[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۰
  • دوره جدید

مغفولیت صادراتی، روزنامه شیراز نوین

 فرزاد وثوقی- گروه خبر
 در جلسه مشترک کمیسیون انرژی، صادرات، واردات و کمرگ اتاق بازرگانی فارس و تشکل خدمات فنی و مهندسی استان راهکارهای توسعه صادرات خدمات فنی مهندسی کشور با بهره گیری از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های وزارت نیرو، بررسی و تدوین شد.
نادر طیبی عضو هیئت رئیسه و رئیس کمیسیون انرژی، محیط زیست، صنایع پالایشی و پتروشیمی اتاق بازرگانی فارس با تشریح دستور جلسه گفت: آیین نامه اجرایی حمایت‌های دولت از صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی، اقدام مؤثری در جلوگیری از رقابت‌های مخرب خواهد بود. وی افزود: همچنین بررسی و ارائه نظرات کارشناسی فعالان بخش خصوصی در خصوص این آیین نامه می‌تواند به حفظ و توسعه بازارهای صادراتی موجود و زمینه سازی برای نفوذ در بازارهای جدید صادراتی کمک کند.
طیبی اظهار داشت: امروز با توجه به وابستگی اقتصاد ایران به درآمدهای نفتی، افزایش صادرات غیرنفتی با هدف خنثی‌سازی تحریم‌ها، ضرورت دارد. وی اضافه کرد: صادرات به کشور‌های منطقه بهترین گزینه برای گسترش صادرات غیرنفتی کشور است که تحقق این هدف، مستلزم توسعه بازار این کشورها با برنامه‌ریزی و اقدامات حمایتی و مؤثر از سمت دولت است.
در ادامه این جلسه، خسرو فروغان عضو هیئت نمایندگان و رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس نیز گفت: بخش صادرات کشور ما به لحاظ ساختاری مناسب نیست و تاکنون هیچ زمان نتوانسته ایم بیش از 10 درصد توان صادراتی کشور را استفاده کنیم و عدم پیشرفت ما در این زمینه نیز به دلیل ارزیابی‌های نادرست از وضعیت خودمان است.
وی با بیان اینکه استان فارس پتانسیل‌های فراوانی در حوزه‌های صادراتی دارد که می‌تواند بسیار ارزآور و ثروت آفرین باشد، ادامه داد: به دلیل عدم وجود زیرساخت‌های مناسب صادراتی و اقتصادی و عدم حمایت دولتی رقابت‌های ناسالمی در بخش اقتصاد کشور وجود دارد که آیین نامه پیشنهادی تا حدودی می‌تواند ساختارهای این بخش را سامان دهد. فروغان عنوان داشت: همچنین به نظر می‌رسد با این آیین نامه بتوان از طریق سازمان توسعه تجارت، مطالعه و نیازسنجی بازارهای کشورهای هدف و حمایت‌های لازم در این زمینه نیز محقق شود. وی با تأکید بر اقدام مثبت ارزیابی از نخبگان و فعالان اقتصادی برای جمع اوری نظرات کارشناسی جهت تدوین نهایی آیین نامه اجرایی حمایت‌های دولت از صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی تصریح کرد: کارشناسی دقیق و تدوین این آیین نامه در جهت رونق و توسعه صادرات کشور کمک کننده خواهد بود و امکان رقابت مناسب در عرصه داخلی و خارجی را برای فعالان اقتصادی ما 
فراهم کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی