[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

تأخیر برق هسته‌ای ، روزنامه شیراز نوین

رئیس کمیسیون انرژی مجلس توجه به افزایش راندمان نیروگاه‌ها را مهم دانست و بر ضرورت پرداخت مطالبات وزارت نیرو توسط سازمان برنامه و بودجه با هدف به‌روزرسانی دستگاه‌ها و احداث هرچه سریع‌تر نیروگاه‌های اتمی تأکید کرد. به گفته وی دولت باید 2هزار مگاوات برق هسته‌ای را وارد شبکه می‌کرد.
به گزارش شیراز نوین به نقل از خانه ملت، فریدون عباسی با انتقاد از عملکرد دولت در سال‌های اخیر که منجر به قطعی برق شده است، به دلایل وقوع این مشکل و راهکارهای کوتاه و بلندمدت برای عبور از بحران برق اشاره کرد و گفت: سوءمدیریت کنونی را مربوط به رأس دستگاه اجرایی می‌دانم؛ چراکه علاوه ‌بر ناتوانی در ایجاد هماهنگی و تعامل میان چند وزیر، نتوانسته در حوزه صادرات برق، دیپلماسی انرژی، مصرف داخلی و رفاه مردم تعادل ایجاد کند؛ به همین دلیل مردم اکنون فکر می‌کنند به دلیل صادرات برق به کشورهای همسایه با قطعی برق رو به رو شده ایم. هرچند این تفکر می‌تواند تا حدودی درست باشد اما زمانی که به سمت صادرات می‌رویم دیگر نمی‌توان پا پس کشید و دیپلماسی انرژی را با عدم اجرای تعهدات خود زیر سؤال بریم؛ چراکه این کار در روابط سیاسی و اقتصادی ما تأثیر می‌گذارد؛ لذا باید پیش‌بینی مصرف بالای خود را در اوج گرما داشته باشیم و سپس اقدام به صادرات کنیم.
نماینده مردم کازون و کوه چنار در مجلس شورای اسلامی معتقد است هرچند صادرات انرژی با هدف بی‌اثر کردن تحریم‌ها و ارزآوری بسیار ضروری است اما باید به فکر تأمین نیاز داخلی نیز بود؛ لذا باید در راستای انجام کارهایی همچون راه‌اندازی نیروگاه‌های رزرو یا تعطیل شده اقدام عاجل کرد.
وی تأکید کرد: اگرچه مردم سوءمدیریت دستگاه‌های اجرایی را در تمامی مسائل اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و... دیده‌اند، اما اکنون وقت آن است که کمک کنند مصرف خود را در اوج مصرف کاهش دهند تا از این بحران عبور کنیم. از طرفی مسئولان تعهد دهند هرچه سریع‌تر، طرح‌های بلندمدت 2 تا 5ساله را کلید زنند تا بحران برق در سال‌های آتی تکرار نشود.
عباسی بیان کرد: همچنین از آنجا که قطعی برق کارخانجات به صنایع صدمه بسیار می‌زند، مسئولان وزارتخانه نیرو باید با تولیدکنندگان همراهی کنند؛ نه آنکه بر سر راه آنها مانع ایجاد کنند؛ چراکه یکی از همین موانع بر سر تولیدکنندگان، عدم تأمین برق آنهاست که افت تولید را به همراه دارد. 
این نماینده مجلس با بیان اینکه کمیسیون انرژی طی چند ماه گذشته پیشنهاد تعویض کولرهای گازی قدیمی با کولرهای کم مصرف و استاندارد را به وزارت نیرو داد، گفت: درصورت انجام سرمایه‌گذاری در این زمینه به خصوص در جنوب کشور، شاهد کاهش مصرف و صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای خواهیم بود. رئیس کمیسیون انرژی مجلس توجه به افزایش راندمان نیروگاه‌ها را موضوع مهم دیگری دانست و افزود: با وجود آنکه نیروگاه‌ها از سوخت بسیاری همچون گاز استفاده می‌کنند، اما سطح تولید برق آنها بسیار پایین‌تر از مصرف سوختشان است؛ ضمن آنکه هیچ مشوقی هم برای افزایش راندمان تولید نیروگاه‌ها وجود ندارد؛ به همین دلیل وزارت نیرو باید مشوق‌های لازم را به کار برد که حتی نیروگاه‌های خصوصی نسبت به افزایش راندمان تولید خود ترغیب شوند. وی همچنین درباره وضعیت نیروگاه‌های اتمی، گفت: دولت فعلی باید 2هزار مگاوات برق هسته‌ای را وارد شبکه می‌کرد؛ چراکه این برق پاک و پایدار است که کمک بسیاری در تنظیم فرکانس می‌کند. همچنین با توجه به کمبود گاز و افت فشار در چاه‌های گازی -که ممکن است ایران را در آینده نزدیک به واردکننده گاز تبدیل کند- بهتر است احداث نیروگاه‌های اتمی جدی‌تر گرفته شود.
به گفته عباسی، اگرچه باید 2 واحد نیروگاه اتمی از سال 92 تاکنون به بهره‌برداری می‌رسید، اما متأسفانه کارهای اولیه آن نیز به کندی پیش می‌رود؛ چراکه منابع مالی و اقساط مربوطه به شرکت سازنده پرداخت نمی‌شود.
نماینده کازرون در مجلس همچنین به کوتاهی سازمان برنامه و بودجه در پرداخت مطالبات وزارت نیرو جهت اورهال کردن شبکه و پرداخت طلب پیمانکارها اشاره کرد و گفت: مسئولان باید توجه کنند اگر برق نداشته باشیم، مسئله سلامت، کشاورزی، صنعت، حمل و نقل و حتی استخراج نفت و گاز نیز با مشکل رو به رو می‌شود؛ چراکه برق مسئله کلیدی در شکوفایی اقتصادی و تأمین رفاه مردم است؛ اما سوءمدیریت و عدم انسجام مدیریتی مشکلات کنونی را رقم زده است.
رئیس کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه مسئولان دولتی در این شرایط روی کمک مردم با صرفه‌جویی حساب باز کرده‌اند، گفت: باید نیروگاه‌های تعطیل شده کشور با ایجاد مشوق‌هایی دوباره راه‌اندازی شوند تا بتوانیم از این بحران عبور کنیم؛ ضمن آنکه کم کردن مصارف در ادارات دولتی، خصوصی و حتی بازار و پاساژها می‌تواند کمک بسزایی برای عبور از این دوره بحرانی باشد. اما برای پیشرفت در حوزه تولید برق، باید نسبت به احداث نیروگاه‌های جدید برق هرچه سریع‌تر اهتمام ورزید.
وی اظهار کرد: مسئولان وزرات نیرو یکی از دلایل اصلی مواجه شدن با بحران برق را تولید بالای رمز ارزها در داخل کشور می‌دانند و بر آن تأکید دارند؛ چراکه دستگاه‌های پرمصرفی هستند که عمدتاً به صورت قاچاق وارد کشور شده‌اند. 
به گفته عباسی، بسیاری از کارخانه‌ها، کارگاه‌ها و حتی مرغداری‌هایی که به دلایلی همچون تغییر نرخ ارز ورشکسته شده‌اند، به تولید رمز ارز به‌صورت غیرقانونی روی آورده‌اند و این مسئله، مصرف برق را بسیار بالا برده است.
وی با بیان اینکه هر ماینر بین 2 تا 3 کیلووات مصرف برق دارد در حالی که حدود 800هزار دستگاه رمر ارز به صورت قاچاق وارد کشور شده است که 24ساعته برق مصرف می‌کنند، اظهار کرد: در این شرایط باید با کمک نیروی انتظامی، دادستانی، وزارت نیرو و وزارت ارتباطات این فعالیت‌ها شناسایی شود. 
این نماینده مجلس با بیان اینکه رمز ارزها درصورت فعالیت مجاز صرفاً در حد 321 مگاوات مجوز تولید دارند، اضافه کرد: همچنین باید از آنها تعهد گرفته شود که در ساعات پرمصرف این کار را انجام ندهند؛ ضمن آنکه بانک مرکزی باید بر آنها کنترل داشته باشد؛ چراکه نمی‌توانند از برق ارزان کشور استفاده کرده، سودهای کلان به دست آورند اما مالیاتی پرداخت نکنند.
وی با بیان اینکه 10 درصد از کل تولید رمز ارز جهان در ایران انجام می‌شود، گفت: به دلیل قیمت پایین برق در کشور، ایران به عنوان بهشت تولید رمز ارزها شناخته شده است؛ این در حالی است که توجه به انرژی‌های تجدیدپذیر مسئله دیگری بود که در این جلسه بر آن تأکید شد. درواقع باید نرخ خرید برق از تولیدکنندگان این نوع انرژی واقعی شود، تا سرمایه گذار بتواند در مدت 5 سال سود خود را دریافت کند، اما عدم پرداخت نرخ واقعی به آنها موجب شده که سرمایه گذاران رغبتی به سرمایه گذاری در این میدان نداشته باشند.
رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اجرای قانون اصل 44 را در رابطه با تولید انرژی‌های تجدیدپذیر با هدف افزایش رغبت بخش خصوصی به منظور سرمایه‌گذاری در این حوزه ضروری دانست و گفت: مجلس اقدامات لازم را انجام می‌دهد تا هرچه سریع‌تر این قانون در زمینه تولید انرژی‌های تجدیدپذیر اجرایی شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی