[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۹
  • دوره جدید

کمی‌حرفه‌ای تر، کمی‌معقول‌تر!، روزنامه شیراز نوین

  میثم محجوبی - شیرازنوین
پیچیدگی عجیبی در بالای جدول لیگ یک به وجود آمده و حضور یک تیم شیرازی در این میان، وضعیت را هیجان انگیزتر کرده است. با وجود بی‌اعتمادی گسترده‌ای که در بین هواداران فوتبال شیراز به وجود آمده، اما حالا روزبه‌روز و هفته به هفته، فجر بیشتر نزدیک به صعود به نظر می‌رسد!
دوشنبه‌شب هم در ورزشگاه پارس، فجر نتیجه‌ای گرفت که آن‌ها را یک پله به صعود نزدیک‌تر کرد. حالا فقط دو تیم تهرانی بالای سر آن‌ها هستند. پشت سر گذاشتن یکی از آن‌ها مساوی است با پایان طلسم هشت ساله...
فجر از ساعت 19:25 دقیقه میزبان رایکا بابل بود. رایکا که امسال یک بار دیگر به شیراز آمده بود و با نادر دست نشان روبه‌روی قشقایی پیروز شده بود، این بار بدون حضور آن مرحوم، برابر فجرشهیدسپاسی قرار گرفته بود. آن‌ها می‌دانستند که اگر از شیراز با دست خالی به بابل برگردند، باید در انتظار 5 هفته پراسترس باشند.
بازی در نیمه اول متعادل دنبال شد. تفاوت نوع بازی دو تیم، نشانگر تفاوت رتبه‌هایشان در جدول نبود و اگر پنالتی دقیقه 39 روی هافبک مشهدی فجری‌ها اتفاق نمی‌افتاد، مشخص نبود چه سرنوشتی در انتظار بازی خواهد بود. این پنالتی با اعتراض شدید تیم میهمان همراه شد، اعتراضاتی که اگر صورت نگیرد، باید تعجب کرد چون تیم‌های لیگ یک معمولاً از این ابزار به عنوان حربه علیه تیم داوری و حریفشان استفاده می‌کنند. 
فارغ از اینکه پنالتی روی دانیال کردستانی درست اعلام شد یا غلط، اما حجم اعتراضات در فوتبال ایران به قدری زیاد شده که شدت آن را نمی‌توان نشانه حقانیت بازیکنان و مربیان دانست. به هرحال فجر با ضربه کاپیتانش حمید نعمتی به گل اول بازی دست پیدا کرد و در مسیر پیروزی قرار گرفت.
در بین دو نیمه، چند مسئولی که برای نخستین بار در این فصل پایشان را به استادیوم گذاشته بودند، وارد محوطه زمین چمن شدند و دوربین‌ها و افراد زیادی را دور خود جمع کردند. محمدرضا رضایی کوچی نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی ‌و سرهنگ علیپور معاون اجرایی سپاه فجر استان فارس، دو نفری بودند که با مشایعت عباس حاجی زاده مدیرکل ورزش و جوانان فارس، رؤسای هیئت‌های فوتبال شیراز و فارس و همچنین رسول فلاح مدیریت باشگاه فجرشهیدسپاسی، به داخل زمین رفتند و پیش از پایان نیمه برگشتند. 
نکته عجیب دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد، حضور دوباره افراد غیرمسئول در جایگاه ویژه، در زمان ممنوعیت حضور تماشاگران در ورزشگاه، بود که تعداد زیادی از آن‌ها حتی ماسک هم نداشتند. راه‌اندازی بوفه مواد غذایی در مجاورت جایگاه ویژه ورزشگاه پارس باعث شد تا همان عده‌ای هم که ماسک داشتند، در نیمه دوم برای خوردن تخمه و تنقلات، ماسک‌ها را برداشته و بدون رعایت هیچ پروتکلی به تماشای بازی بپردازند. اگر وضعیت عادی شده و کسی قرار نیست جلوی چنین برخوردهایی را بگیرد، چرا از حضور سایر هواداران در ورزشگاه جلوگیری می‌شود؟ می‌توان آن‌ها را به نقاط مختلفی از ورزشگاه فرستاد تا بتوانند با رعایت فاصله لازم، بازی‌های تیمشان را از نزدیک تماشا و حتی فجر را در این روزهای حساس تشویق کنند! 
اگر مسئولان سازمان لیگ، توانایی نظارت بر رعایت پروتکل‌ها در ورزشگاه‌ها را ندارند، شاید بهتر باشد که این محدودیت‌ها را برداشته و با تدبیرهای بهتر، خطر گسترش ویروس کرونا را هم کاهش دهند!
به هر حال در نیمه دوم هم وضعیت بازی برای فجر بهتر شد و آن‌ها توانستند با یک پنالتی دیگر که باز هم مورد اعتراض شدید بابلی‌ها واقع شد، به گل دوم دست پیدا کنند. شاگردان کلانتری این پیروزی را تا پایان حفظ کرده و به رتبه سوم جدول رسیدند.
سوت پایان بازی که به صدا در آمد، دوباره دوربین‌ها وارد شدند و این بار مدیران فوتبالی را برای دعوت مردم به حضور در انتخابات، به تصویر کشیدند. علی اصغر کلانتری سرمربی فجرشهیدسپاسی در پایان مسابقه صحبت بسیار کوتاهی با رسانه‌ها داشت و خیلی زود زمین را ترک کرد. اما سرمربی رایکا به حالت قهر در گوشه‌ای از زمین ایستاده بود. وقتی دلیل این امر را جویا شدیم، او علت این قهر را رفتار غیرحرفه‌ای صداوسیمای فارس عنوان کرد. شبیر لطفی گفت: چرا باید پخش زنده مسابقه در نیمه دوم متوقف شود؟دلیل این کار از سوی صداوسیمای فارس چه بود؟ 
لطفی افزود: جای تعجب است که دیداری به این مهمی ‌تنها با یک دوربین پوشش داده می‌شود و خبری از پخش صحنه آهسته هم نیست.
سرمربی رایکا که از اتفاقات بازی بسیار ناراحت بود، حاضر به بیان صحبت دیگری نشد اما عوامل اجرایی این تیم نسبت به حضور تماشاگران فجرشهیدسپاسی در ورزشگاه و همچنین پوشش ضعیف مسابقه از سوی صداوسیمای مرکز فارس، گلایه‌مندی خود را ابراز کردند.
ضعف عملکرد صداوسیمای فارس دیگر به یک چیز عادی برای فوتبال دوستان شیرازی تبدیل شده اما انگار هنوز برای کسانی که از سایر استان‌ها می‌آیند، تازگی دارد. ممکن است فجر در پایان مسابقات این فصل به لیگ برتر برسد یا نرسد؛ اما اگر قرار است به حضور در بالاترین سطح فوتبال ایران فکر کنیم، ابتدا باید تفکرات و رفتارمان در همین لیگ یک به کیفیت مطلوبی برسد. متأسفانه فوتبال شیراز به جز یک استادیوم پارس که حتی با وجود نواقصش، برگ برنده‌ای برای این شهر محسوب می‌شود و استعدادهای زیادی که در زمینه‌های مختلف دارد، چیز درست دیگری ندارد.
بهتر است ابتدا بعضی چیزها را درست کنیم؛ پیش از آنکه به لیگ برتری شدن فکر کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی