[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۹
  • دوره جدید

فلامینگوها مهاجر شدند ، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس با بیان اینکه تاکنون گزارشی از تلفات غیرطبیعی فلامینگوها در دریاچه بختگان به لحاظ شرایط خشکی و کم آبی دریاچه گزارش نشده است، افزود: از اتفاقات خوب این روزها رها کردن لانه‌ها توسط فلامینگوهای آماده تخم گذاری و مهاجرت آنها به تالاب مهارلو است.
به گزارش شیرازنوین به نقل از ایرنا، حمید ظهرابی اظهار داشت: تا به امروز تلفات غیرطبیعی در منطقه بختگان گزارش نشده است. جوجه فلامینگوها اقدام به مهاجرت به سمت غرب تالاب و ورودی زهکش‌ها و تالاب کمجان و مهارلو کرده اند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس با اشاره به اینکه قرار شد در مسیر حرکت فلامینگوها هم اقداماتی برای کمک به تغذیه آن‌ها انجام شود، افزود: ضمن اینکه هماهنگی لازم برای پایش هوایی کل پهنه تالاب برای یافتن گله‌هایی که در حال مهاجرت هستند توسط چند فروند هواپیمای سبک انجام شده است.
ظهرابی اضافه کرد: هر گروه از جوجه‌های فلامینگو همواره توسط یک یا چند فلامینگوی بالغ پرستاری و هدایت می‌شوند؛ سایر پرنده‌های بالغ هم با پرواز‌های طولانی تا تالاب مهارلو و سایر تالاب‌های منطقه از جمله طشک و کمجان اقدام به تغذیه جوجه‌ها می‌کنند. انجام مطالعات همزمان رفتارشناسی این گونه هم توسط همکاران محیط زیست در حال انجام است و حرکت جوجه‌ها به طرف غرب تالاب که ورودی آب دارد نیز از نکات حائز اهمیت است.
این مقام مسئول با اشاره به این رفتارشناسی پرندگان که با هدف دسترسی به منابع احتمالی آب در غرب تالاب و همین طور کاهش مسافت مسافرت‌های روزانه پرندگان بالغ انجام می‌شود، افزود: از اتفاقات خوب این روزها رها کردن لانه‌ها توسط فلامینگوهای آماده تخم گذاری و مهاجرت آن‌ها به تالاب مهارلو است که باعث ایجاد کلونی‌های زادآور جدید در این تالاب شده و شرایط بهتری دارد.
وی افزود: ما معتقدیم راهکار اصلی جلوگیری از بحران‌های ناشی از خشکیدن تالاب‌های طشک و بختگان که مرگ جوجه فلامینگو‌ها یکی از کوچک‌ترین این پیامدهاست و فجایعی مانند غبارهای نمکی در منطقه و از بین‌رفتن کشاورزی و تهدید سلامتی انسان‌ها پیامدهایی بزرگ‌تر است، تأمین حقابه زیست محیطی در این منطقه است. در غیر این صورت، این پیامدها رخ خواهد داد و کل استان فارس را هم می‌تواند تحت تأثیر قرار دهد.
ظهرابی راهکار تأمین حقابه محیط زیست را کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی، صنعت و بازچرخانی و استفاده مجدد از آب‌ها اعلام کرد و خواستار تصمیم گیری مسئولان در این زمینه شد.
به گفته فعالان محیط زیست، حدود سه‌هزار جوجه فلامینگو در روزهای آتی با کاهش سطح آب دریاچه بختگان در معرض مرگ و نابودی قرار می‌گیرند. یکی از راه‌های نجات فلامینگوها رها کردن آب از منابع بالادستی و رساندن آب به بختگان است.
تعداد دقیق فلامینگوها در این دریاچه در دست بررسی است اما با توجه به تعداد لانه‌ها، پیش بینی می‌شود دوهزار فلامینگو در این دریاچه باشد. با توجه به تجربیات سال‌های قبل که از لانه‌ها احتمالاً چندین بار استفاده می‌شود یا کلونی‌ها پیدا نمی‌شوند، در صورتی که فلامینگوها به طور غریزی و با درک خشک‌سالی مانع جوجه آوری بیشتر نشوند، این رقم به سه تا ۶ برابر هم می‌رسد.
تالاب و دریاچه بختگان، بزرگ‌ترین دریاچه استان فارس، در سال‌های پرآب زیستگاه زمستانه پرندگانی مانند فلامینگو، درنا، کبوتر دریایی، آب‌چلیک، مرغابی و غاز است که از روسیه و دشت‌های سیبری به ایران مهاجرت می‌کنند.
این دریاچه که در فاصله ۲۲۰ کیلومتری شرق شیراز در استان فارس قرار دارد، در حفظ بوم‌ساختار و محیط زیست شهرستان‌های اطراف نیز تأثیر بسزایی دارد.
در سال‌های گذشته و گاهی بر اثر بارش‌های بهاری، آبگیری می‌شد اما امسال به دلیل کاهش بارندگی و گرمای تابستان احتمال خشک شدن کامل آن هست. دریاچه بختگان در شهرستان‌های نی ریز و بختگان در شرق استان فارس واقع شده است. 
پیش از این، مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس با اشاره به اینکه خشک‌سالی دریاچه بختگان که نگرانی‌هایی را درباره مرگ جوجه‌های فلامینگو ایجاد کرده است، گفت: بنا بر نظر گروه‌های مشاور و متخصص از دانشگاه شیراز و صاحب‌نظران، انتقال آب به محل زادآوری این پرنده آغاز شده و جابه‌جایی جوجه‌ها در دستور کار است.
حمید ظهرابی ۲۱ اردیبهشت‌ماه جاری با بیان این خبر که عملیات اجرایی دو برنامه اصلی شامل انتقال آب از چاه‌های آب کشاورزی به محل زیست و مسیر جابه‌جایی فلامینگوها با ۶ کیلومتر لوله گذاری آغاز شده است، ادامه داد: همچنین با حفر چاهک در نزدیکی محل تجمع جوجه‌ها و انتقال آب چاهک‌ها به سطح زمین با استفاده از لوله، انتظار می‌رود با اجرای این برنامه‌ها تلفات جوجه فلامینگوها به حداقل ممکن برسد.
این مقام مسئول با یادآوری پیگیری‌های انجام شده برای تأمین حقابه بختگان در سال جاری و سال‌های گذشته افزود: در سال ۹۸ و ۹۹ حدود ۱۰۰میلیون مترمکعب حقابه بختگان رهاسازی شده است و بعد از سال ۸۶، این اولین سال‌هایی بوده که آب از محل رودخانه کر وارد تالاب بختگان شده است؛ بنابراین پیگیری استاندار فارس و سازمان حفاظت محیط‌زیست در گرفتن حقابه بختگان جای 
تقدیر دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی