[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۹
  • دوره جدید

مرغی که ۱۳۴ درصد گران شد ، روزنامه شیراز نوین

در حالی قیمت مرغ نسبت به پارسال تا ۱۳۴ درصد افزایش داشته که این جریان افزایش قیمت متوقف نشده و اخیراً بار دیگر افزایش آن در بازار قابل مشاهده است.
به گزارش ایسنا، افزایش قیمت مرغ و نوسان بازار آن از نیمه دوم سال گذشته شدت گرفت و با وجود واکنش‌های متفاوتی که نسبت به این موضوع وجود داشت، هنوز سازمانی مسئولیت این افزایش قیمت و حتی تنظیم بازار آن را به گردن نگرفته است.
این در حالی است که بررسی وضعیت قیمت مرغ بر اساس گزارش مرکز آمار، نشان می‌دهد که در اردیبهشت‌ماه امسال نسبت به سال گذشته قیمت این محصول مصرفی مردم ۱۳۴.۱ درصد افزایش دارد؛ به طوری که هر کیلو مرغ در اردیبهشت‌ماه پارسال به طور متوسط ۱۱هزار تومان بوده و در فروردین‌ماه امسال به حدود ۲۷هزار و ۴۰۰ تومان رسیده است. ولی در اردیبهشت‌ماه متوسط قیمت ۲۵هزار و ۹۰۰ تومان اعلام شده که نشان می‌دهد ۵.۵ درصد در فاصله این دو ماه کاهش دارد.
حداقل و حداکثر قیمت مرغ ۲۴هزار و ۷۰۰ و ۲۸هزار و ۸۰۰ تومان ثبت شده است؛ قیمت‌هایی که مرکز آمار منتشر کرده و حتی در مورد حداکثر باز هم از قیمت‌های موجود در بازار کمتر است؛ چرا که مرغ در بازار تا ۳۴ یا ۳۵هزار تومان هم فروش می‌رود. درمورد مرغ‌های قطعه‌بندی شده نیز قیمت بسیار بالاتر است و حتی با نرخ ۶۰هزار و ۷۰هزار تومان و بالاتر قیمت گذاری می‌شود.
در رابطه با تغییر قیمت گوشت مرغ از سال گذشته تاکنون نیز هر کیلو مرغ ماشینی در خردادماه به طور متوسط ۱۲هزار و ۴۰۰ تومان، تیرماه ۱۷هزار و ۲۰۰ تومان، مرداد ۱۷هزار و ۹۰۰ تومان، شهریور ۱۸هزار و ۱۰۰ تومان، مهر ۱۹هزار و ۲۰۰ تومان، آبان‌ ۲۴هزار و ۲۰۰ تومان، آذر ۲۷هزار و ۳۰۰ تومان، دی‌ ۲۱هزار تومان، بهمن‌ ۲۳هزار تومان، اسفند ۲۵هزار و ۸۰۰ تومان و در سال جاری در فروردین‌ماه ۲۷هزار و ۳۰۰ تومان و اردیبهشت‌ماه ۲۵هزار و ۸۰۰ تومان بوده است.
این در شرایطی است که جهت تنظیم بازار مرغ در اسفندماه سال گذشته طی مصوبه هیئت وزیران، قرار شد ۵۰هزار تن با ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی توسط شرکت امور پشتیبانی امور دام عرضه شود و طی روزهای اخیر این میزان واردات تا ۱۲۰هزار تن مصوب شد. اما آنچه در گزارش گمرک ایران برای فروردین‌ماه مشاهده می‌شود، واردات ۹۴ تن به ارزش ۱۸۲.۸هزار دلار بوده است که اگر تمام این واردات با ارز ۴۲۰۰ تومانی و مصوبه هیئت دولت صورت گرفته باشد، باز هم فاصله بسیار زیادی با رقم مصوب دارد و مشخص نیست چرا با وجود مصوبه برای ورود گوشت مرغ جهت تنظیم بازار، این واردات در حداکثر صورت گرفته است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی