[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۹۴
  • دوره جدید

آغاز عملیات اجرایی فاز ۱ شهر سلامت شیراز، بزرگ‌ترین مرکز گردشگری سلامت در غرب آسیا، روزنامه شیراز نوین

جهاد خدمت‌رسانی و توسعه گردشگری و توریسم درمانی در استان فارس با آغاز عملیات اجرایی ساخت شهر سلامت 
شتاب گرفت. 
 رشد فزاینده گردشگری سلامت در پهنه فارس
عملیات اجرایی توسعه زیرساخت‌های اولین فاز این ابرپروژه که نقش ارزنده ای در رونق اقتصادی و گسترش زیرساخت‌های درمانی استان خواهد داشت، با همت مسئولان در دولت سیزدهم آغاز شد و نقش فزاینده‌ای در رشد چشمگیر مؤلفه‌های گردشگری سلامت دارد. شهر سلامت به عنوان مجموعه ای وسیع در قالب فازهای مختلف و مرحله به مرحله به بهره‌برداری خواهد رسید و نمونه‌ای فاخر برای توسعه‌یافتگی کلان‌شهر شیراز در پرتو مشارکت خواهد بود. آیین کلنگ‌زنی فاز اول شهر سلامت به عنوان یکی از ابر پروژه‌های فاخر استان همزمان با سالروز میلاد منجی عالم بشریشت(عج) با حضور جمعی از مسئولان ارشد استان برگزار شد.
 هم‌افزایی برای سازندگی در شهرک سلامت
مدیرعامل شهر سلامت شیراز در این آیین گفت: فاز اول شهر سلامت به وسعت 100 هکتار که دربرگیرنده اکثر کاربری‌های تعریف‌شده در کل این پروژه است، تعریف شده و طبق برنامه‌ریزی انجام گرفته، عملیات اجرایی زیرساخت‌های فاز اول تا پایان سال 1403 به بهره‌برداری خواهد رسید.
منصوری با اشاره به اینکه برنامه اجرایی ساخت شهر سلامت به‌صورت مکتوب به استاندار محترم فارس ارائه شده، اظهار داشت: مذاکراتی با مجموعه‌های مختلف در بحث عملیات اجرایی این پروژه انجام گرفت و در نهایت با شرکت پارس‌گستر که کارنامه موفقی در اجرای پروژه‌های بزرگ در استان دارد، به جمع‌بندی و توافق رسیدیم و این شرکت به عنوان پیمانکار فاز نخست شهر سلامت مشغول به فعالیت شده است.
وی با بیان اینکه مقرر است شرکت پارس گستر زیرساخت 100 هکتاری این پروژه را طی 24 ماه اجرا نماید، ادامه داد: با رویکرد جدید، این پروژه بزرگ به صورت فاز به فاز و منطقی‌تر عملیاتی می‌شود و از توان و ظرفیت سهام‌داران در به‌سرانجام‌رساندن آن بهره‌مند خواهیم شد.
 شهر سلامت فارس پروژه ملی است
مدیرعامل شرکت شهر سلامت شیراز به تغییر و تحولات شرکت شهر سلامت و منطقه ویژه و رویکرد جدیدی که در استان با حضور دکتر ایمانیه به عنوان ایده‌پرداز و مؤسس اولیه شهر سلامت شکل گرفت، اشاره کرد و افزود: پروژه شهر سلامت پروژه شهری و استانی نیست؛ بلکه پروژه ملی است که اگر در فارس با این رویکرد پیش برویم، ایجاد ثروت و توزیع عادلانه آن را شاهد خواهیم بود.
وی ضمن دعوت از سرمایه‌گذاران برای حضور در این پروژه، ادامه داد: همزمان با شروع عملیات اجرایی فاز نخست، فرایند واگذاری اراضی شهر سلامت به سرمایه گذاران نیز آغاز شده است و آماده همکاری با کلیه سرمایه‌گذاران در بخش‌های درمانی، سلامت، گردشگری و رفاهی هستیم.
 اشتغال‌زایی از برکات شهر سلامت است
مدیرعامل شهر سلامت شیراز با بیان اینکه در فاز نهایی شهر سلامت و طبق مطالعات مشاور حدود 35هزار شغل ایجاد خواهد شد، گفت: با ساخت و بهره برداری از این پروژه، فرصت‌های اشتغال بسیار زیادی هم برای متخصصان و پزشکان و هم کادر درمان و سایر مشاغل مرتبط اعم از هتل‌داری و گردشگری فراهم خواهد شد و از مهاجرت نخبگان تا حد زیادی کاسته خواهد شد.
وی افزود: در فاز نهایی و با ایجاد بیش از ۳۰۰ تخت هتل و 2500 تخت بیمارستانی و صدها تخت درمانگاهی و سالمندی، شهر بین‌المللی سلامت شیراز ظرفیت پذیرایی از بیش از یک‌میلیون و 300هزار نفر گردشگر داخلی و خارجی را در طول سال خواهد داشت و رویکرد شهر سلامت این است که بتواند هم در حوزه درمان و هم در حوزه خدمات گردشگری سلامت و تندرستی نقش جدی را در منطقه ایفا نماید. منصوری در پایان از حمایت جدی شخص استاندار فارس و معاونت گردشگری استانداری و همچنین همکاری حوزه معاونت عمرانی و اقتصادی استانداری و نمایندگان شیراز قدردانی کرده و از دستگاه‌های خدمت‌رسان استان خواست تا نگاه ویژه‌تری به شهر بین المللی سلامت شیراز داشته باشند.
 شهر سلامت مایه مباهات است
در ادامه این مراسم، مدیر شرکت سد و عمران پارس‌گستر از انعقاد تفاهم‌نامه ۳۰هزار میلیارد ریالی با شرکت شهر سلامت و آغاز عملیات اجرایی فاز اول شهر سلامت خبر داد.
تواضع ضمن خوشامدگویی به مسئولان حاضر در مراسم، توفیق خدمت در اجرای پروژه‌های بزرگ همچون شهر سلامت را مایه مباهات توصیف کرد و گفت: عملیات اجرایی احداث زیرساخت‌های فاز اول شهر سلامت توسط شرکت سد و عمران پارس‌گستر آغاز و طی ۲۴ ماه عملیاتی خواهد شد. وی با بیان اینکه شرکت سد و عمران پارس‌گستر به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های عمرانی کشور سال‌هاست در عرصه سازندگی و آبادانی فعالیت دارد، اظهار داشت: برخورداری از دانش فنی و تجربه کافی، نیروی انسانی متخصص و همچنین ماشین‌آلات و تجهیزات مناسب، باعث شده این شرکت به عنوان یک شرکت پیشتاز و متعالی در عرصه سازندگی شناخته شود. 
به گفته وی، شرکت سد و عمران پارس‌گستر، سازندگی و حضور فعال در پروژه‌های عمرانی را وظیفه خود می‌داند و تلاش می‌کند این پروژه را نیز در کوتاه‌ترین زمان ممکن به بهره‌برداری برساند. مدیر شرکت سد و عمران پارس گستر، ظرفیت درمانی شهر شیراز به دلیل وجود اساتید دانشگاه علوم پزشکی را ظرفیتی کم‌نظیر توصیف کرد و گفت: علاوه بر اینها، شیراز از ظرفیت گردشگری قابل توجهی برخوردار است که تلفیق گردشگری تاریخی، طبیعی و مذهبی با گردشگری سلامت می‌تواند برکات متعددی را برای این کلان‌شهر در پی داشته باشد و شیراز را قطب به توریسم درمانی منطقه تبدیل کند.
 پیگیری برای ایجاد مناطق ویژه گردشگری سلامت
در ادامه این مراسم، نماینده شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به اینکه منطقه ویژه سلامت و منطقه ویژه دانشگاهی شیراز تنها مراکزی هستند که در چهارچوب مناطق ویژه ایجاد شده اند، بیان کرد: در سال ۸۲ در دانشگاه شیراز طرح بین المللی کردن دانشگاه و در دانشگاه علوم پزشکی ایجاد دهکده سلامت پیگیری شد که در سال ۸۵ دولت ایجاد مناطق ویژه گردشگری سلامت را مصوب کرد. دکتر قادری خاطرنشان کرد: در سال ۸۸ مذاکرات ادامه یافت که منطقه ویژه در حوزه‌های دیگر فعالیت کند که در نهایت مصوبه‌ای برای ایجاد منطقه ویژه سلامت و شهر دانشگاهی گرفته شد. وی با بیان اینکه سایت دوم فعالیت منطقه ویژه در قالب سایت سلامت و سایت سوم دانشگاهی است، اظهار داشت: در دیگر کلان‌شهرها به دلیل اینکه منطقه ویژه ندارند، امکان ایجاد دیگر مناطق ویژه وجود ندارد و به عبارتی شیراز تنها کلان‌شهری است که منطقه ویژه آن در شهرستان شیراز قرار دارد و باید این مزیت به فال نیک گرفته شود. قادری گفت: با استقرار گمرک در منطقه ویژه، بدون پرداخت حقوق گمرکی می‌توان تجهیزات به‌روز و موردنیاز سرمایه‌گذاران در حوزه‌های مختلف را وارد کرد.
وی با بیان اینکه ظرفیت‌های خوبی در حوزه پزشکی و تجهیزات لازم داریم، تصریح کرد: در تولید دارو و تجهیزات پزشکی می‌توان عقب‌ماندگی موجود را جبران کرد و از ظرفیت پزشکان در ساخت دارو، تجهیزات و... استفاده کرد.
 اختصاص تسهیلات قانونی به شهر سلامت فارس
قادری بیان کرد: در حوزه پزشکی و تجهیزات آن می‌توانیم حرف اول را در کشور بزنیم؛ لذا باید واگذاری زمین در شهر سلامت سریع‌تر دنبال شود و فراتر از نگاه دستگاهی به موضوع نگاه شود تا از این ظرفیت و توانمندی برای کل کشور استفاده شود.
وی یادآور شد: گردشگری سلامت باید در کنار دیگر موارد گردشگری تاریخی، مذهبی، طبیعی و... باشد تا مجموعه گردشگری در تمامی حوزه‌ها تکمیل شود.
 برداشتن بوروکراسی‌ها برای شهر سلامت
در ادامه این مراسم، معاون عمرانی استاندار فارس خواستار حذف بوروکراسی‌های اداری برای جذب سرمایه گذاران شهر سلامت شد.
معاون عمرانی استاندار فارس نیز با اشاره به اینکه طرح احداث شهر سلامت از حدود ۱۵ سال پیش مطرح شده، ابراز داشت: ظرفیت‌های قابل توجه شیراز در حوزه بهداشت و درمان یکی از عوامل اصلی در شکل گیری ایده راه‌اندازی شهر سلامت بوده ‌‌است.
رضایی کوچی با بیان مشکلاتی که بر سر راه احداث این پروژه وجود داشت، گفت: بحث آزادسازی زمین‌های اطراف و همچنین پیش‌بینی حجمی بزرگ برای احداث پروژه، یکی از مشکلاتی بود که باعث طولانی شدن فرایند احداث شهر سلامت شد.
وی با اشاره به اینکه در دوره جدید مدیریت استان، تصمیم بر آن شد که یک سیاست تازه برای احداث شهر سلامت در پیش گرفته شود، تصریح کرد: بر این اساس مقرر شد با هدف عملیاتی‌تر شدن پروژه، شهر سلامت در فازهای مختلف راه اندازی شود؛ چراکه این امکان وجود نداشت که همه فازهای یک پروژه هزارهکتاری را به‌صورت همزمان آغاز کرد و به سرانجام رساند.
به گفته معاون عمرانی استاندار فارس، با مشارکت و مشورت همه طرف‌های دخیل در احداث شهر سلامت، مقرر شد این پروژه در فازهای مختلف تعریف شود و به بهره‌برداری برسد و به این وسیله اثربخشی پروژه نیز به رؤیت سرمایه‌گذاران برسد تا در ایجاد تمایل برای حضور آنها مؤثر باشد. رضایی کوچی با بیان اینکه در راستای اجرای این طرح یک نمونه پایلوت از همه کاربری‌های شهر سلامت در یک مقیاس کوچک‌تر عملیاتی می‌شود، اظهار داشت: خوشبختانه همان ادله و ظرفیت‌هایی که باعث شکل‌گیری ایده راه‌اندازی شهر سلامت شده ‌بود، امروز به شکل قوی‌تری وجود دارد و ظرفیت‌های بیشتری تعریف شده که احداث شهر سلامت را توجیه‌پذیر می‌کند.
 احداث بیمارستان‌های بزرگ‌مقیاس در فارس
وی در ادامه به کلنگ‌زنی دو بیمارستان بزرگ مقیاس با ظرفیت دوهزار تخت در شهر شیراز اشاره و خاطرنشان کرد: فاز اول پروژه آزادراه شیراز- اصفهان نیز ظرف ۲ تا ۳ ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد. به گفته رضایی، عملیاتی شدن این مهم می‌تواند در جذب گردشگر سلامت مؤثر باشد و به تسریع پروژه و جذب سرمایه‌گذار کمک کند. معاون عمرانی استاندار فارس در خصوص تأمین آب این پروژه نیز گفت: با توجه به اینکه سالانه حدود ۱۰۰میلیون مترمکعب آب موردنیاز شیراز و شهرهای اطراف از سد تنگ سرخ بشار برای بخش‌های شرب، صنعت و خدمات تأمین خواهد شد، شهر سلامت نیز می‌تواند از این مهم برخوردار باشد. به گفته رضایی، هرچند این چشم‌انداز طولانی مدت است، اما اتصال ریلی شیراز به شهر سلامت نیز می‌تواند در جذب گردشگر برای این مجموعه در آینده دور مؤثر باشد. وی در ادامه سخنان خود گفت: امیدوارم ظرف یک سال و نیم آینده مقدمات و زیرساخت‌های اولیه برای سرمایه‌گذاری در این شهرک فراهم و با حذف بوروکراسی‌های اداری شرایط حضور سرمایه‌گذاران تسهیل شود. معاون عمرانی استاندار فارس در پایان سخنان خود خواستار هم‌افزایی ظرفیت‌ها و سرعت‌بخشی به اجرای پروژه برای جبران عقب‌ماندگی‌های ۱۵ساله شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی