراهی کمیسیون فرهنگی اتفاقات ارزنده‌ای را برای این هفته تدارک دیده است که مهمترین آن‌ها بهره‌مندی از هنر فرهنگوران شیراز و ایجاد بستری برای هنرنمایی آن‌ها برای مردم ایران و جهان است.
 خروج از اندیشه‌های بتن محوری
در ادامه این مراسم، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر شیراز گفت: شهرداری و شورای اسلامی شهر شیراز بیش از دومیلیارد تومان در بودجه امسال شهرداری برای خرید آثار هنرمندان شیرازی اختصاص داده‌اند. سید احمدرضا دستغیب با بیان این مطلب که امسال سطح برنامه‌های هفته شیراز از سال‌های قبل بهتر بوده،گفت: یکی از مواردی که همواره در برنامه‌ها بر آن  تأکید می‌شد توجه به هنرمندان بود که در طول یک سال گذشته اتفاقات خوبی در حوزه ارتباط با هنرمندان شهر افتاده، جلسات زیادی با هنرمندان داشتیم و بسیاری معابر شهر به نام هنرمندانی که در قید حیات بودند یا در بین ما نیستند نام‌گذاری شده است. وی افزود:یکی از مصوبات خوب شورا در خصوص خرید آثار هنرمندان هنرهای تجسمی است که در این رابطه تعدادی از این آثار به عنوان میراث شهر شیراز خریداری شد که طی روزهای آینده در نگارخانه باغ ملی به نمایش گذاشته می‌شود. وی افزود: در این رابطه امسال هم بیش از دو میلیارد تومان در بودجه شهرداری برای خرید آثار هنرمندان شهر دیده شده است که در هیچ دوره‌ای شاهد چنین اقداماتی در حوزه ارتباط با هنرمندان نبودیم و این را می‌توانید با مقایسه شهر شیراز با سایر شهرها دریابید. وی تصریح کرد: البته هنوز تا نقطه مطلوب فاصله داریم، در شهری که پایتخت فرهنگی کشور است  باید فرهنگ، ادب و هنر ملموس باشد و مردم تفاوت یک شهر فرهنگی، ادبی و هنری  را حس کنند. درست است، ما به گذشته خود می‌بالیم، به مجموعه زندیه اما باید به داشته‌های فعلی هم توجه کنیم. دستغیب اظهار داشت: ما نباید این آثار را تنها به موزه ببریم بلکه باید این را به کوچه و خیابان‌های شهر بیاوریم. تفاوت شیراز و مکتب شیراز  با سایر شهرها  باید برای مردم و‌ توریست‌ها ملموس باشد، این در حالی است که هنوز بسیاری از مردم و‌ حتی مسئولین ما با نوع هنر به کار برده در آثار تاریخی و فرهنگی شهر آشنا نیستند و اینکه یک مدیر شهر اطلاعی از نوع هنر و‌ مکتب شیراز ندارد اشکال است. عضو شورای شهر شیراز افزود: در این راستا  سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری سه وظیفه دارد؛ اول شناساندن فرهنگ شیراز به مردم، دوم شناساندن تخصصی مکتب شیراز به مدیران چرا که امروز شایسته نیست مدیری در شهر باشد که با فرهنگ شیراز آشنا نباشد و سوم اینکه این‌ها را برای نسل آینده هم تشریح کنیم. دستغیب گفت:کار فرهنگ کار سختی است، بتن و آجر نیست که روی هم بچینیم بالا برود و در این دور شورا ما مبنا را برایتان محوری گذاشتیم  چرا که معتقدیم  شهر بدون انسان معنا ندارد، انسان‌ها مالک شهر هستند، از شوراهای بعد باید بخواهیم این فرهنگ و ‌مبنا را ادامه دهیم و دیگر  دوران ستون و بتن در شهر تمام شده و دوران انسان‌مداری و فرهنگ‌مداری است.
 حمایت از هنرمندان شیراز برای تولیدات فاخر
بر اساس این گزارش، شایان ذکر است از آلبوم «ترانه شیراز» که بازآفرینی قطعات فولکلور شیرازی است با پژوهش خشایار طیار و تنظیم کاوه پیمان و خوانندگی محمد ذاکرحسین رونمایی شد و اجرای دو قطعه از این آلبوم و همچنین رونمایی از نماهنگ «سرو ناز» با صدای هفت خواننده شیراز  از جمله برنامه‌های این شب موسیقایی بود. همچنین اجرای قطعه «شب‌های شیراز» با صدای محمد رضازاد و در پایان اجرای دو قطعه از آلبوم آوازهای محلی شیراز  آن هم برای اولین بار از دیگر برنامه‌های  شهرداری شیراز در پنجمین روز از هفته شیراز است که همگی  در باغ جهان‌نما به همت سازمان فرهنگی شهرداری شیراز ازآن‌ها رونمایی شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی