[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۸
  • دوره جدید

رئیسی: دانشگاه‏‎ها باید اسلامی شوند، روزنامه شیراز نوین

ابراهیم رئیسی در برنامه چهره به چهره در رادیو معارف؛ پاسخگوی سوالات حوزه دین و فرهنگ شد.
حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی یکی از کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عصر دیروز در گفت‎وگویی با رادیو معارف طی سخنانی اظهار داشت: باید سه نگاه تغییر کند تا این تغییر نگاه منجر به تغییر در عملکرد و نتایج شود؛ نخست نگاه به بیگانه است. ما معتقدیم با همه کشورها باید تعامل داشته باشیم اما این تعامل باید عزتمندانه باشد نه این که منتظر باشیم آنها گره از کار ما بگشایند.
اهم اظهارات کاندیدای ریاست جمهوری را در ادامه بخوانید:
* کشور ما دارای منابع بسیاری است که باید این منابع شناسایی شوند و در جهت رفع مشکلات اقتصادی و فقر از آنها بهره‌گیریم. در کل نیازمند تغییر در این سه نگاه هستیم و فقط با دولت انقلابی که دارای روحیه جهادی و مدیریتی کارآمد است، می‌توان تغییر ایجاد کرد. معتقدیم این تغییرها امکان پذیر است و تغییر به نفع مردم را اجرایی می‌دانیم. می توانیم شورای عالی انقلاب فرهنگی را بزرگترین قرارگاه فرهنگی کشور بنامیم؛ اما باید بدانیم که مشکل کنونی ما مشکل در تصمیم‌گیری نیست بلکه در حوزه اجرا مشکل داریم. به عنوان مثال سندهایی مانند نقش جامع و یا سند مهندسی فرهنگی داریم. اما باید ببینیم این اسناد مهم که به پشتوانه فکری و فرهنگی تهیه شده تا چه میزان اجرایی و عملیاتی شده است. بنابراین باید مصوبات این شورا و اسناد فرهنگی مهمی که مورد تایید شورا قرار می‌گیرد با قدرت اجرایی شود تا تاثیر آن را در کشور ببینیم. اقدام موثر در افزایش تاثیرگذاری شورای‌عالی انقلاب فرهنگی این است که دولت به طور عام و رئیس‌جمهور به طور خاص در اجرای اسناد شورا نقش داشته باشند. اگر رئیس‌جمهور که خود نقش مهمی در اجرایی شدن اسناد دارد، حضور مستقیم نداشته باشد با مشکل بر می‌خوریم.
* فضای مجازی یک فضای جدید در زندگی انسان‌های امروزی است و در واقع ساخته دست بشر است که بسیاری از لایه‌های اجتماعی و امور زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده است. بنابراین نباید به آن نگاه منفعلانه داشته باشیم.
* فضای مجازی حقیقتی است که با آن مواجه هستیم و باید در آن به صورت فعال حضور داشته باشیم. ما باید بتوانیم با در عرصه فضای مجازی در دنیا فعال باشیم و از آنجا که پیشرفت این فضا ساعتی و لحظه‌ای شده است باید توجه‌ ویژه‌ای به آن داشته باشیم.
*می‌گویند در حال حاضر 100هزار شغل در فضای مجازی ایجاد شده است اما به جرئت می‌توانم بگویم که شرایط ایجاد 5 برابر میزان این شغل در فضای مجازی وجود دارد. ما می‌توانیم در زمینه تولید محتوا، برنامه‌نویسی، طراحی‌ بازی‌های رایانه‌ای و تولید نرم‌افزار اقدام کنیم و سهم بالایی در این زمینه داشته باشیم.
*باید با اقدام درست از مواهب فضای مجازی بهره ببریم در عین حال هم نباید اجازه دهیم تا این فضا بستری برای ایجاد ناهنجاری مزاحمت برای افراد و یک خطر برای جوانان محسوب شود.
* اگر فرهنگ اسلامی از اجتماع حذف شود شاهد ترویج فرهنگ غربی و رواج اندیشه مادی‌گرایانه و اباهه‌گرایانه خواهیم بود. حدف فرهنگ اسلامی و دین از متن زندگی، بی‌هویتی و بی‌اعتقادی را به همراه دارد و شاهد فروپاشی ساختارها خواهیم بود. اگر فرهنگ اسلامی از روابط خانوادگی حذف شود شاهد بالا رفتن طلاق، ازدواج دیرهنگام، سقط جنین، کم فرزندی و... خواهیم بود.
* حذف فرهنگ اسلامی از اقتصاد،‌ اسراف، تجمل‌گرایی، رباخواری و اختلاس را به همراه دارد. همچنین با حذف فرهنگ اسلامی شاهد ظهور عرفان‌های کاذب و جریان‌های انحرافی و بی‌قیدی و بی‌عفتی خواهیم بود.
* در دولت کار و کرامت کلید حل مشکلات را عهدنامه مالک اشتر معرفی می‌کنیم چرا که این عهد نامه می‌تواند درسی برای دولتمردان باشد. ما نباید از مردم توقع اصلاح داشته باشیم بلکه باید اصلاح را از دولت شروع کنیم، باید عدم اسراف، عدم اشرافی‌گری و پایبندی به عهدها و قراردادها را در دولت شاهد باشیم.
* سند چشم انداز 20 ساله از ابتکارات ارزشمند نظام جمهوری اسلامی است که برای حرکت قطار توسعه و تعالی کشور طراحی شده است، امروز باید ببینیم آیا بعد از 12 سال به قله مورد نظر این سند نزدیک شده‌ایم یا نه.
*معتقدم که نوع ارتباط دولت با حوزه‌ها باید هدفمند باشد. حوزه‌های علمیه در مباحث نظری و ایده‌پردازی بسیار می‌توانند به دولت کمک کنند و سبب پیشرفت دولت در حل مشکلات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی باشد.
* اسلامی شدن دانشگاه‌ها دغدغه اول امام راحل و بسیاری از بزرگان انقلاب بود. سندی هم برای اسلامی شدن دانشگاه تهیه شده اما از آنجا که ما مشکلی در زمینه اسناد و برنامه نداریم لذا تمام این مشکل‌ها به اجرا بر می‌گردد.
* اکنون دوران حرف به پایان رسیده و زمان اقدام و عمل است، لذا دولت باید با اجرای اسناد و برنامه‌ها در این زمینه اقدام کند. خود دانشگاه‌ها هم انگیزه بسیاری برای این امر دارند و تشکل‌های دانشجویی و اساتید بسیار می‌توانند به اسلامی شدن دانشگاه‌ها کمک کنند.
*دولت باید سرمایه‌گذاری کند تا دانشگاهی با نشاط و دانشجویانی فعال و با امید داشته باشیم. چرا که جوانان امروز آینده‌سازان فردای کشور هستند و اگر بر روی جوانان سرمایه‌گذاری نشود آینده کشور با مشکل مواجه می‌شود.
* رشد اقتصادی کشور بدون اصلاح نظام پولی و بانکی ممکن نیست، اگر نظام بانکی منضبط شود و در جهت رشد اقتصادی فعال شود، ما شاهد وضعیت کنونی که همه را ناراحت کرده، نخواهیم بود. متاسفانه در حال حاضر با رشد نقدینگی بسیار زیادی در دولت مواجه هستیم اما از آن طرف کارگاه‌ها به خاطر کمبود نقدینگی تعطیل می‌شوند و تسهیلات به صورت غیر اصولی به افراد بد حساب داده می‌شود. بنابراین باید این وضعیت تغییر کند.
*تغییر نظام بانکی از اولویت‌های ما است و معتقدیم که باید در این زمینه سرمایه‌گذاری کرد تا این وضع سامان بگیرد.
* دولت اگر نقدپذیر نباشد مطمئنا شاهد فساد در بخش‌های مختلف آن خواهیم بود. بنابراین نقد برای دولتمردان یک ثروت است که باید از آن برای بهبود شرایط استفاده کنیم. همچنین نباید با نقاد برخورد کرد و در مورد آن الفاظ تحقیرآمیز به کار برد.
* ان‌‌شاءالله در دولت ما به نقد میدان داده می‌شود و نقد به عنوان غنیمتی تلقی خواهد شد. ما نقد را تشویق می‌کنیم. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی