[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۷۹
  • دوره جدید

این گونه تشخیص دهید سرد مزاج هستید یا گرم مزاج!، روزنامه شیراز نوین

برای همه سؤال است که مزاج آن‌ها چگونه است. در ادامه با راه تشخیص مزاج آشنا می‌شوید.
به گزارش بهداشت نیوز، ممکن است همه افراد صرفاً دارای یک مزاج نباشند یعنی ترکیبی از هردو مزاج باشند. مزاج افراد به گروه‌های مختلف  سرد و گرم و بلغم  و سودایی و... تقسیم می‌شوند که در ادامه برای تشخیص آن توضیحاتی را آورده‌ایم.
مزاج چیست؟
اگر مزاج توسط یک فرد غیرکارشناس و به طور غیر علمی ‌تشخیص داده شود، نه تنها کمکی به برطرف کردن مشکل نمی‌کند، بلکه به تشدید علایم نیز منجر می‌شود. برخلاف تصور عموم، تشخیص مزاج کار آسانی نیست، بلکه مزاج یک فرد با گرفتن شرح حال کامل، بررسی دقیق موارد دهگانه، هم‌چنین معاینه انجام می‎شود.
انواع مزاج بر دو نوع اولیه و ثانویه است، مزاج جبلی یا اولیه، مزاجی است که فرد با آن متولد می‎شود و مزاج عارضی یا ثانویه به مزاجی اشاره دارد که در طی زندگی فرد شکل گرفته و ناشی از تأثیر عوامل مختلف محیطی و نوع غذای مصرفی فرد می‌باشد. تشخیص درست مزاج، به تدوین برنامه‎ مناسبی برای نوع تغذیه، خواب، ورزش و به طور کلی سبک زندگی فرد کمک می‎کند.
مزاج صحی به مزاج در حالت سلامتی و سوء مزاج، به مزاج در حالت مرض و بیماری گفته‎ می‎شود، اگر عملکرد فرد با مزاج موجود، درست و بدون مشکل باشد، فرد در حالت مزاج صحی قرار دارد و اگر مزاج عارضی فرد، منجر به مشکل شود، فرد در حالت مرضی و بیماری قرار می‎گیرد، برخلاف تصور عموم، هیچ یک از مزاج‎ها بد نبوده و با رعایت برخی نکات، می‎توان با رعایت تدابیر، در صحت و سلامتی زندگی کرد.
مزاج سرد و تر چیست؟
افراد با مزاج سرد و تر که به اشتباه بلغمی‌ نیز خوانده می‎شوند، دارای پوست روشن، صورت گرد و پوست سرد بوده و نسبتاً چاق هستند، در برخی موارد به دلیل افزایش رطوبات بدن، دارای چین خوردگی‎ها و افتادگی‎ها در برخی نقاط مانند اطراف چشم‎هایشان هستند، گوشت بدن این افراد نرم بوده و عطش کم‎تری به آب دارند.
آب دهان این افراد معمولاً زیاد بوده و نسبتاً تنبل هستند، زود خسته شده و کارهایشان را با آرامش انجام می‌دهند. افراد با مزاج سرد و تر برای انجام کارهایی که باید سریع انجام شوند، مناسب نیستند. همچنین این افراد دیر عصبانی شده و آرام و با تن صدای پایین صحبت می‌کنند، حوصله‌‎شان زود سر می‌رود و در انجام کارهای گروهی عقب مانده و آخر از همه کار را به اتمام می‎رسانند.
افراد با مزاج سرد و تر حافظه‎ ضعیفی دارند، این افراد معمولاً در به خاطر سپردن مطالب مشکل دارند و فراموشکار هستند.
افراد بلغمی ‌مزاج نیز چون سایر مزاج‌‏ها با رعایت برخی نکات، می‎توانند تن سالمی ‌داشته باشند. این افراد باید غذاهای سرد مانند لبنیات، مرکبات، هندوانه، اسفناج و کاهو را به میزان کمتر و با مسهل مصرف کنند، زود خوابیده و زود از خواب بیدار شوند. هم‌چنین باید از خوابیدن در طی روز اجتناب کنند. در مورد خوردن و آشامیدن، از نوشیدن آب نیم ساعت قبل و دو ساعت بعد از غذا و حین غذا پرهیز کنند. انجام ورزش به طور منظم مانند پیاده‌روی با سرعت متوسط از جمله مواردی است که افراد سرد و تر باید به آن توجه کنند.
استفاده از گوشت گوسفند، مرغ محلی، سیب، به، گلابی، طالبی و نارگیل به این افراد توصیه شده و استفاده از ادویه‎هایی مانند هل، دارچین، زنجبیل و زعفران در غذاها توسط این افراد بلامانع است. به‌علت ضعیف بودن دستگاه گوارش این افراد، توصیه می‎شود غذا را خوب جویده و حجم غذا و وعده‎های غذایی‌شان را کاهش دهند و از مغزها و کشمش‌ها به‌عنوان میان وعده استفاده کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی