[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۲
  • دوره جدید

به معافیت مالیاتی تورم بی‌توجهی شده است، روزنامه شیراز نوین

عضو هیئت نمایندگان و رئیس کمیسیون مالیات، کار و تأمین اجتماعی اتاق بازرگانی فارس، با اشاره به طرح مالیات بر عایدی سرمایه و مشکلات آن گفت: یک نقد جدی که به این نوع مالیات وارد می‌شود، این است که متأسفانه در این طرح به معافیت تورم توجهی نشده است.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، علیرضا قدرتی دیروز یکشنبه در جلسه کمیسیون مالیات، کار و تأمین اجتماعی این اتاق افزود: همچنین در محاسبه مالیات باید یک نگاه جامع به تمام سبدهای درآمدی لحاظ گردد و از هر فعالیت به طور جداگانه مالیات اخذ نشود.
او ادامه داد: به علاوه درمورد اشخاص حقوقی این نگرانی وجود دارد که این مالیات باعث تحمیل یک مالیات مضاعف بر شرکت‌ها گردد؛ به عنوان مثال چنانچه شرکتی در حوزه پخش بخواهد ناوگان حمل و نقل خود را بازسازی کند یا ارتقا بخشد، نباید شامل چنین مالیاتی شود.
وی گفت: لایحه مالیات بر عایدی سرمایه از سال 1391 در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت که در سال 1393 با وجود اعمال تغییرات به تصویب نرسید و پس از آن در سال 1397 این طرح به مجلس ارائه شد و نهایتاً کلیات آن در مجلس یازدهم به تصویب رسید تا پس از بررسی در کمیسیون اقتصادی مجلس برای تعیین تکلیف نهایی وارد صحن علنی شود. 
او اظهار داشت: این مالیات به عایدی حاصل از مسکن، خودرو، سکه و ارز تعلق می‌گیرد؛ به گونه‌ای که چنانچه مالک قبل از یک سال از زمان خرید ملک اقدام به فروش نماید، بایستی 40 درصد از مابه‌التفاوت قیمت خرید و فروش را به عنوان مالیات پرداخت کند.
عضو هیئت نمایندگان و رئیس کمیسیون مالیات، کار و تأمین اجتماعی اتاق بازرگانی فارس افزود: انتظار ما این است که شیوه قیمت‌گذاری دارایی‌ها باید به شکل کاملاً واقعی و کارشناسی شده باشد و به دلال‌ها و واسطه‌ها اجازه ورود به حوزه نرخ گذاری داده نشود.
قدرتی گفت: چه تعهدی وجود دارد که فرد در زمان فروش، مالیات را پرداخت کرده و چند ماه بعد بتواند ملکی با همان شرایط و با همان قیمت خریداری کند. کسی که مجبور به پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه است، در زمان فروش ملک، قیمت بیشتری مطالبه می‌کند که این خود باعث افزایش قیمت مسکن می‌شود. او افزود: باید صاحبان واقعی مسکن شناسایی شوند تا از این نوع مالیات معاف شوند.
در این جلسه خانم کبیری نماینده استانداری نیز، شتاب‌زدگی در اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه را باعث تخریب آن دانست و گفت: باید در اجرای آن از تجربه دیگر کشورها استفاده شود.
شهابی نماینده سازمان امور مالیاتی استان فارس نیز طرح مالیات بر عایدی سرمایه را فی‌نفسه خوب توصیف کرد و گفت: این طرح باید به شکل همه جانبه دیده شود و اجرای آن نیز باید با نظارت دقیق همراه باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی