[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۲
  • دوره جدید

واردات ۱۵۰هزار تُن برنج در دوماهه اول سال ۱۴۰۰، روزنامه شیراز نوین

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران گفت: از ابتدای فروردین ماه تاکنون نزدیک ۱۵۰هزار تن برنج خریداری و وارد شده که به نظر می‌رسد تا اواخر تیرماه نیز بین ۱۰۰ تا ۱۵۰هزار تن برنج دیگر تأمین و وارد کشور شود. «مسیح کشاورز» روز یکشنبه در گفت‌وگو با ایرنا، نیاز سالانه کشور به برنج را بیش از سه‌میلیون تن دانست و افزود: سالانه نزدیک دومیلیون تن برنج از محل تولید داخلی و بین یک تا ۱.۵میلیون تن از محل واردات تأمین می‌شود و این امری اجتناب ناپذیر است؛ در غیر این صورت کسری بازار قابل جبران نیست. دبیر انجمن واردکنندگان برنج اظهار داشت: سال گذشته ۸۵۰هزار تن برنج از محل واردات تأمین شد که ۵۰ درصد کاهش نسبت به سال ۹۸ داشته است که کاهش میزان واردات نیز می‌تواند در قیمت بازار برنج مؤثر باشد. وی تصریح کرد: با وجود این حجم کم از برنج وارداتی در ابتدای سال ۱۴۰۰ و کاهش واردات سال گذشته، ممکن است در صورت کسری، بازار نامتعادل شود.
کشاورز گفت: اکنون به دلیل نوسان نرخ ارز، واردکنندگان نیز توان پرداخت هزینه‌های جانبی انبارداری را ندارند؛ زیرا دیگر نمی‌توانند برای چهار ماه دوره ممنوعیت واردات، محصول برنج را خریداری کنند و هزینه انبارداری آن را متقبل شوند.
وی اضافه کرد: همچنین تشدید خشک سالی و کم آبی به طور حتم در کاشت و برداشت برنج داخلی نیز می‌تواند تأثیرگذار باشد؛ بنابراین به نظر می‌رسد باید در بحث واردات و تأمین کسری برنج کشور با دقت عمل کنیم تا بازار وضعیت متعادل خود را حفظ کند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی