[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۱
  • دوره جدید

علت افزایش مجدد قیمت مرغ، روزنامه شیراز نوین

دبیر کانون مرغداران گوشتی علت افزایش قیمت مرغ در روزهای اخیر را تشریح کرد. پرویز فروغی در گفت و گو با ایسنا، در پاسخ به چرایی افزایش قیمت مرغ در روزهای اخیر، گفت: وقتی دستوری روی مرغ قیمت گذاری می‌شود و در مقابل تغییر قیمت نیز مقاومت صورت می‌گیرد، رغبت به جوجه ریزی کاهش می‌یابد. همچنین وقتی تولیدکننده جوجه یک روزه را ۸۰۰۰ تا۹۰۰۰ تومان خریداری می‌کند و ذرت و سویا نیز دیر به دستش می‌رسد، انگیزه خود را برای تولید از دست می‌دهد.
وی ادامه داد: قیمت تمام شده مرغ زنده برای تولیدکننده کمتر از ۲۰هزار تومان نیست و سؤال اینجاست که چرا مرغدار باید مرغ زنده خود را با قیمت مصوب ۱۷هزارو۱۰۰ تومان بفروشد و ضرر کند؟
دبیر کانون مرغداران گوشتی اضافه کرد: اگر دستگاه‌های متولی تولید نمی‌توانند قیمت جوجه یک روزه را کنترل کنند و به نرخ مصوب ۴۲۰۰ تومان برسانند، پس باید قیمت مرغ را اصلاح کنند. نمی‌توان انتظار داشت که همه مؤلفه‌های تولید گران شود ولی محصول نهایی افزایش قیمت نداشته باشد. وی با بیان اینکه افزایش قیمت مرغ در روزهای اخیر ناشی از کمبود جوجه ریزی و کاهش رغبت مرغداران برای تولید است، گفت: سیاست‌های نادرست تولید را کاهش می‌دهد و اگر همین رویه ادامه داشته باشد، ممکن است قیمت مرغ از ۳۰هزار تومان هم بالاتر رود.
فروغی در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شود مرغداران مرغ‌هایشان را به بازار عرضه نمی‌کنند تا با درخواست افزایش قیمت آنها موافقت شود، آیا چنین موضوعی صحت دارد یا خیر، گفت: چنین چیزی امکان پذیر نیست؛ زیرا میزان جوجه ورودی، نهاده دریافتی و مرغ خروجی در سامانه‌ها ثبت می‌شود و دستگاه‌های نظارتی از صفر تا صد تولید را زیر نظر دارند؛ بنابراین مرغدار نمی‌تواند مرغ‌هایش را نگه دارد. از طرفی نگهداری مرغ بیش از دوره مشخص صرفه اقتصادی برای مرغدار ندارد و به نوعی هزینه اضافی است.
به گفته وی، اینکه میزان جوجه یک روزه کم است و قیمت آن بالاست، تقصیر تولیدکننده نیست و تولیدکننده با این نوسانات مؤلفه‌های تولید امنیت و انگیزه برای تولید ندارد.
دبیر کانون مرغداران گوشتی تصریح کرد: ذرت، سویا در دو نوبت ۳۰ درصد گران شد. قیمت جوجه چندین ماه است حدود ۲ برابر نرخ مصوب شده، اما چرا دستگاه‌های نظارتی بر این اقلام نظارتی ندارند؟ چرا به این مسائل رسیدگی نمی‌شود؟
وی در پایان گفت: سیاست‌های دولت تبعیض آمیز و به نفع زنجیره‌های تولید است؛ به طوری که شنیده می‌شود تخم مرغ‌های نطفه داری که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شده، اکثراً در اختیار زنجیره‌ها قرار گرفته است؛ در صورتی که ۱۵ درصد مرغ کشور توسط زنجیره‌ها تولید می‌شود و ۸۵ درصد مابقی تولید مرغ توسط مرغداران جزیره ای صورت می‌گیرد. اینگونه تصمیم گیری‌های تبعیض آمیز جز نابودی مرغداران جزیره ای هیچ مزیت دیگری در تولید کشور به دنبال نخواهد داشت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی