[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۲
  • دوره جدید

بحران مخاطب، بزرگ‌ترین چالش موزه‌ها در جهان، روزنامه شیراز نوین

عضو و معاون اجرایی ایکوم ایران اعتقاد دارد که بزرگ‌ترین چالش موزه‌ها در جهان، مخاطبی است که نمی‌توان او را با استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی، اقناع کرد.
کورش کمالی‌سروستانی در گفت و گو با ایسنا، گفت: شرایط شیوع پاندمی کرونا، بسیاری از بخش‌ها خصوصاً حوزه فرهنگ و هنر را دستخوش دگرگونی و چالش کرد که یکی از مهم ترین این بخش‌ها، موزه‌ها بود.
او با بیان اینکه زمینه‌سازی برای حضور مخاطبان موزه‌ها در شرایط شیوع کرونا، به واسطه پیچیدگی‌های شرایط مدیریت موزه، امری بسیار دشوار است، گفت: استفاده از ظرفیت فضای مجازی، علی رغم تأثیرات مطلوب، نمی‌تواند جذابیت‌های بازدید حضوری را برای مخاطبان تداعی و تأمین کند. مؤسس موزه فرهنگ فارس اعتقاد دارد که حس حضور فیزیکی در موزه و قرار گرفتن در مقابل اشیا و آثاری که هرکدام روایتگر بخشی از تاریخ ملت‌هاست و قرار گرفتن در فضای موزه، هنوز با بهره گیری از تکنولوژی فضای مجازی، ایجاد نمی‌شود.
کمالی‌سروستانی در عین حال تأکید کرد که قبل از شیوع همه گیری کرونا، خصوصاً در ایران، موزه‌ها با بحران مخاطب مواجه بود و این چالش جدید آن را تشدید کرده است.
او یکی دیگر از مسائل و چالش‌های مهم موزه‌داری در ایران را نبود فضای فیزیکی مناسب و استاندارد دانست و گفت: ما در ایران و خصوصاً فارس، هنوز فضای موزه‌ای مناسبی که بتواند ساعت‌ها مخاطب را در خود نگه‌دارد، در اختیار نداریم. معاون اجرایی ایکوم ایران گفت: استانداردسازی، تقویت اشیای موزه‌ای، سرویس‌دهی مناسب، ارائه اطلاعات مورد نیاز مخاطب، تکنولوژی موزه‌داری و... برای رسیدن به نقطه مطلوب در این حوزه، ضروری است.
او با اشاره به اینکه فارس دارای ظرفیت‌های مناسب در ابعاد مختلف برای ایجاد موزه است، گفت: علی رغم تمام داشته‌ها، در استان فارس و شیراز، تخت جمشید، بیشابور، پاسارگاد و دیگر نقاط، موزه استاندارد نداریم.
کمالی‌سروستانی با بیان اینکه منابع محدود دولتی و وابستگی بالا به این منابع در حوزه فرهنگ، عامل مؤثر در توسعه نیافتگی فعالیت در بخش موزه‌هاست، گفت: از یک سو منابع مالی سازمان میراث فرهنگی تأمین کننده نیازها نیست و از سوی دیگر، درآمدهای فارس از محل گردشگری نیز به این استان تخصیص نمی‌یابد.
او خاطرنشان کرد: اگر شیوه مدیریت مکان‌هایی نظیر تخت‌جمشید و دیگر اماکن جذاب موجود در فارس و شیراز، هیئت امنایی بود، درآمدهای حاصله امکان انجام فعالیت‌های گسترده‌ای در بخش‌های مختلف با هدف توسعه زیرساخت‌ها را فراهم می‌کرد. معاون اجرایی ایکوم در خصوص نقش این سازمان در بهبود شرایط موزه‌های ایران، گفت: وظیفه این نهاد بیشتر ارائه مشاوره و استانداردسازیست؛ ما می‌توانیم طبقه بندی کنیم اما نمی‌توانیم تحکم داشته باشیم. او گفت: در شیراز اگر شهرداری نگاهی مطلوب داشته باشد، می‌توان با تأمین فضاهای مناسب و در نظر گرفتن تخفیف‌هایی در عوارض و... بستر خوبی برای توسعه موزه‌های شهری ایجاد کرد.
کمالی‌سروستانی تأکید کرد که ایجاد جذابیت برای بخش خصوصی در زمینه راه‌اندازی و مدیریت موزه، یک راهکار مناسب برای مواجهه و مدیریت چالش‌ها در بخش‌های مختلف از فعالیت‌های فرهنگی، من جمله موزه‌هاست.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی