[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

برق، ابزار سیاسی ، روزنامه شیراز نوین

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس ضمن انتقاد از قطعی بی‌برنامه برق چاه‌های کشاورزی و مشکلات کشاورزان، گفت: چرا در کشوری که توان تولید برق در آن 265 و مصرف 221 تراوات است، به یک باره با مشکل کمبود مواجه می‌شویم. پمپ‌های برقی آب بسیاری از کشاورزان به دلیل نوسانات برق از بین رفته است و کشاورزان در شرایط فعلی اقتصادی توان تأمین 
آن را ندارند.
به گزارش شیرازنوین به نقل از خانه ملت، محمدجواد عسکری نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی، در خصوص قطعی برق در کشور و مشکلات به وجود آمده برای واحدهای مسکونی و چاه‌های کشاورزی، گفت: در سطح کشور متأسفانه شاهد قطعی برق هستیم که به واسطه آن مشکلاتی برای مردم، کشاورزان و صنایع کشور به وجود آمده است.
نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه مردم مشکلات به وجود آمده قطعی مکرر برق را ناشی از بی‌کفایتی برخی مسئولان دولتی می‌دانند، عنوان کرد: چرا در کشوری که توان تولید برق در آن 265 و مصرف 221 تراوات است، به یک باره با مشکل کمبود مواجه می‌شویم.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: تنها 10 درصد از برق کشور توسط نیروگاه‌های برق آبی تأمین می‌شود؛ بنابراین مسئولان وزارت نیرو نمی‌توانند بهانه کمبود آب پشت سدها را به واسطه کاهش میزان بارندگی مطرح کنند.
وی با تأکید بر اینکه تمامی مشکلات به وجود آمده در وضعیت تولید برق ناشی از بی‌تدبیری، سوء مدیریت و دست‌های پشت پرده است، عنوان کرد: در نشست مسئولان وزارت نیرو با اعضای کمیسیون انرژی و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی وزیر نیرو اعلام کرد که با مدیریت مشکلات را برطرف می‌کند. چرا این مدیریت قبل از افزایش نارضایتی مردم اعمال 
نشده است؟
عسکری با بیان اینکه شوک‌های ناشی از قطع و وصل‌های مکرر برق باعث شده تا بسیاری از تجهیزات برقی مردم دچار خسارت شود، تصریح کرد: وزیر نیرو باید پاسخ دهد چرا تکالیف برنامه ششم توسعه در زمینه افزایش ظرفیت تولید نیروگاه‌ها، افزایش راندمان و کاهش تلفات شبکه برق را عملی نکرده است.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه رفع تلفات 12 درصدی شبکه برق می‌تواند بخش قابل توجهی از مشکلات را برطرف کند، ادامه داد: در نشست اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس با مسئولان وزارت نیرو، مقرر شد برق چاه‌های کشاورزی بر اساس زمان بندی مقرر نهایتاً بین 2 تا 4 ساعت قطع شود و دیگر شاهد بی‌برنامگی موجود در این حوزه نباشیم.
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قطعی مکرر برق چاه‌های کشاورزی و دامداری‌ها امنیت غذایی کشور را دچار چالش می‌کند، گفت: پمپ‌های برقی آب بسیاری از کشاورزان به دلیل نوسانات برق از بین رفته است. کشاورزان در شرایط فعلی اقتصادی برای تهیه پمپ آب باید بین 40 تا 90میلیون تومان هزینه کنند که توان تأمین آن را ندارند. این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه وزارت نیرو نتوانسته است در قالب برنامه‌ای زمان‌بندی شده مأموریت و اهداف خود را مشخص کند، عنوان کرد: اگر مسئولان وزارت نیرو مشکلات به وجود آمده در زمینه تأمین برق کشور را برطرف نکنند، باید در مقابل دستگاه‌ قضایی پاسخ‌گو باشند. عسکری با اشاره به اینکه در حوزه تولید برق ظرفیت و قابلیت لازم را داریم، اما برخی از مسئولان در پازل دشمن بازی می‌کنند، افزود: مشکلات به وجود آمده در زمینه تأمین برق کشور با پیگیری‌های مجلس شورای اسلامی به زودی برطرف می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی