[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۱
  • دوره جدید

تولید برق هسته‌ای کند است ، روزنامه شیراز نوین

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: اکنون تنها راهکار فوری برای مقابله با خاموشی‌ها این است که مردم به صحنه آمده و با صرفه‌جویی مصرف برق را کاهش دهند.
به گزارش شیرازنوین به نقل از خانه ملت، فریدون عباسی با انتقاد از قطعی‌های مکرر برق در روزهای اخیر، گفت: اگرچه قطع برق و آب شرب مردم قابل پیش‌بینی بود، اما وزارت نیرو مشکل را به عدم وجود نقدینگی لازم برای انجام تعهدات خود به پیمانکاران و پرداخت وجه مربوط به خرید برق از نیروگاه‌ها به ویژه نیروگاه‌های خصوصی مربوط کرده و حل مشکل را به رفع این مشکلات مالی موکول می‌کرد. به همین دلیل مجلس در قانون بودجه سال 1400، بودجه وزارت نیرو را از هدفمندی یارانه‌ها جدا کرد. بنابراین اگر پرداخت‌ها از خزانه از وزارت نیرو انجام شود، دیگر نباید مشکل مالی برای انجام تعهدات وزارتخانه و پرداخت بدهی‌ها وجود داشته باشد.
نماینده مردم کازرون و کوه چنار در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: هرچند با وجود مصوبه مجلس مبنی بر «جدا کردن بودجه وزارت نیرو از هدفمندی یارانه‌ها» مشکل تولید برق به طور کامل حل نخواهد شد؛ چراکه نظرات غیرکارشناسی و تفکرات غلط در وزارت نیرو و دولت همچون بی‌اعتقادی به ساخت نیروگاه، امروز مردم را با این مشکل رو به رو کرده است.
وی با یادآوری اینکه عده‌ای در وزارت نیرو معتقدند که ما نیاز به ساخت نیروگاه نداریم و فقط باید مصرف را کنترل کرد، گفت: باید از این افراد پرسید مصرف را چگونه کنترل خواهند کرد؟ آیا صرفاً با افزایش قیمت برق می‌توان مصرف را کنترل کرد؟ به یقین اینگونه نیست و باید مشخص شود طرفداران افزایش قیمت‌ها، به دنبال منافع شخصی شرکت‌ها و سهامدارانشان بوده‌اند یا خیر؟ در هر صورت باید خاطیان و مسئولانی که کم‌کاری کردند معرفی و مشخص شوند؛ چراکه موضوع کمبود آب و برق قابل پیش بینی بود. به گفته عباسی اکنون تنها راهکار فوری برای مقابله با خاموشی‌ها این است که مردم به صحنه آمده و با صرفه‌جویی مصرف برق را کاهش دهند.
این نماینده مجلس اظهار کرد: اگرچه صرفه‌جویی در ساختمان‌های اداری، کاهش و تغییر ساعت کار از جمله اقدامات اضطراری برای کاهش خاموشی‌هاست، اما باید به سمت تولید برق قابل اطمینان نیز رفت. در واقع باید همیشه چند نیروگاه ذخیره داشت تا اگر نیروگاهی فرسوده شد نیروگاه جدید وارد مدار شود.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی توسعه نیروگاه‌های هسته‌ای را ضروری دانست و گفت: با ادامه روند کنونی تا 10 سال دیگر نیز برق هسته‌ای وارد مدار نخواهد شد؛ لذا باید به تولید برق هسته‌ای سرعت داد و با ایجاد فضا برای سرمایه‌گذاران بخش خصوصی از انرژی‌های تجدیدپذیر نیز در راستای تولید برق 
استفاده کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی