[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۲
  • دوره جدید

جبران عقب‌ماندگی فارس در حوزه انرژی، روزنامه شیراز نوین

 شیرازنوین- گروه خبر
نقشه راه صنعت استان فارس در حوزه‌های نفت، گاز و پتروشیمی بررسی شد. این نشست هم اندیشی صبح دیروز شنبه یکم خردادماه با حضور نماینده محترم ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، جمعی از نمایندگان مردم شریف فارس در مجلس شورای اسلامی، معاون‌ عمرانی استاندار فارس و شماری دیگر از مقامات ارشد استان در شرکت زاگرس جنوبی با همراهی اصحاب رسانه برگزار شد.
 تلاش برای آبادگری و پرهیز از زورآزمایی
نماینده ولی ‌فقیه در فارس با بیان اینکه نمایندگان نیامده‌اند که در حوزه انتخابیه خود زورآزمایی کنند، بلکه آمده‌اند تا شهر، استان و کشور را آباد کنند، گفت: نوع نگاه تنگ نظرانه و محدود موجب می‌شود تا گاهی پروژه‌های بزرگ بر زمین بماند و باید این نگاه‌ها را به مرور اصلاح کنیم. آیت‌الله لطف‌الله دژکام افزود: برخی از مسائلی که در این جلسه مطرح شد، جنبه ملی دارد. در استان فارس، گاهی نگاه به منافع ملی مقدم بر نگاه به منافع استانی شده است که البته پشیمان هم نیستیم از اینکه به کشور خدمت کرده‌ایم. نماینده ولی‌فقیه در فارس ادامه داد: از یک دهه قبل مقارن با ورود مرحوم آیت‌الله ایمانی به عرصه امور فرهنگی استان، طرح بحثی کردم مبنی بر اینکه وضعیت کشور به گونه‌ای است که اگر استان‌هایی حکم پیشران و مادر دارند، شروع به بازسازی وضعیت خود نکنند، در آینده کشور با چالش‌های سنگینی مواجه خواهد شد. آیت‌الله دژکام با بیان اینکه از توانمندی شیراز برای توسعه کشور هزینه شد، گفت: نقش محوری علمی، تکنولوژی و توانمندی‌های ویژه‌ از شیراز به دیگر نقاط کشور صادر شده است. او با تأکید بر اینکه گم شدن نگاه عمیق برنامه ریزی و آمایش موجب می‌شود که کشور زمین بخورد، گفت: اگر مجموعه علمی مانند دانشگاه شیراز که حاصل چندین سال تلاش است، تضییع شود، دیگر به سادگی شکل نخواهد گرفت. نماینده ولی‌فقیه در فارس گفت: یک سری ظرفیت‌های موجود قانونی داشته و داریم که متأسفانه به دلیل ضعف و عدم همراهی مدیران باعث شده که زمین بماند؛ مانند پروژه پتروشیمی‌ها در فارس که ١٤ سال است بلاتکلیف مانده است.
 رانت‌هایی که در پتروشیمی‌ها وجود دارد
رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نسبت مسئله تخصیص خوراک برای پتروشیمی‌ها در فارس اعلام خطر کرد و گفت: رانت در مسئله پتروشیمی‌ها وجود دارد و اینگونه نیست که همه چیز روی حساب و کتاب باشد. فریدون عباسی بیان کرد: سرمایه گذاری‌های گذشته در کشور به ثمر رسیده و بیشتر آنها در مناطقی از جمله بوشهر، هرمزگان و خوزستان مستقر بوده و فارس کمتر از این سرمایه گذاری‌ها بهره برده است. او با بیان اینکه این روزها شاهد افتتاح زودهنگام پروژه‌ها هستیم، تأکید کرد که باید استانداردهای لازم در راستای تثبیت این تکنولوژی‌ها رعایت شود و در پایان دولت بهره برداری از طرح‌ها زودهنگام نباشد. نماینده مردم کازرون و کوهچنار در مجلس شورای اسلامی افزود: به دلیل حاکمیت تحریم‌ها طی سال‌های گذشته تاکنون، مشکلات بالادستی داریم و نفت کمتر فروش رفته و قاعدتاً ١٤.٥ درصد اختصاص یافته به وزارت نفت حاصل از فروش نفت تأمین نشده است. با این وضعیت فرسودگی صنعت نفت که باید در دستور کار قرار می‌گرفت، با سرعت مناسب پیش نرفته و باید امیدوار باشیم که در ٥ سال آینده با رفع تحریم‌ها در حوزه بالادست نفت و گاز سرمایه گذاری لازم انجام شود. عباسی تأکید کرد: باید راهبرد کشور مشخص باشد و از گذشته درس بگیریم و نگذاریم که دسته بندی‌های سیاسی بر مسائل راهبردی حاکم شود و البته با تعویض دولت‌ها این راهبردها تغییری نکند.
او با بیان اینکه باید آینده انرژی دنیا را ببینیم، تأکید کرد: باید فکر جایگزین انرژی با حرکت، حمل و نقل برق باشیم. باید به سمت تولید برق در کشور پیش برویم و صادرات آن را هم مدنظر داشته باشیم و برای نفت و گاز هم ارزش افزوده ایجاد کنیم.
عباسی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع سازمان دهی نیروی انسانی برای آماده شدن در یک تشکیلات استراتژیک هم اشاره و اظهار کرد: این چه وضعی است که در صنعت نفت ما با عضویت‌های مختلف وجود دارد؟ ما یک نظام تعریف شده در منابع انسانی داریم که یا کارمند دولت هستتد یا تابع قانون اما چند مدل نیرو در وزارت نفت داریم که همه به دنبال این هستند که رسمی شوند و از مزایای پرسنل رسمی استفاده کنند و مجلس شورای اسلامی درست در زمانی که تلاش می‌کنیم از تحریم‌ها عبور کنیم و این همه گرانی در جامعه وجود دارد و ارزش پول ملی پایین آمده و وضعیت بورس هم نابسامان است، تو سر کارکنان وزارت نفت می‌زنیم و حقوق‌ها را محدود می‌کنیم.
 در انتظار خاموشی‌های گسترده
عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: چالش اصلی کشور برای رئیس جمهور و وزیر نفت آینده موضوع گاز است و با این میزان مصرف و تولید، امسال و سال آینده قطعاً با خاموشی‌های گسترده رو به رو خواهیم بود. حسین حسین‌زاده با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت پالایشگاه سازی برای جلوگیری از صدور نفت خام و اقتصاد بالا، تأکید کرد: از ظرفیت‌های حوزه صنعت پتروشیمی در راستای تنوع سازی و درآمدهایی که از نفت حاصل می‌شود، باید نهایت بهره را برد. او با اشاره به وجود و فعالیت حدود ۷۲هزار واحد صنعتی در کشور و تعداد ۴هزار واحد صنعتی در استان، تأکید کرد که باید از ظرفیت و توانمندی‌های فارس در حوزه انرژی بهره مند شویم. نماینده مردم لارستان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: استان فارس به واسطه پتانسیل‌ها و ظرفیت‌ها از نعمت بزرگی برخوردار است؛ به طور مثال این استان تأمین کننده ۱۲ درصد غذای کشور است و ۴۰ درصد درآمد فارس از بخش کشاورزی حاصل می‌شود که نباید از حوزه انرژی غافل شد.حسین‌زاده با اشاره به اجرای طرح ضربت در حوزه زاگرس جنوبی، گفت: بهینه سازی مصرف انرژی در همه حوزه‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است و ضروری است که با برنامه‌ریزی مدون و اجرای پروژه‌های مستمر، نسبت به کاهش مصرف انرژی اقدامات اجرایی انجام شود.او همچنین با اشاره به اینکه قبل از انقلاب اسلامی ۷ پالایشگاه در کشور داشتیم و در حال حاضر ۳ پالایشگاه داریم، مجدداً بر ضرورت استفاده از آنها تأکید کرد.
 بسترسازی برای ورود پروپیلن‌ها
رئیس کل دادگستری استان فارس گفت: یکی از مشکلاتی که باعث شده تا موضوع پروپیلن در فارس برطرف نشود، اختلاف نظر نمایندگان است. حجت‌الاسلام سیدکاظم موسوی بیان کرد: مشکلات تأمین خوراک در کشور مشکل مشترکی است و اگر تاکنون این مشکل در استان فارس برطرف نشده، نشان دهنده این است که هنوز مشکلات درونی نمایندگان مجلس برطرف نشده است. وی اضافه کرد: برخی از مشکلات در روند فعالیت‌های صنعتی پتروشیمی‌ها، به علت عدم آگاهی دستگاه‌های نظارتی است؛ از این رو انتظار این است که با حضور مسئولان و مدیران دستگاه‌های نظارتی می‌توان این مشکلات را برطرف کرد. وی اضافه کرد: انتظار از استان فارس در حوزه پتروشیمی بسیار بالاست و باید بر اساس ظرفیت‌هایی که در استان فارس وجود دارد برای محقق کردن این ظرفیت‌ها اقدام شود. رئیس کل دادگستری فارس همچنینی نوید برطرف شدن بخش قابل توجهی از مشکلات یکی از واحد‌های تولیدکننده صنعتی پتروشیمی در استان را داد.
 برنامه‌ریزی برای جبران عقب‌ماندگی‌ها
رئیس مجمع نمایندگان فارس در مجلس شورای اسلامی از ایجاد خط انتقال فرآورده‌های نفتی به این استان خبر داد و خاطرنشان کرد که این اقدام با توجه به اینکه 70 درصد فرآورده‌های نفتی موردنیاز فارس از سایر استان‌ها تأمین می‌شود، یک ضرورت است. ابراهیم عزیزی بیان کرد: فارس، استان تأثیرگذاری در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی است، اما با وجود این تأثیرگذاری، عقب ماندگی در برخی حوزه‌ها وجود دارد که باید برای جبران آن برنامه داشت. این نماینده مجلس با اشاره به تجربه موفق موضوع انتقال آب از دریا نیز گفت: امروز با تشکیل شورای راهبردی در این حوزه، موضوع انتقال آب در مسیر مشخصی حرکت می‌کند و می‌توان به نتیجه آن امیدوار بود؛ لذا همین مدل را برای توسعه حوزه نفت و گاز و پتروشیمی اجرا خواهیم کرد. عزیزی با اشاره به برگزاری جلسات متعدد با وزیر نفت برای توسعه زیرساخت‌ها در استان فارس، خاطرنشان کرد: امروز قریب به ۷۰ درصد نیازهای سوختی استان از دیگر استان‌ها تأمین می‌شود و این موضوع با توجه به ظرفیت‌های بالای استان قابل قبول نیست و نشان می‌دهد که آن گونه که سزاوار بوده، در این حوزه عمل نکردیم. او از اختصاص ۱۱ هکتار اراضی تملک شده برای اجرای خط انتقال فرآورده‌های نفتی به فارس نیز خبر داد و گفت: این نخستین اقدام در این زمینه بوده است. رئیس مجمع نمایندگان فارس همچنین گفت: یک خط پروپیلن نیز برای استان فارس در هیئت دولت مصوب شد و قرار است با محوریت شهرستان مرودشت اجرایی شود.عزیزی خاطرنشان کرد: این خط نیز با توجه به پوشش گسترده‌ای که در صنایع گوناگون دارد، در شکوفایی و توسعه صنعت استان کمک بزرگی می‌کند.
 پتانسیل ارزنده فارس در حوزه نفت و گاز
معاون عمرانی استاندار فارس نیز در این جلسه با بیان اینکه استان فارس یک استان قوی در حوزه مدیران نفت و گاز است و جزو استان‌های اول در حوزه نفت و گاز محسوب می‌شود، اظهار داشت: استان فارس دارای شرکت‌های فنی و مهندسی قوی در حوزه نفت و گاز، توان دانشگاهی بالا در حوزه نفت و گاز و ظرفیت پشتیبانی مثل منطقه ویژه انرژی‌بر، صنایع فولاد، آلومینیوم، سیمان و... است. محمود رضایی با بیان اینکه در استان فارس 60 شرکت در حوزه خدمات فنی و مهندسی نفت، گاز و پتروشیمی فعال هستند و 32 شرکت تولید تجهیزات صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در این استان وجود دارد، گفت: 30 طرح سرمایه‌گذاری در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی در استان فارس آماده است که سرمایه‌گذاران می‌توانند از آن بهره ببرند. وی با بیان اینکه 6 پتروشیمی در استان فارس در دست اقدام است که شرایط خوبی ندارند، گفت: برای به ثمر رسیدن این پتروشیمی‌ها مقرر شده که پتروشیمی فسا و جهرم به صورت مشترک در دشت گربایگان فسا اجرایی شود و سایت فیروزآباد نیز به عنوان محل استقرار صنایع پایین‌دستی پتروشیمی به کار گرفته شود. رضایی با اشاره به راه‌اندازی خط پروپیلن در استان فارس آن را یک اقدام کلیدی برای این استان دانست.
 دعوت از نخبگان برای هم‌اندیشی
محمدی مدیرعامل شرکت نفت و گاز زاگرس جنوبی با بیان اینکه در این جلسات باید دانشگاهیان و صنعتگران نیز دعوت شوند و از نظرات آنها نیز استفاده شود، اظهار داشت: دانشگاه‌های فارس در حوزه نفت و گاز آموزش می‌دهند اما ما کارگاه آموزشی مهارتی در این حوزه در فارس نداریم و آموزش مهارت مغفول مانده است. وی بیان کرد: قوانین دولتی در این شرایط تحریم جلوی سرعت کارها را گرفته و لازم است قوانین مطابق با شرایط تحریم شود. محمدی با بیان اینکه شرکت زاگرس جنوبی ۱۷۵میلیون مترمکعب گاز تولید می‌کند که معادل ۲۲ درصد گاز ایران است و بخش زیادی از آن در فارس تولید می‌شود، خاطرنشان کرد: روی مایعات گازی در فارس خیلی سرمایه‌گذاری نشده است. وی با اشاره به تولید حدود ۲میلیون بشکه نفت در سروستان، گفت: به زودی میدان خشت در کازرون افتتاح می‌شود که توان تولید ۲۰میلیون بشکه نفت را دارد. محمدی با بیان اینکه در حوزه تقویت فشار گاز پروژه‌های خیلی بزرگی در این شرکت در حال اجراست، زیرا اگر این ایستگاه‌های تقویت گاز ایجاد نشود سالانه ۹۹میلیون مترمکعب گاز از دست می‌دهیم که معادل ۷۰۰هزار بشکه نفت است، افزود: با ایجاد این ایستگاه‌های تقویت فشار، از هدررفت این ۹۹ میلیون مترمکعب جلوگیری می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی