[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۹
  • دوره جدید

پیشینه آموزشی شیراز مایه افتخار است، روزنامه شیراز نوین

 شیرازنوین- گروه خبر
آیین آغاز به کار 5 مدرسه ماندگار در شیراز برگزار شد. این مراسم صبح دیروز یکشنبه ۱۳ تیرماه با حضور نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، معاون استاندار فارس، مدیرکل آموزش و پرورش فارس، نماینده شورای عالی آموزش و پرورش در امور مدارس ماندگار و جمعی دیگر از مقامات مسئول با همراهی اصخاب رسانه در دبیرستان نمازی شیراز برگزار شد.
 تاریخ آموزش فارس مایه افتخار است
نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، در این مراسم با اشاره به اینکه مسلماً گذشته ما در زمینه آموزش و پرورش، فرهنگ و علم مایه افتخار است، اظهار کرد: از این جهت ایران و شیراز دستمایه‌های بسیار پرافتخاری دارد که فارغ التحصیلان آن امروز در گوشه گوشه جهان و هم در ایران می‌درخشند. آیت الله لطف الله دژکام افزود: مدارس ماندگار در راستای هویت سازی می‌خواهد به ما القا کند که گذشته ما بسیار نورانی و ارزشمند است و اگر از علم و دانش سخن می‌گوییم، حرف تازه‌ای برای ایرانی مسلمان نیست.
وی با بیان اینکه اکنون کار جدیدی در آموزش و پرورش در قالب مدارس ماندگار شکل گرفته است، اظهار کرد: اگر ما نگاهی به هویت ایرانی و اسلامی خود داشته باشیم، می‌بینیم که این مسیر بیش از سه‌هزار سال است که ادامه دارد، اما متأسفانه به خاطر عدم تبیین صحیح برخی از مسائل وقتی شروع به گفت و گو می‌کنیم، در رابطه با فرهنگ خود دچار گیجی و سردرگمی هستیم که باید از کجا آغاز کنیم. امام جمعه شیراز افزود: ایرانی‌ها پیش از اسلام هم اهل کتاب بوده اند؛ لذا اهل کتاب و دانش بودن ارزش است؛ لذا می‌توان گفت که پیشینه مدرسه، دانش و علم ما در کشور ما دیرینه است.
آیت الله دژکام در ادامه با بیان اینکه باید بپذیریم که مشعل‌دار دانش اگر غیر ما هم باشد باید از او یاد بگیریم، اظهار کرد: چنانچه پیامبر اکرم(ص) فرمودند که حتی اگر چینی‌ها هم در علم جلودار شدند باید از آنها یاد بگیریم. نماینده ولی فقیه در فارس با تأکید بر اینکه در مراحل تکامل فرهنگ که اقوام مختلف در آن دخیل هستند، باید گاهی شاگردی و گاهی استادی کنیم، گفت: اگر شاگردی نکردیم استاد نخواهیم شد و این چیزی است که اگر پذیرفتیم می‌توانیم نسبت به گذشته خود، درست صحبت کنیم و نسبت به آینده خود نیز درست تصمیم بگیریم. وی با اشاره به اینکه مسلماً گذشته ما در زمینه آموزش، پرورش، فرهنگ و علم بزرگ ترین مایه افتخار است، اظهار کرد: از این جهت ایران و شیراز دستمایه‌های بسیار پرافتخاری دارد که فارغ التحصیلان آن امروز در گوشه گوشه جهان و هم در ایران می‌درخشند. آیت الله دژکام ادامه داد: امروز پنج مدرسه ماندگار در شیراز رونمایی شد و امید است فرزندان و نسل‌های آینده در این محیط رشد کنند و به بالندگی شایسته برسند؛ هویت، گذشته و افتخارات تاریخی ما در زمینه آموزش و پرورش و توانمندی ما در تربیت انسان‌های مفید برای بشریت، همه در این مدارس نشان 
داده می‌شود.
 فارس طلایه‌دار آموزش‌وپرورش ایران
در ادامه این مراسم مدیرکل آموزش و پرورش فارس گفت: مدارس ماندگار مصوبه 725 شورای عالی آموزش و پرورش است و به مدارسی اطلاق می‌شود که سابقه نیم قرن درخشان علمی، فرهنگی، هنری را داشته اند.
دکتر فرهاد اسماعیلی در آیین آغاز به کار 5 مدرسه ماندگار در شیراز گفت: فارس با پیشینه 130 سال آموزش جدید و مدرن و قرن‌ها آموزش مکتبی و حوزوی، متأسفانه از ثبت مدارس ماندگار بی بهره مانده بود.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس گفت: با همت و تلاش دوستان و همکاران وزارت و اداره کل، 5 مدرسه فارس در شورای عالی آموزش و پرورش به طور همزمان به عنوان مدارس ماندگار ثبت شد که این مسئله یک رکورد و دستاورد بی نظیر است. اسماعیلی گفت: این مدارس به صورت خاص و هیئت امنایی اداره خواهند شد و استاندار، فرماندار، مدیرکل و اشخاص مهم فرهنگی شهر به عنوان اعضای هیئت امنا در این مدارس فعالیت خواهند کرد. وی با بیان اینکه هویت برای افراد جامعه، ایمان و امنیت و سلامت به بار می‌آورد، گفت: مسئله حفظ و تحکیم هویت در مدارس ماندگار بسیار حائز اهمیت است و از اهداف اصلی راه اندازی این مدارس است. مدیرکل آموزش و پرورش فارس گفت: اگر فرزندان این سرزمین بدانند ریشه و هویت اصلی آنان به کجا بازمی‌گردد، قطعاً بسیاری از اتفاقات ناگوار از جمله مهاجرت نخبگان در این کشور اتفاق نمی‌افتد. اسماعیلی گفت: هویت ابعاد متفاوتی دارد و ما به عنوان متولیان فرهنگ نظام مقدس تعلیم و تربیت باید میراث و داشته‌هایمان را تقویت کنیم و در راستای اعتلای آن بکوشیم.
 میراثی ارزشمند برای آموزش‌وپرورش
نماینده عالی شورای عالی آموزش و پرورش در امور مدارس ماندگار با بیان اینکه فارس دومین استان کشور در ثبت مدارس ماندگار است، گفت: ثبت همزمان 5 مدرسه ماندگار در فارس آن هم در عالی ترین مجمع سیاست‌گذاری یعنی شورای عالی آموزش و پرورش، یک اتفاق تاریخی و بی نظیر در دوران مدیریت آموزش و پرورش این استان بوده است. دکتر سید عبداله محبی در آیین آغاز به کار 5 مدرسه ماندگار در شیراز گفت: در سال 1383 دبیرخانه شورای عالی آموزش و پرورش به عنوان بالاترین مرجع سیاست گذاری در کشور با هدف پاسداشت فرهنگ کشور اقدام به ثبت مدارس بالای 50 سال قدمت به عنوان مدارس ماندگار نمود. نماینده عالی شورای عالی آموزش و پرورش در امور مدارس ماندگار با بیان اینکه بیش از 17 سال است که از مصوبه مدارس ماندگار می‌گذرد، گفت: استان فارس بیست و چهارمین استان کشور است که اقدام به ثبت مدارس ماندگار در سطح کشور می‌کند. محبی گفت: اگر در ثبت مدارس ماندگار مصوبه ای تدوین نمی‌شد، خیلی از این آثار گران قدر به عنوان میراث آموزش و پرورش تخریب می‌شد. وی افزود: اولویت و اهداف اصلی در رابطه با ثبت مدارس ماندگار پاسداشت فرهنگ کهن در کنار نگهداری از این ثروت‌های ارزشمند فرهنگی و جهانی است.نماینده عالی شورای عالی آموزش و پرورش در امور مدارس ماندگار گفت: بحث الگوسازی بر اساس سند تحول بنیادین با محور مدرسه صالح و حیات طیبه و ایجاد فضایی ارتباطی برای تعامل با سایر نهادها از دیگر اهداف تأسیس مدارس ماندگار بوده است. محبی بیان کرد: در عصر جدید هویت دینی، انقلابی و ملی دانش آموزان مورد هدف قرار گرفته و هویت در این ابعاد کمرنگ شده است که مدارس ماندگار فضایی برای تحکیم و توسعه و قالب بندی این هویت‌ها می‌تواند ایجاد کند. وی گفت: در کار پژوهشی باید به عقبه و پیشینه مسئله و موضوع پژوهش دقت نظر کافی را داشت و در این رابطه مدارس ماندگار می‌توانند دایرة المعارفی ارزشمند در رابطه با تحقیق و مقاله‌ها باشند. نماینده عالی شورای عالی آموزش و پرورش در امور مدارس ماندگار با بیان اینکه در آیین نامه جدید مدارس ماندگار قدمت این مدارس باید به حداقل 75 سال برسد، گفت: مدارس ماندگار به عنوان شناسنامه‌های فرهنگی در انواع متفاوتی از جمله شاهد، تیزهوشان، نمونه دولتی و... فعال هستند. محبی تصویب همزمان 5 مدرسه ماندگار فارس در بالاترین مرجع سیاست گذاری کشور یعنی شورای عالی آموزش و پرورش را یک اتفاق تاریخی، ارزشمند و بی بدیل در دوران درخشان مدیریت مدیرکل فعلی آموزش و پرورش استان دانست. گفتنی است که در پایان از تندیس مدارس ماندگار هنرستان‌های آیت الله طالقانی، هنرستان صنعتی نمازی، هنرستان شهید جوانمردی، دبیرستان‌های نمازی و شهید بهشتی عشایری رونمایی شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی