[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۱
  • دوره جدید

آب انتقالی، صنعتی است ، روزنامه شیراز نوین

مدیر اجرایی طرح انتقال آب خلیج فارس به استان فارس ابراز امیدواری کرد که مرحله اول از این پروژه تا پایان سال ۱۴۰۱ تکمیل شده و آب منتقل شده به شهرستان لامرد برسد.
بهمن‌پور در جلسه شتاب بخشی طرح انتقال آب خلیج فارس به استان فارس که به میزبانی سازمان صمت و با حضور نمایندگان مجلس و مدیران استانی برگزار شد، گفت: عملیات اجرایی خط اول طرح انتقال سال ۹۷ آغاز شد، اما کار به دلایلی متوقف ماند، اما اکنون آماده لوله‌گذاری است.
به گزارش دریافتی شیرازنوین به نقل از سازمان صمت فارس، بهمن‌پور گفت: دالان این خط از ارتفاعات صعب العبور منطقه مرزی استان‌های فارس، بوشهر و هرمزگان می‌گذرد و با ایجاد ۵ پمپاژ در مسیر خط لوله، آب دریا تا ارتفاع بالای ۱۳۰۰ متر وارد شهر لامرد خواهد شد.
وی نقطه برداشت این خط را سواحل غربی استان هرمزگان که نزدیک‌ترین ساحل به استان فارس است، ذکر و اضافه کرد: برای این منطقه که قرار است اولین سایت آب شیرین کن نیز در آن احداث شود، حجم پیش بینی شده برداشت و شیرین سازی تا ۱میلیون متر مکعب در روز است که در مراحل اولیه انتقال بر اساس نیاز روزانه ۱۰۰هزار مترمکعب در روز پیش بینی شده و امیدواریم این مرحله از خط انتقال آب خلیج فارس به لامرد تا پایان سال ۱۴۰۱ به 
بهره برداری برسد.
نماینده شیراز و زرقان در مجلس نیز در این جلسه گفت: هم افزایی خوبی بین دستگاه‌های مرتبط برای تسریع در اجرای این پروژه بزرگ ایجاد شده و مشارکت واحدهای صنعتی استان و شرکت‌‌های خصوصی در اجرای پروژه را شاهد خواهیم بود.
ابراهیم عزیزی گفت: با واگذاری ۵۱ درصد طرح به یک شرکت خصوصی و تکلیف سرمایه گذاری ۳۰ درصدی شرکت ایمیدرو و توزیع ۱۹درصد باقی مانده بین سرمایه گذاران صنعتی استان فارس و جذب مشارکت آنان، منابع اعتباری اجرای طرح آماده و تمامی مجوزهای لازم در سطح وزارتخانه‌ها برای طرح گرفته شد تا هیچ مانعی برای آغاز عملیات اجرایی این طرح وجود نداشته باشد.
وی طرح انتقال آب از خلیج فارس به استان فارس را یک پروژه بزرگ و درازمدت دانست و افزود: تا زمان بهره برداری، طرح‌های آب رسانی به مناطق مختلف استان از طریق سدها، از جمله خط دوم انتقال آب از سد درودزن به شیراز پیش بینی شده است.
عزیزی به تخصیص ۱۵میلیون مترمکعب آب به منطقه انرژی بر پارسیان و لامرد و مهر اشاره و اضافه کرد: به دلیل نزدیکی این منطقه به دریا و نیاز صنعتی موجود، این تخصیص در اولویت قرار گرفته است.
نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس به خط انتقال آب از خلیج فارس به مرکز استان فارس و برخورداری شهرهای مسیر از این پروژه هم اشاره و اضافه کرد: قرار است در فازهای بعدی این پروژه، آب به مناطق شمال فارس هم برسد.
رئیس شورای راهبردی پروژه انتقال آب از خلیج فارس به استان فارس نیز گفت: این طرح چندین سال مورد بحث و گفت‌وگو بود و البته آب منتقل شده به دلیل هزینه بالای تمام شده، عمدتاً صنعتی خواهد بود و پس از آن موضوع شرب مدنظر است. امکان استفاده از این آب برای کشاورزی نیست، مگر شرایط جدیدی ایجاد شود.
سیدمحمدرضا رضازاده با بیان اینکه مجموعه مسئولان ارشد استانی به این نتیجه رسیدند که برای پیگیری جدی تر این موضوع یک شورای راهبردی تشکیل دهند، گفت: در راستای پیگیری این موضوع جلسات متعدد و مختلفی با حضور مسئولان ارشد استانی و جلسه‌ ای با حضور وزیر صمت و دیگر مسئولان کشوری برگزار شد و کار به مسیر خوبی افتاده است.
وی با اشاره به بازدید شورای راهبردی خط انتقال آب از مسیر شیراز- فیروزآباد- مهر- لامرد و پارسیان و برخی از کارخانجات و واحدهای معدنی در این مسیر، گفت: در نتیجه این بازدیدها، مقرر شد که اگر امکان آن وجود داشت، از مسیری که قبلاً برای خط اتیلن بهره برده شده، برای احداث خط انتقال آب هم استفاده شود.
رئیس شورای راهبردی پروژه انتقال آب از خلیج فارس به استان فارس بر لزوم سرعت بخشیدن به آماده‌سازی مسیر خط انتقال توسط شرکت سرمایه ‌گذار تأکید و خاطرنشان کرد: این کار در دو مرحله تعریف شده که مرحله نخست شیرین ‌سازی و انتقال آب از خلیج فارس به لامرد و مهر و در مرحله دوم انتقال به نقاط مرکزی، شمالی و چه بسا مرزهای استان فارس است.
وی افزود: پیشران توسعه صنعتی استان فارس رفع نیاز صنایع به آب است؛ لذا با اجرایی شدن این خط انتقال، مشکل رفع خواهد شد و علاوه بر آن طرح‌های توسعه‌ای صنایع امکان اجرا یافته و زمینه اشتغال بیشتر هم فراهم می‌شود.
رضازاده خاطرنشان کرد: هدف شورای راهبردی خط انتقال آب خلیج فارس به استان فارس صرفاً اجرای این پروژه نیست؛ بلکه پساب فاضلاب شهرهای استان را هم به عنوان منبع آب مدنظر دارد و استفاده از ظرفیت خالی خط انتقال بندرعباس به کرمان و یزد برای شرق استان فارس نیز از موارد مورد پیگیری است.
این مقام مسئول افزود: بحث آب‌های ژرف که مطالعاتی درباره آن در استان فارس انجام شده، موردتوجه این شورا قرار دارد و امیدواریم نتیجه تمام این مسائل، توسعه مطلوب صنایع باشد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس هم با بیان اینکه مصرف آب شرب این استان ۳۵۰میلیون مترمکعب است، گفت: با توجه به شرایط استان فارس، باید به سمت تأمین آب از دریا و انتقال آب از خلیج فارس برویم. محمود رضایی با تأکید بر اینکه استان فارس برای صنعتی شدن باید به سمت انتقال آب از دریا و منابع نزدیک برود، افزود: طرح انتقال آب خلیج فارس از سال‌های گذشته مطرح بود و اجرای این طرح با تکیه بر بخش صنعتی و خصوصی است و دولت نقش کمی در این زمینه دارد. رضایی با بیان اینکه بستر انتقال آب از خلیج فارس برای استان فارس آماده است، بیان کرد: نکته مهم در این زمینه توافق مصرف ‌کنندگان با هم است که یا در قالب شرکت مادر یا کنسرسیوم برای کل استان کار انتقال آب انجام شود. 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس نیز با بیان اینکه برای صنعتی شدن فارس باید زیرساخت‌های لازم وجود داشته باشد، گفت: چشم‌انداز صنعتی استان خیلی خوب است و اینکه برخی فارس را استانی صنعتی نمی‌دانند، درست نیست.
حمیدرضا ایزدی با بیان اینکه به دلیل همین چشم‌انداز این جلسه برای تأمین آب مورد نیاز واحدهای صنعتی فارس تشکیل شده است، افزود: بسیاری از واحدهای صنعتی فارس با مشکلاتی مواجه‌اند که یکی از آنها بحث آب است.
ایزدی با بیان اینکه در آینده با توجه به جهش صنعتی در استان فارس نیاز به آب داریم، گفت: البته واحدهای صنعتی هم باید پای کار بیایند، اما این مطلب مهم است که یکی از مواردی که در افق صنعتی استان دیده شده، تأمین آب واحدهای صنعتی است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی