[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۱
  • دوره جدید

حقیقت دره مرگ و سنگ‌هایی که راه می‌روند !!، روزنامه شیراز نوین

جایی در گوشه جهان اتفاقی عجیب و شگفت‌انگیز مدام رخ می‌دهد و همین اتفاق، دره مرگ را عجیب‌تر کرده، دره‌ای که حرکات سنگ‌هایش طبیعی نیست.
به گزارش نمناک، یکی دیگر از عجیب‌ترین پدیده‌ها که در گوشه‌ای از دنیا مدت‌ها ذهن محققان را به خود مشغول کرده بود، سنگ‌هایی بودند که حرکت می‌کرده و از خود ردی برجای می‌گذاشتند. ‌اینجا دره مرگ یا پارک ملی دره مرگ، واقع در «نوادا» و «کالیفرنیا» است. ‌این جای پر رمز و راز در سال 1933 تأسیس شد و خیلی زود به عنوان یکی از جاهای عجیب دنیا نظر بسیاری را به خود جلب کرد.
این سنگ‌های عجیب در قسمت شمال غربی دره مرگ، در پارک ملی دره مرگ واقع در کالیفرنیای آمریکا قرار گرفته‌اند. در واقع یک بستر دریاچه‌ای همیشه خشک در ‌این ناحیه وجود دارد. طول ‌این ناحیه 4 کیلومتر از شمال تا جنوب و غرب تا شرق می‌باشد. چنانچه در بخش گوناگون نمناک مشاهده می‌کنید ‌این ناحیه از شدت خشکی ترک‌هایی دارد و به طرز عجیبی سنگ‌هایی که روی آن قرار گرفته‌اند، از یک مکان به مکان دیگر جابه‌جا می‌شوند و اثراتی از راه رفتن آن‌ها نیز روی ‌این زمین وجود دارد که شکل منظمی ‌را هم ‌ایجاد می‌کنند.
این سنگ‌ها هر دو یا سه سال یک بار جابه‌جا می‌شوند، سنگ‌هایی که بعضی از آن‌ها حتی حدود 45 کیلوگرم وزن دارند و همین باعث ‌ایجاد ‌این سؤال می‌شود که ‌این سنگ‌ها چگونه با ‌این وزن سنگین، حرکت می‌کنند.
تحقیقات روی ‌این سنگ‌ها از سال 1990 شروع شد، هیچ انسان یا حیوانی در حرکت ‌این سنگ‌ها دخالتی نداشت. محققان ابتدا سعی کردند تا بادهای سخت و شدید زمستانی را بررسی کنند و به‌ این نتیجه رسیده بودند که باران‌های شدید می‌تواند باعث لیز شدن کف زمین شود و سنگ‌ها را حرکت دهد.
تئوری دیگری روی کار آمد و بر ‌این عقیده بود که لایه‌هایی از یخ روی ‌این سنگ‌ها قرار گرفته که بعد از باران، لایه نازکی از آب را روی سنگ ‌ایجاد می‌کند و هنگامی‌که باد شدید می‌وزد، سنگ‌ها حرکت می‌کنند. همچنین ‌این تئوری بیان می‌کرد؛ هنگام شب که سنگ‌ها سرد شده و یخ می‌زنند، ‌این لایه‌های یخ دوباره شکل می‌گیرند و از حرکت سنگ‌ها جلوگیری می‌کنند اما بالاخره دلیل اصلی در نوامبر سال 2013 بعد از یک باران سنگین مشخص شد.
باران حدوداً 7 سانتی‌متر روی سطح ‌این زمین را پر کرده بود و در شب‌های سرد زمستانی یخ زد و لایه‌های از یخ را ‌ایجاد کرد. مشاهدات بر ‌این اساس بود؛ هنگامی‌که خورشید طلوع می‌کرد، یخ‌ها شروع به ذوب شدن می‌کردند و پنل‌هایی از آب و یخ جریان پیدا می‌کرد. ‌این یخ‌ها در معرض بادهای سبک هم حرکت می‌کردند و باعث هل دادن و فشار آوردن به سنگ‌ها می‌شدند و اثراتی را از خود به جای می‌گذاشتند.
محققان مشاهده کردند که بسیاری از ‌این سنگ‌هایی که یخ زده‌اند، در تاریخ‌های مختلفی از جمله دسامبر 2013 و ژانویه 2014 در ‌این ناحیه حرکت کردند. حتی حرکت ‌این سنگ‌ها و شواهد موجود از آن هم در یک ویدیو منتشر شد.
در فوریه سال 2014 که ‌این ناحیه کاملاً خشک شد، ردپای جدیدی از حرکت اخیر سنگ‌ها را روی سطح ‌این زمین مشاهده کردند. به بعضی از سنگ‌ها هم یک ضبط کننده بسیار کوچک جی پی اس وصل کردند و ثبت و ضبط حاصل از حرکت نشان داد که بعضی از سنگ‌ها در طول 7 سال اخیر، حداقل چهار بار حرکت کرده‌اند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی