[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۴۰
  • دوره جدید

بهترین زمان گرفتن فشار خون، روزنامه شیراز نوین

متخصص قلب و عروق گفت: فشار خون بالا می‌تواند زمینه‌ساز بیماری‌های عروق کرونر شود. فشار خون، کُشنده خاموش است و بیمار به دلیل بی‌علامت بودن ‌این بیماری متوجه بیماری خود نیست.
به گزارش مشرق، محمود افتخارزاده، متخصص بیماری‌های قلب و عروق درباره ارتباط فشار خون با گرفتگی عروق با اشاره به ‌این که فشار خون اصلی‌ترین عامل تسهیل کننده بیماری‌های عروق کرونر و آرترواسکلروز است گفت: بر اساس مطالعات انجام شده درصد بسیار بالایی از بیمارانی که دچار بیماری‌های تنگی عروق کرونر می‌شوند دچار فشار خون بالا هستند. در سال‌های اخیر تعریف فشار خون هم کاهش پیدا کرده و حتی فشار خون سیستولیک اگر بالای ۱۳ هم باشد می‌تواند زمینه‌ساز بیماری‌های عروق کرونر شود. فشار خون، کُشنده خاموش است و بیمار به دلیل بی‌علامت بودن ‌این بیماری متوجه بیماری خود نیست.
وی در توضیح ارتباط فشار خون بالا و گرفتگی عروق گفت:‌ این دو هم بر هم تأثیرگذارند اما فشار خون مهمتر است. از هر ۵ نفر بالای ۴۰ سال یک نفر فشار خون بالا دارد. فشار خون بالا در دراز مدت بر جداره داخلی عروق(آندوتلیوم) تأثیر می‌گذارد و پس از مدتی روی آندوتلیوم به مرور زمان چربی رسوب کرده و کلسیم، آهکی شده و زمینه ساز تنگی عروق می‌شود، ضمن‌ این که در درصد کمی ‌از بیماران، تنگی عروق کلیوی عامل فشار خون بالا است. افتخارزاده متذکر شد: افراد باید در همه سنین حتی در کودکی فشار خون خود را چک کنند ولی سنین ۳۰ تا ۵۰ سالگی شایع‌ترین زمان بروز و شیوع فشار خون بالا است.‌ این متخصص قلب و عروق کشورمان، توصیه کرد: هر فردی باید فشار خون خود را در زمان ‌ایدئال اندازه گیری کند و اگر فشار طبیعی بود باید سال بعد دوباره اندازه گیری شود. اما اگر فرد مشکوک به فشار بالا بود باید در ۳ تا ۷روز متوالی قبل از صبحانه و شام فشار خون اندازه‌گیری شده و در پایان دوره متوسط فشار حساب شود.
افتخارزاده در توضیح راهکارهای پیشگیری از فشار خون گفت: وزن باید کنترل شود، چاقی می‌تواند منجر به فشار خون بالا شود. از مصرف زیاد نمک باید پرهیز کرد. آپنه یا ‌ایست تنفسی در خواب هم می‌تواند منجر به فشار خون بالا شود و همین طور بیماری‌های کلیوی هم یکی از عوامل ‌ایجاد فشار خون بالا هستند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی