[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۹۴
  • دوره جدید

جزئیات حمله تروریستی به حرم شاهچراغ(ع) از زبان متهم پرونده، روزنامه شیراز نوین

سیر رسیدگی به پرونده متهمان حمله تروریستی به حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) در شهر شیراز در حالی ادامه دارد که یکی از متهمان در آخرین جلسه دادگاه، جزئیات جدید و حائز اهمیتی از نحوه پشتیبانی‌های انجام شده از داعش در داخل کشور را بیان کرد.
در ادامه رسیدگی به اتهامات عوامل حمله تروریستی به حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) که در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شیراز برگزار می‌شود، پس از دفاعِ مجدد نماینده دادستان از کیفرخواست صادره، رئیس دادگاه در راستای شفاف سازی نقش متهمان در پشتیبانی از عوامل داعش در ایران دو تن از مطلعان را به جایگاه فراخواند.
به گزارش ایسنا به نقل از میزان، قاضی سیدمحمود ساداتی ضمن پرسش از نحوه آشنایی و ارتباطات مطلعان با عامل اصلی حمله تروریستی و متهمان ردیف‌های اول و دوم پرونده، به تطبیق ادعاهای متهمان در پرونده و اعترافات آنان در دادگاه پرداخت.
این دو فرد که از اتباع کشورهای همسایه هستند، در اظهارات خود در مقابل هیئت دادگاه به نحوه آشنایی با رابط گروه داعش از طریق کانال‌هایی در تلگرام و اینستاگرام اشاره کرده و بیان داشتند که با هدایت فردی از اُمرای داعش با رابطان این گروه تروریستی در تهران آشنا شده و در خانه‌های تیمی و امن سکونت داشتند. 
رئیس شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شیراز در ادامه به واکاوی نقش پشتیبانی متهم ردیف سوم پرونده به نام نعیم هاشم قتالی پرداخت که مطلعان با اشاره مستقیم به تدارکات و اسکان آن‌ها و همچنین حامد معروف به ابوعایشه عامل اصلی حمله تروریستی توسط نعیم اذعان داشتند پس از ورود به ایران مدتی با عامل اصلی ترور در یک مکان اقامت داشتند.
در ادامه جلسه دادگاه، متهم ردیف سوم با حضور در جایگاه متهمان با اعتراف به عضویت در گروه داعش و همچنین ارتباط با یکی از سرشاخه‌های این گروه در افغانستان گفت: در زمان حضور در افغانستان و پس از عضویت در داعش با ملا حکمت بیعت کردم.
نعیم هاشم قتالی با بیان اینکه حدود 9 ماه پیش از دستگیری در ایران بودم، گفت: با هدف کار به ایران آمدم، اما بعد از مدتی عبداله سعید که یکی از سرکردگان داعش در افغانستان است، با من تماس گرفت و گفت به عنوان سرایدار از مهمانانش که به ایران می‌آیند، پذیرایی کنم.
این متهم به مشارکت در حمله تروریستی به حرم شاهچراغ(ع) و همچنین به ارتباط و آشنایی گذشته خود با محمد رامز متهم ردیف اول در زندان بگرام نیز اعتراف کرد و افزود: در چند نوبت از طرف عبداله سعید مبالغی به حسابم واریز شد که صرف هزینه‌های جاری برای میهمانان شد.
در ادامه این جلسه رسیدگی، رئیس دادگاه با بازخوانی بخشی از اعترافات قبلی متهم ردیف سوم به تطبیق زمانی، مکانی و موضوعی اظهارات وی در دادگاه پرداخت و با طرح این سؤال از متهم که چه کسی دستور اسکان و پشتیبانی از عامل اصلی ترور را به او داده، روند رسیدگی به پرونده را پیش برد.
متهم ردیف سوم در این خصوص پاسخ داد: در تهیه تذکره یا کارت ملی افغانی برای افراد مهاجر از جمله عامل اصلی حمله به حرم شاهچراغ(ع) نقش داشتم.
وی گفت: عامل ترور را با استفاده از موقعیت جغرافیایی (لوکیشن) که عبداله سعید برایم فرستاد، در میدان آزادی تهران تحویل گرفتم و به منزلی که در اختیارم بود، بردم و پس از چندین روز با دستور عبداله سعید ضمن تهیه سیمکارت، بلیت شیراز را با نامی مستعار برای او تهیه کردم. این متهم در پاسخ به سؤال هیئت دادگاه که چه زمان از وقوع حمله تروریستی به شاهچراغ(ع) مطلع شده است، گفت: در شب 26 اکتبر مقارن با 4 آبان ماه عبداله سعید تصاویر حمله حرم شاهچراغ(ع) را برایم ارسال کرد و به من دستور داد از ایران خارج شوم و به افغانستان بروم. 
پس از این اظهارات، قاضی ساداتی رئیس شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شیراز با یادآوری اتهام معاونت در افساد فی‌الارض از طریق مشارکت و پشتیبانی مالی و تدارکاتی از عناصر داعش در ایران و عامل اصلی حمله تروریستی به حرم مطهر شاهچراغ(ع) به متهم ردیف سوم از وی در خصوص اتهامات دیگر سؤال کرد که سید نعیم هاشم قتالی با قبول عضویت خود در داعش و نقش پشتیبانی مالی از اعضای این گروه، کمک مستقیم به حامد معروف به ابوعایشه عامل اصلی حمله تروریستی را پذیرفت، لیکن بیان داشت که از جزئیات عملیات تروریستی اطلاعی نداشته است. 
بر اساس این گزارش، رئیس دادگاه با اعلام تنفس، ادامه رسیدگی به پرونده مذکور را به روزهای آتی موکول کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی