[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۱
  • دوره جدید

همراه شیر به این خوراکی ها لب نزنید، روزنامه شیراز نوین

 شیر، از مفیدترین مواد غذایی برای سلامت بدن است اما عادت‌های غلطی در میان مردم رایج است که شیر را با هر مواد غذایی مصرف می‌کنند، در صورتی که مصرف برخی مواد غذایی با شیر به هیچ وجه خوب نیست. به گزارش بهداشت نیوز، شیر یکی از مواد غذایی سالم برای افراد می‌باشد و عادت‌های غلط در نوشیدن شیر می‌تواند به شما آسیب بزند. شیر حاوی میزان زیادی مواد مغذی مثل کلسیم ، منیزیم و پروتئین است که نقشی بسیار مهم در بدن فرد ایفا می‌کنند. بنابراین بسیاری از افراد تمایل دارند که بیش از همیشه شیر بنوشند اگرچه که مصرف این ماده به مقدار زیاد ممنوع می‌باشد. همان طور که می‌دانید هرگز نباید هیچ دارویی را همراه با شیر مصرف کنید.
شیر و پرتغال:هرگز نباید تا یک ساعت بعد یا قبل از نوشیدن شیر، پرتقال مصرف کنید زیرا پروتئین موجود در شیر می‌تواند با اسید پرتقال مخلوط شود و در نتیجه روی هضم و گوارش شما تأثیر می‌گذارد و علاوه بر آن در این مدت هرگز نباید میوه‌های دیگری که اسیدی هستند را مصرف کنید.
شیر و میوه‌ها:80 درصد از پروتئین موجود در شیر کازئین می‌باشد و زمانی که شیر را با میوه بنوشید، مقدار زیادی از کازئین در بدن شما باقی می‌ماند و هضم و جذب آن به راحتی انجام نخواهد شد و همچنین می‌تواند باعث به وجود آمدن اسهال در فرد بشود و بنابراین هرگز نباید آب‌میوه و شیر را یکجا مصرف کنید.
شیر داغ و شکر: شیر سرشار از لیزین می‌باشد که با فروکتوز واکنش نشان می‌دهد، مخصوصاً اگر آن را در دمای بالا مصرف کنید باعث می‌شود که سم لیزین به وجود بیاید که برای بدن انسان مضر است و بنابراین هرگز نباید شکر را به شیری که تازه جوش آمده است، اضافه کنید و باید صبر کنید تا خنک شود و بعد این کار را انجام دهید.
شیر و دارو: افراد زمانی که دارو مصرف می‌کنند، مایلند که به جای استفاده از آب برای خوردن دارو از شیر استفاده کنند و شیر در حقیقت تأثیر بسیار زیادی روی عملکرد جذب داروها در بدن دارد. شیر در این زمان‌ها غشای نازکی را روی سطح دارویی ایجاد می‌کند و بنابراین کلسیم و منیزیم و دیگر مواد معدنی در شیر باعث ایجاد واکنش شیمیایی با دارو می‌شوند و می‌توانند یک ماده غیر اشباع را در آب به وجود بیاورند و روی تأثیر دارو در بدن تأثیر‌گذار خواهد بود. بنابراین هرگز نباید تا یک ساعت قبل و بعد از شیر از هیچ دارویی استفاده کنید.
شیر و شکلات: شیر منبع غنی از پروتئین و کلسیم می‌باشد، در حالی که شکلات حاوی اکسالیک اسید است. خوردن این دو با هم می‌تواند باعث تشکیل کلسیم اگزالات غیر اشباع شود و همچنین تأثیر زیادی بر جذب کلسیم خواهد گذاشت و از طرفی ممکن است باعث ایجاد موهای خشک و اسهال و رشد کم در افراد شود.
شیر و آنتی‌بیوتیک: در صورتی که همراه آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند «کینولون» مثل «سیپروفلوکساسین» و «لواکویین»، شیر مصرف کنید، این داروها در معده به کلسیم متصل می‌شوند و نمی‌توانند جذب بدن شوند و اثرشان کاهش می‌یابد.
شیر و گوشت: مصرف همزمان شیر با گوشت و ماهی زیان‌آور است و موجب سنگینی معده و انسداد اندام‌های گوارشی می‌شود و فرد را به یبوست دچار می‌کند. اگر زن باردار شیر را با گوشت قرمز یا گوشت سفید میل کند این یبوست و دل پیچه به نوزادش هم منتقل می‌شود.
شیر و تخم‌مرغ: برخی مردم در وعده صبحانه شیر را با تخم‌مرغ میل می‌کنند اما نمی‌دانند مصرف همزمان این دو ماده خوراکی زیان‌آور است و مصرف هم زمان تخم‌مرغ با شیر نیز برای قلب و مغز مضر است. پس بعد از خوردن تخم‌مرغ به مدت سه ساعت صبر کنید تا این غذا هضم شود و پس از آن شیر بنوشید.
موز و شیر: این مورد اشاره شده در سلامت تغذیه نمناک حتماً برای شما هم جالب است؛ بسیاری از افراد شیر را همراه با موز مصرف می‌کنند اما نمی‌دانند که موز و شیر سموم سنگین را تشکیل می‌دهند که موجب ایجاد اختلال درون آن‌ها می‌شود پس هیچ‌گاه موز و شیر را با هم نخورید زیرا سبب کند شدن ذهن، ایجاد احساس خستگی و کاهش فرایند هضم در بدن می‌شود
شیر و آناناس: هیچ‌گاه نباید شیر و آناناس را با هم ترکیب کنید چرا که آناناس حاوی بروملین است و در صورت ترکیب با شیر می‌تواند موجب ایجاد سردرد، معده درد، عفونت، اسهال و تهوع گردد. این ترکیب برای کودکان خطرناک است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی