[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۲
  • دوره جدید

احداث موازی تصفیه‌خانه و شبکه فاضلاب، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
مدیرعامل آب و فاضلاب شیراز گفت: در سال جاری دولت اعتبارات ویژه ای را به پروژه‌های آب و فاضلاب اختصاص داده که زمینه اجرای طرح‌های کلانی را فراهم می‌آورد.
 تصفیه‌خانه‌ها بر مدار بهره‌برداری
بهمن بهروزی در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته صرفه جویی در مصرف آب برگزار شد، خاطرنشان کرد: در سال گذشته در حوزه فاضلاب پروژه‌های مهمی شامل دو ایستگاه بزرگ تصفیه به بهره برداری رسید و در سال جاری نیز تلاش داریم عملیات احداث 2 تصفیه خانه دیگر در شیراز و صدرا آغاز شود.
وی از اصحاب رسانه به عنوان زبان گویای مردم یاد کرد که ایده‌های آنان منتج به اجرای پروژه‌های بزرگی می‌شود و تصریح کرد: در زمینه مصرف آب به فرهنگ سازی برای مصرف بهینه احتیاج مبرمی داریم و برای اجرایی شدن این مهم از راهکارهای مختلفی نظیر آموزش‌های همگانی و برخورد قانونی با مشترکان پرمصرف استفاده می‌کنیم.
این مقام مسئول با بیان اینکه وضعیت آب‌های سطحی ارتباط مستقمی با بارندگی دارد، اظهار داشت: در سال جاری با کاهش شدید بارندگی روبه‌رو بودیم. بارش‌های امسال نسبت به میانگین سال گذشته 66 درصد و در قیاس با میانگین بارندگی‌های بلندمدت 46 درصد کاهش داشته است. با توجه به این آمار و ارقام درمی‌بابیم که با وضعیت قرمزی در زمینه تأمین آب روبه‌رو هستیم.
 مدیریت آب در شرایط حاد خشک‌سالی
رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آبفای شیراز با اشاره به اینکه کلان شهر شیراز 75 درصد آب موردنیاز خود را از منابع آب‌های زیرزمینی و 25 درصد را از آب‌های سطحی تأمین می‌کند، بیان داشت: با تلاش‌های همکاران ما در شرکت آب و فاضلاب شیراز، امروزه با قطعی آب در هیچ نقطه ای از کلان شهر شیراز روبه‌رو نیستیم و این امر با مدیریت توزیع بهینه مقدور شده است. 
بهروزی در بخش دیگری از این نشست خبری با اشاره به قرار گرفتن ایران در اقلیم خشک قاره کهن اظهار داشت: 280 شهر در سطح کشور در وضعیت تنش آبی قرار دارند و تعدادی نیز در وضعیت بحرانی به سر می‌برند. شهر شیراز نیز در وضعیت تنش آبی شدید قرار دارد؛ بدین معنا که میزان تولید و مصرف مساوی است و به همین دلیل از مردم و رسانه‌ها تقاضا داریم ما را در ارتقای فرهنگ عمومی یاری داده و در استفاده بهینه از آب تلاش و جدیت بیشتری به خرج دهند.
این کارشناس ارشد حوزه انرژی در ادامه گفت: با برنامه ریزی‌های انجام شده، کلان شهر شیراز از وضعیت بحران آبی خارج شده و با مدیریت مصرف به مقدار 15 درصد می‌توان از این شرایط دشوار هم عبور کنیم. اما در صورت ازدیاد مصرف بخشی از مشترکان با کمبود این نعمت خدادادی روبه‌رو خواهند شد و تابستان سختی پیش رو خواهند داشت. وی با بیان اینکه با اقدامات انجام گرفته در جنوب شیراز با مشکل کمبود آب و افت فشار روبه‌رو نیستیم، خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته محله‌هایی نظیر چهارراه تحویلی و بنی هاشمی مشکلات زیادی در این زمینه داشتند که امروزه این مشکلات به حداقل رسیده است. اما با توجه به تلاش‌های صورت گرفته، هنوز 570 لیتر در ثانیه کمبود آب در سطح شیراز داریم که با مدیریت مصرف قابل جبران است.
 پرهیز از جیره‌بندی با مصرف بهینه
رئیس هئیت مدیره و مدیرعامل شرکت آبفای شیراز در بخش دیگری از سخنانش افزود: جیره بندی آب در دستور کار نیست و از شهروندان تقاضای مدیریت مصرف را داریم. نشتی آب در کولرها و شیرهای آب و استفاده بهینه از این موهبت الهی در مراکز تجاری و خانگی نقش زیادی در مصرف بهینه دارد. البته شیوع کرونا و الزام رعایت بهداشت فردی باعث افزایش مصرف آب شده و رعایت موارد بهداشتی بیش از 10 تا 13 درصد مصرف آب را به خود اختصاص می‌دهد. بهروزی در ادامه به راهکارهایی برای مدیریت آب در بستر کلان شهر شیراز اشاره کرد و افزود: برای مدیریت این مسئله از محل اعتبارات خشک سالی پروژه‌های مؤثری تعریف شد که در قالب افزایش ظرفیت مخازن، ایجاد شبکه‌های توزیع مناسب در سطح شهر و افزایش ظرفیت خطوط انتقال عملی گردید.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه شرکت آب و فاضلاب شیراز به دنبال یکپارچه سازی شرکت‌های آبفای شهری و روستایی بود، اظهار داشت: از ابتدای سال 99 طرح یکپارچه سازی مشتمل بر شهر شیراز و 157 روستا انجام شد و خدمات ما به حوزه‌های روستایی هم در بخش‌های توزیع و تأمین آب تعمیم داده شد. با این راهکار تلاش داریم خدمات مطلوب و مستمری را به تمامی اقشار جامعه ارائه دهیم. وی در بخش دیگری از سخنانش با ارائه آمار و ارقامی در زمینه ایجاد زیرساخت‌ها برای بهبود سرانه سلامت شهر و شهروندان گفت: در شهر شیراز 3400 کیلومتر شبکه فاضلاب طراحی شده که با توجه به افزایش قلمرو شهر که با الحاق روستاها به وقوع می‌پیوندد، این کلان شهر به 4هزار کیلومتر شبکه فاضلاب نیازمند است و تا به امروز بیش از 2500 کیلومتر شبکه فاضلاب ایجاد شده است.
 6 سال تا پایان شبکه فاضلاب شیراز
مدیرعامل شرکت آبفای شیراز ایجاد تصفیه خانه و شبکه فاضلاب شهری را لازم و ملزوم هم ارزیابی کرد که باید به موازات یکدیگر اجرا شود و اظهار داشت: تصفیه خانه و گسترش شبکه فاضلاب نیازمند تأمین اعتبار از سوی دولت و مشارکت شهروندان است و امیدواریم تا 5 تا 6 سال آینده کل شبکه فاضلاب شیراز احداث شود.
بهروزی در بخش دیگری از سخنانش افزود: وزارت نیرو الگوی مصرفی را تعیین کرده است که بر اساس آن میزان مصرف در شهر شیراز 15 مترمکعب بر اساس هر شهروند است. طبق آمارهای موجود، بیش از 90 درصد مشترکان ما خانگی هستند و مابقی را مشترکان تجاری و صنعتی و سایر حوزه‌ها تشکیل می‌دهند. برای مشترکان پرمصرف در ابتدا اخطاریه صادر می‌شود و پس از آن قطع انشعاب در دستور کار قرار خواهد گرفت.
این کارشناس ارشد حوزه انرژی با بیان اینکه شهروندان فهیم شیراز نسبت به بسیاری از کلان شهر‌ها این الگو را به خوبی رعایت کرده اند، اظهار داشت: برای مقابله با فرهنگ نادرست مصرف از ظرفیت‌هایی نظیر پلیس آب و بسیج استفاده می‌شود و در حوزه‌های آموزش و اخطار و ارشاد‌ها برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده است. همچنین از ظرفیت‌های مدیوم‌های ارتباطی برای اطلاع رسانی استفاده می‌کنیم. او در ادامه خبر از تعامل آبفای شیراز و مدیریت شهری داد و افزود: شهرداری شیراز از شبکه آب شهری استفاده نمی‌کند و منابع آب خود را برای آبیاری فضای سبز در اختیار دارد. طبق برنامه ریزی‌های انجام شده، در زمان شب برای آبیاری فضای سبز اقدام می‌کنند تا از این نعمت ارزشمند خدادادی به نحو بهینه ای استفاده شود.
 آب و برق امید رایگان است
رئیس هئیت مدیره و مدیر عامل آبفا شیراز در بخش دیگری از سخنانش با ارائه آمار و ارقامی در این زمینه افزود: مبلغ کل طلب آبفا از مردم و ادارات نزدیک به 80 تا 90میلیارد تومان می‌شود. همچنین بدهی این دستگاه به پیمانکاران هم بیش از 110میلیارد تومان است که مطابق برنامه ریزی‌های انجام شده به صورت ماهیانه پرداخت خواهد شد. اگر مردم در این زمینه همکاری داشته باشند، با مشکلات کمتری روبه‌رو خواهیم بود. در نظر داشته باشیم که قیمت آب نسبت به کالاهای دیگر به مراتب کمتر است و این در حالی است که تأمین آب بسیار پرهزینه است. حفاری 1 لیتر آب در ثانیه برای ما بیشتر از 10میلیون تومان هزینه دارد. البته دولت طرح رایگانی برای مشترکان کم مصرف با عنوان آب و برق امید برنامه ریزی کرده و مشترکانی که کمتر از 5 مترمکعب استفاده کنند، به شرط اینکه ملک موردنظر تخلیه نباشد، شامل این طرح می‌شوند. بهروزی در پایان افزود: مطابق قانون کارخانه‌هایی که فاضلاب آنها از حجم آلایندگی زیادی برخوردار است، باید از سیستم پیش تصفیه استفاده کنند و به طور مرتب هم مورد پایش کارشناسان ما قرار می‌گیرد. تصفیه خانه‌های ما برای فاضلاب‌های انسانی طراحی شده و با ورود پساب‌های صنعتی تصفیه خانه از مدار خارج می‌شود. برخی از بیمارستان‌های شیراز سیستم پیش تصفیه دارند و برخی دیگر هنوز به شبکه فاضلاب متصل نشده اند که در آینده نزدیک به این سیستم شهری متصل خواهند شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی