[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

اتوبوس‌های برقی در راه شیراز، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
سرپرست سازمان مدیریت حمل و نقل مسافر شیراز گفت: در کلان شهر شیراز ۸۰۰ اتوبوس، ۱۰هزار تاکسی و سه پایانه برون شهری در حال فعالیت هستند. پیمان باباخانی صبح دیروز یکشنبه 26 اردیبهشت ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه، به تأثیرپذیری ناوگان حمل و نقل عمومی از بیماری کرونا و تداوم حمایت از رانندگان اشاره کرد و افزود: در ایامی که ناوگان حمل و نقل عمومی هیچ فعالیتی در سطح شهر نداشت، بسته‌های معیشتی و کمک‌های نقدی به بهره ‌برداران و شرکت‌‌ها هر ۱۰ روز یک بار اهدا شد. وی با اشاره به این موضوع که رانندگان سیستم حمل و نقل عمومی در اولویت ۳ واکسن کرونا قرار دارند و هنوز هیچ‌ کدام واکسینه نشده‌اند، اظهار داشت: در کنار تلاش شهرداری شیراز برای واکسیناسیون این اقشار زحمتکش، یارانه‌های غیرنقدی مثل لاستیک، روغن و هزینه تعمیرات برای آنها در نظر گرفته شد.
این مقام مسئول در ادامه افزود: فعالیت مجدد ناوگان اتوبوسرانی و مینی ‌بوس از دیروز یکشنبه آغاز شده و یکی از اولویت‌های این سازمان نظافت روزانه ناوگان اتوبوسرانی است و از شهروندان نیز درخواست می‌شود تا در این زمینه همکاری‌‌های لازم را داشته باشند.سرپرست سازمان مدیریت حمل و نقل مسافر شیراز در ادامه به گام بلند شهرداری شیراز برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی اشاره کرد و افزود: به مناسبت عید سعید فطر ۵۰ دستگاه اتوبوس جدید به ناوگان اتوبوسرانی شیراز اضافه شد که این اتوبوس‌‌ها دارای رمپ‌‌های ویژه برای جانبازان و معلولان و استاندارد آلایندگی یورو ۴ هستند و ۵۰ دستگاه دیگر اتوبوس هم تا آخر امسال به ناوگان اتوبوسرانی شیراز اضافه خواهد شد.
باباخانی در ادامه به اقدامات دیگر مجموعه مدیریت شهری در این زمینه اشاره کرد و افزود: فاز اول سامانه بی ام اس در سال ۹۹ در اتوبوسرانی راه ‌اندازی شده اما فاز دوم آن هنوز به بهره ‌برداری نرسیده است. از مزایای این طرح می‌‌توان به حذف توقف‌های خارج از ایستگاه اتوبوس‌ اشاره کرد. وی در بخش دیگری از سخنان خود به عمر مفید اتوبوس‌ها اشاره کرد و گفت: عمر مفید اتوبوس‌های دیزلی ۱۲ سال، سی ان جی ۱۰ سال و برقی ۲۰ سال است که می‌‌توان گفت میانگین سنی اتوبوس‌های شیراز اکنون ۶ و نیم سال است. اما در سال جاری ۱۰۰ دستگاه اتوبوس را به ناوگان اتوبوس رانی اضافه کرده ایم تا بتوانیم اتوبوس‌‌های فرسوده را از رده خارج کنیم و از این تعداد ۵۰ دستگاه اتوبوس برقی و ۵۰ دستگاه هم موتور دیزل خواهند بود. این کارشاس ارشد حوزه حمل و نقل در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: معاینه فنی خودروهای سنگین در حال حاضر توسط بخش خصوصی انجام می‌‌شود اما شهرداری شیراز تجهیزات لازم برای این مرکز را خریداری کرده و تلاش می‌‌کنیم تا با مشارکت سرمایه ‌گذار راه ‌اندازی شود.
سرپرست سازمان مدیریت حمل و نقل مسافر شیراز احداث جایگاه سوخت سی ان جی را از دیگر برنامه‌های این سازمان عنوان کرد و گفت: یکی دیگر از اقداماتی خوبی که در سازمان حل و نقل مسافر پیگیری شده، احداث خانه خدمات است که در آن خدمات فنی و رفاهی به ناوگان تاکسیرانی ارائه خواهیم داد. این مراکز در دو نقطه شهر یکی در میدان شهید شیرودی و دیگری در مطهری جنوبی کنار جایگاه سی ان جی احداث خواهند شد. باباخانی در ادامه به راه اندازی خطوط ویژه اشاره کرد و افزود: دو خط مصوب بی آر تی نیز در شیراز از پایانه‌های شهرک گلستان تا نمازی و از پایانه استقلال تا میدان احسان مصوب شده و تجهیزات و مناقصات آن در حال برگزاری و خریداری است و امیدواریم ظرف سه ماه آینده راه‌اندازی شود. این مقام مسئول در ادامه افزود: پرداخت الکترونیکی کرایه تاکسی در ایام شیوع کرونا را از دیگر برنامه‌های این سازمان است. 
این سیستم پرداخت الکترونیکی کارت شهروندی را در بر می‌گیرد تا شاهد حذف پول خرد در تاکسی‌‌ها بوده و علاوه بر آن تاکسی‌ متر هم راه‌اندازی کنیم. همچنین برای نخستین بار آیین‌ نامه برگزاری انتخابات رانندگان تاکسی را مصوب کردیم تا نمایندگانی را برای رانندگان تاکسی در نظر بگیریم که بتوانند تمام مسائل و مشکلاتی را که این رانندگان دارند، حل کنند. سرپرست سازمان مدیریت حمل و نقل مسافر شیراز در بخش دیگری از سخنانش از دیگر اقدامات این سازمان برون ‌سازی اعطای مجوزی رانندگان تاکسی به دفاتر پیشخوان را برشمرد و گفت: در این راستا با ۳۲ دفتر پیشخوان تفاهم ‌نامه منعقد کردیم تا از این طریق مراجعه ۱۰هزار راننده تاکسی به این سازمان برای اخذ مجوز حذف شود و همین کار را هم برای اتوبوس‌ها انجام خواهیم داد. همچنین این تسهیلات شامل ۸۰ درصد قیمت خودروهایی نظیر پژو و سمند است. البته در چند ماه اخیر ۲۰۰ ناوگان تاکسی نوسازی شده است ولی با وجود این ۶۵ درصد ناوگان تاکسیرانی شیراز فرسوده است. باباخانی در پایان خاطرنشان کرد: مرکز کنترل به دوربین‌های نظارتی سطح شهر اتصال یافته و سامانه ثبت تخلف نیز در این مرکز راه اندازی می‌‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی