[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۸
  • دوره جدید

تلاش می‌کنیم آمار طلاق کاهشی شود، روزنامه شیراز نوین

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس، از اجرای چند طرح مشاوره روان شناختی زوجین برای تحکیم بنیان خانواده و پیشگیری از بروز اختلافات و کاهش آمار طلاق خبر داد.
به گزارش معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس، اسماعیل اکبری با بیان اینکه مشاوره و افزایش آگاهی زوجین موجب کاهش اختلاف‌ها بین آنها می‌شود، اظهار کرد: در یکی از اقدامات ابتکاری، طرح پاد یا پیوند آگاهانه دل‌ها توسط معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری با مشارکت اداره کل ورزش و جوانان استان فارس به مرحله اجرا گذاشته شده است.
وی با اشاره به اینکه این طرح با هدف هدایت و کمک به افراد متقاضی ازدواج در انتخاب درست زوج موردنظر طراحی و تدوین شده است، تشریح کرد: در این فرایند متقاضی ازدواج پس از مراجعه، یاری برگ‌هایی را با 270هزار تومان اعتبار مشاوره دریافت می‌کنند که ضمن هدایت به مراکز مشاوره معتبر، هر یک از افراد به صورت جداگانه یک جلسه مشاوره تخصصی روان شناختی رایگان و یک جلسه مشاوره با نصف تعرفه‌های مصوب و جمعاً چهار جلسه مشاوره روان شناختی را دریافت می‌نمایند.
این مقام قضایی افزود: با توجه به ارزیابی‌های اولیه به نظر می‌رسد این طرح در ایجاد پیوندی مستحکم تر در بین زوجین مؤثر باشد و با دریافت این خدمات آغازی خوش در زندگی زناشویی را تجربه کرده و بتوانند در صورت بروز هرگونه مشکل، از همان ابتدا مسیر حل و فصل کنند و مدیریت زندگی را بر عهده بگیرند.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس در ادامه به اختلافات بالای زوجین در یک ساله اول زندگی اشاره کرد و گفت: این معاونت همچنین در این راستا به منظور انتقال دانش و مهارت کافی به زوجین جهت کنترل و کاهش این اختلافات، طرح بیمه حامی (بیمه نامه‌های روان شناختی تحکیم بنیان خانواده) را که برای اولین بار در کشور اجرا می‌شود، با همکاری اداره کل بهزیستی فارس، بیمه کوثر و مؤسسه بهار نکو به زوج‌های جوان ارائه می‌نماید. اکبری بیان کرد: در این طرح تا یک سال پس از تاریخ شروع عقد، هر یک زوجین می‌توانند با پرداخت مبلغ 20هزار تومان از چهار جلسه مشاوره روان شناختی استفاده کنند که البته در صورت نیاز چهار جلسه تکمیلی مشاوره نیز توسط سازمان بهزیستی استان در قالب یاری برگ به آنها ارائه می‌گردد.
وی افزود: در حال حاضر زوجین می‌توانند به 11 مرکز مشاوره شیراز، که اسامی آنها نیز در بیمه نامه آنها ذکر گردیده مراجعه و از بیمه نامه خود استفاده نمایند. دبیر شورای پیشگیری از جرم استان فارس در ادامه به طرح تحکیم خانواده اشاره و اعلام کرد: بر اساس قانون حمایت خانواده و پیشگیری از طلاق در بین زوجین متقاضی طلاق، مراکز مشاوره تحکیم خانواده همکار با دادگستری استان فارس با استفاده از ظرفیت‌های دستگاه‌های متولی از جمله اداره کل بهزیستی استان و سازمان نظام روان شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران و استفاده از مراکز برتر با ارزیابی‌های خاص به ویژه در بعد وجود نیروی انسانی متخصص در امر ارائه مشاوره روان شناختی تخصصی، ایجاد شده است. اکبری تصریح کرد: پس از درخواست طلاق توسط زوجین، این مشاوران طی پروتکل‌های تعریف شده، مداخلات تخصصی خود را آغاز و طی جلسات مشاوره تخصصی و در صورت لزوم ارائه خدمات مددکاری و مشاوره حقوقی سعی در اصلاح ارتباطات بین فردی آسیب دیده می‌نمایند.
معاون قضایی دادگستری فارس گفت: این مراکز مکلف اند از نظر دریافت هزینه منطبق با مصوبات شورای مشورتی واحد مشاوره استان عمل نمایند که حدوداً از نظر ریالی نسبت به سایر مراکز مشاوره نیم بها منظور می‌گردد. البته بهزیستی تسهیلاتی را برای زوجینی که تمکن مالی لازم نداشته باشند، اختصاص داده است که پس از بررسی با توجه به حدود تعیین شده برای مراکز مذکور رایگان مشاوره می‌شوند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی