[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۶
  • دوره جدید

چهارچوب مذاکرات هسته‌ای در دولت آینده نیز تغییری نمی‌کند، روزنامه شیراز نوین

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جمهوری اسلامی برای رسیدن به اهداف مذاکرات را ادامه خواهد داد، گفت: سیاست‌های جدید در دولت جدید شکل می‌گیرد اما چهارچوب، همین سیاست‌های اعلام شده است و قرار نیست این سیاست‌ها تغییر کند.
به گزارش ایرنا از خانه ملت، ابوالفضل عمویی با اشاره به روند مذاکرات احیای برجام در وین، گفت: با دستورالعمل‌های کلان ۶ دوره مذاکرات در وین برگزار شد. جمهوری اسلامی با سیاست قطعی مقام معظم رهبری از جمله رفع تمامی تحریم‌ها، راستی آزمایی به صورت مؤثر و اقدام ایران پس از اقدام طرف مقابل در این مذاکرات حاضر است. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: محور دوم مذاکرات اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها به خصوص ماده ۷ است. هیئت مذاکره کننده با این سیاست در مذاکرات شرکت کرده و مذاکرات به متن اولیه رسیده اما هنوز تکمیل نشده است. البته بعد از انتخابات اخیر، متن اولیه در کشور مورد بررسی قرار گرفته و هیئت تطبیق، متشکل از نمایندگان مجلس، نمایندگان دولت و شورای عالی امنیت ملی موضوع را بررسی کرده و موضوعات به اطلاع نهادهای ذی ربط رسیده است. نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس بیان کرد: در این چهارچوب، روند فعلی مذاکرات به پایان نرسیده و با توجه به اینکه در دوره انتقالی دولت هستیم، برای اینکه دولت جدید سیاست‌هایش را شکل دهد فعلاً مذاکرات برای هماهنگی داخلی به چند هفته دیگر موکول شده است. به گفته عمویی جمهوری اسلامی برای رسیدن به اهداف، مذاکرات را ادامه خواهد داد. سیاست‌های جدید در دولت جدید شکل می‌گیرد، اما چهارچوب، همین سیاست‌هاست که اعلام شده و قرار نیست تغییری کند.
وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها باید در مواضع خود تغییر دهند، گفت: مذاکرات بین ایران و گروه ۱+۴ که اعضای گروه اجراکننده و برجام هستند صورت می‌گیرد. طرف آمریکایی سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شده و سال ۲۰۲۱ اعلام کرده مایل است به اعضای گروه برگردد. چون به تعهدات خود عمل نکرده است، شروطی برای پذیرش آمریکا تعیین شده و موضوع مذاکرات این شروط است که آمریکایی‌ها چه اقداماتی باید انجام دهند که این شروط از طریق گفت‌وگو بین ایران و گروه ۱+۴ تعیین می‌شود.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: اینکه شروط مورد پذیرش آمریکا قرار می‌گیرد یا خیر مسئله دیگری است. عمویی با بیان اینکه روند فعلی مذاکرات هنوز با خواسته‌های جمهوی اسلامی فاصله دارد، گفت: تصور می‌کنیم تا زمانی که تغییر اساسی در سیاست‌های آمریکا صورت نگیرد و فراتر از حرف، دست به اقدام عملی نزند و نشانه‌هایی از تغییر اساسی مشاهده نشود، نمی‌توان انتظار داشت مذاکرات به این زودی به نتیجه برسد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی