[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۳۶
  • دوره جدید

سینک ظرفشویی با جنس‌های مختلف را چگونه تمیز کنیم؟، روزنامه شیراز نوین

سینک ظرفشویی در زمان قدیم بیشتر از جنس استیل بود اما این روزها سینک‌های ظرفشویی از جنس‌هایی مانند چینی و سنگی هم ساخته و طراحی می‌شود.
به گزارش بهداشت نیوز، شاید اگر از آلوده‌ترین مکان منزل از شما سؤال شود، بدون تردید سرویس بهداشتی را ذکر کنید اما باید بدانید که کثیف‌ترین و آلوده‌ترین نقطه خانه سینک ظرفشویی است؛ از این رو، تمیز نگه داشتن آن اهمیت بالایی داشته و نقش مؤثری در سلامت خانه و اعضای خانواده ایفا می‌کند. سینک ظرفشویی مملو از باکتری‌هایی است که به دنبال فرصت مناسبی برای بیمار کردن خانواده می‌گردند.
اگر به تمام چیزهایی که در طول روز روی سینک یا داخل آن قرار می‌دهید فکر کنید، متوجه وجود حجم بالای میکروب‌ها در این وسیله آشپزخانه خواهید شد. نه‌تنها آلودگی ناشی از ظروف کثیف، بلکه باکتری‌های باقی مانده از میوه‌ها و سبزیجات شسته شده، آب باقی مانده از مرغ شسته شده زیر آب و غیره، همگی در آلوده کردن سینک ظرفشویی نقش دارند. طبق مطالعات صورت گرفته روی شمار زیادی از سینک‌های آشپزخانه، در هر سانتی‌متر مربع از سینک، بیش از 100هزار باکتری از قبیل ای‌کولای و سالمونلا زندگی می‌کنند.
باید تمیز کردن سینک ظرفشویی را به‌عنوان یک کار روزمره انجام دهید. این کار را با افزودن مقداری مایع ظرفشویی به یک ظرف آب گرم انجام دهید. 
اسفنج، یک تکه پارچه یا دستمال توالت تمیزی را داخل این محلول کرده و به آرامی با آن، سینک را بشویید تا موادغذایی باقی مانده و آلودگی‌ها پاک شود. سپس به آرامی با آب بشویید. از این پارچه یا اسفنج برای تمیز کردن سطوح دیگری استفاده نکنید و بلافاصله آن را بشویید. سعی کنید هفته‌ای دو بار سینک را ضدعفونی کنید.
روش ضدعفونی کردن سینک ظرفشویی
برای ضد عفونی کردن سینک ظرفشویی، سطح سینک را با دستمال توالت بپوشانید. سپس یک قاشق غذاخوری محلول آنتی‌باکتریال را به ازای هر لیتر آب روی دستمال بریزید و بگذارید 30 دقیقه باقی بماند. آن‌گاه، سینک را با آب بشویید. بعد از هر بار استفاده از سینک، آب را بگیرید و خشک کنید زیرا امکان رشد باکتری‌ها در محیط‌های گرم و مرطوب به‌مراتب بیشتر است. برای کاهش میزان باکتری موجود در آشپزخانه، سعی کنید اسفنج یا اسکاچ آشپزخانه را ضدعفونی کنید. بعد از هر بار استفاده، آن را به‌خوبی بشویید و یک دقیقه داخل مایکروویو قرار دهید تا خشک شود. علاوه بر این، بهتر است هر هفته اسکاچ یا اسفنج آشپزخانه را تعویض کنید.
برق انداختن سینک‌ ظرفشویی چینی و استیل
برای تمیز کردن این جنس سینک، ابتدا تمام سطح سینک را با آب گرم خیس کنید. سپس جوش شیرین را روی سطح پخش کنید و آن را با پارچه نرم یا اسفنج آشپزخانه روی سینک بمالید. جوش شیرین، لکه‌ها، رسوب صابون و باقی مانده‌های غذا را از سینک پاک کرده و آن را درخشنده می‌کند. علاوه بر این، کمی خمیردندان را روی مسواکی تمیز قرار داده و لبه‌های سینک و کناره‌های شیر را با آن بشویید تا جرم‌های احتمالی از بین بروند. در صورت لزوم می‌توانید جوش‌شیرین را نیز به آن بیفزایید.
برق انداختن سینک‌ ظرفشویی سنگی
سینک‌های سنگی یا سنگ کامپوزیت بسیار نفوذپذیرند و مایعات را جذب می‌کنند؛ بنابراین، هرگز برای تمیز کردن سینک‌های سنگی از مواد پاک‌کننده اسیدی و شیمیایی استفاده نکنید چرا که این کار ممکن است به سنگ آسیب وارد کند. در عوض، بهترین راه این است که سینک را بعد از هر بار استفاده با محلول آب گرم و صابون بشویید و همیشه آن را خشک نگه دارید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی