[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۱۸
  • دوره جدید

تپش قلب محلات با پروژه‌های محرومیت‌زدایی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
ضرورت احداث ساخت سیل‌بند سعدی، سامان‌دهی محور دروازه قرآن، اهیمت اجرای پروژه‌های فرهنگی، توسعه فضای سبز، بهره‌مندی از معتمدان و یاوران شورای اسلامی شهر و مهم‌تر از همه خدمت‌رسانی همه‌جانبه شهروندان فرهنگ‌مدار شیراز از مهم‌ترین مؤلفه‌هایی بود که شهردار منطقه سه شیراز در جمع اصحاب رسانه به آنها اشاره کرد.
 تداوم عمران در قلب محلات
دکتر غلامرضا شهریاری در این نشست از افتتاح فاز اول پروژه بیست متری حاج عزت خبر داد و گفت: این پروژه در روزهای پایانی سال افتتاح می‌شود و فاز تکمیلی آن در مهرماه 1402 به بهره برداری می‌رسد. وی همچنین به پروژه‌های محرومیت‌زدایی منطقه اشاره کرد و افزود: اجرای شش پروژه محرومیت‌زدایی در سطح منطقه در دستور کار است که پنج پروژه در شهرک سعدی و یک پروژه در شهرک رکن آباد اجرا می‌شود. شهردار منطقه سه با اشاره به اینکه بودجه عمرانی و خدمات شهری سال 1401 منطقه سه رقمی بالغ بر 200میلیارد تومان بود، اظهار داشت: سال آینده 700میلیارد تومان پروژه تعریف خواهد شد که این مبلغ به معنای افزایش سه و نیم برابری بودجه در سطح منطقه است. شهریاری در این نشست همچنین یادآور شد: در سطح منطقه سه 27 بوستان وجود دارد که همه آن‌ها نیاز به بهسازی دارد و باید موضوعات زیباسازی، روشنایی و نصب و تأمین تجهیزات و فضای سبز آن‌ها در دستور کار باشد.
 تحولات بنیادین در شهرداری منطقه 3 شیراز
شهردار منطقه سه افزود: این قول را می‌دهیم که در سال آینده، مردم منطقه سه شاهد چهره‌ای متفاوت از منطقه خواهند بود و این منطقه یک کارگاه عمرانی برای اجرای پروژه‌های فاخر خواهد بود. احداث سیل بند در بالادست شهرک سعدی دیگر موضوع مورد اشاره شهردار منطقه سه بود و وی در این خصوص گفت: بر اساس تفاهم نامه منعقد شده میان دستگاه‌های متولی برای احداث بند‌ها در بالادست شهرک سعدی، اما با چندین ماه پیگیری شهرداری به جهت اجرایی کردن این طرح، شهرداری این آمادگی را دارد که کار خود را برای ساخت این سیل‌بند‌ها آغاز کند. شهریاری ادامه داد: دستگاه‌های متولی همچون ادارات کل منابع طبیعی و آب منطقه‌ای بر اساس تفاهم نامه منعقد شده وظایفشان تملک یا بازگشایی مسیر‌هاست و باید پای کار باشند تا از وقوع هرگونه اتفاقی جلوگیری شود.
 عدم همکاری دستگاه‌ها را با صراحت اعلام می‌کنیم
شهریاری همچنین تأکید کرد: این جرئت را داریم که در صورت عدم همکاری و مشارکت هر دستگاه اجرایی در اجرای اقدامات، این موضوع را به صراحت اعلام خواهیم کرد. شهردار منطقه سه شیراز در پایان یادآور شد: احداث پارک 50هکتاری جنوب شهرک زیباشهر، احداث پایانه شهرک سعدی، مسدودسازی 500متری تا فضای آرامگاه سعدی به جهت برداشتن حجم ترافیک در این محور، بهسازی محور حافظیه، احداث پل عابر پیاده شهرک گلشن، آسفالت معابر منطقه، لوله‌گذاری آب‌های سطحی، اجرای ادامه عملیات عمرانی محور عرفان و بهسازی و پیاده‌رو‌سازی معابر سطح منطقه از اقدامات در دستور کار منطقه سه در سال 1402 است. شهردار منطقه سه شیراز گفت: با توجه به قدمت تاریخی و فرهنگی که محور دروازه قرآن دارد و مهم‌ترین ورودی شهر شیراز محسوب می‌شود، اما وضعیت فعلی آن زیبنده نام کلان‌شهر شیراز نیست.
 خدمت‌رسانی به توده‌های عظیم جمعیتی
وی عنوان کرد: محدوده منطقه سه بالغ بر 4هزار هکتار است که 1900 هکتار محدوده قانونی و مابقی حریم شهر است. شهریاری با اشاره به اینکه این منطقه جمعیت 296هزار نفری را پوشش می‌دهد، تصریح کرد: این منطقه از بافت‌هایی که تفاوت فرهنگی و رفتاری و الگوی زندگی جمعیت ساکن که در آن وجود دارد، تشکیل می‌شود. وی با طرح این پرسش که آیا وضع موجود منطقه سه می‌تواند پاسخ‌گوی خدمات آن باشد، ادامه داد: دو سؤال همواره مطرح است که آیا منطقه سه همان منطقه‌ای است که شیراز را بر مبنای آن بتوان ارزیابی کرد و آیا بلوار‌ها و فضای سبز، پیاده‌رو و آسفالت زیبنده این منطقه است. شهردار منطقه سه با بیان اینکه محدوده این منطقه از شمال به دروازه قرآن و شهرک سعدی و ورودی آن از پلیس‌راه شیراز- اصفهان آغاز می‌شود تا شهرک‌های زیباشهر، گلشن و بلوار جمهوری ادامه یافته و مرزی با دیگر شهرداری‌های مناطق سطح شهر دارد، افزود: این منطقه محدوده‌ای منفصل و پراکنده و با فرهنگ‌ها و قومیت‌های مختلف است و بودجه اندکی دارد که نمی‌توان با آن، کل منطقه را متحول و رضایت مردم را جلب کرد.
 تعریف پروژه بر اساس پشتوانه اجتماعی
وی با بیان اینکه نتیجه استفاده از این ظرفیت و شناخت نیاز‌ها منجر به تدوین یک برنامه چهارساله برای منطقه سه شد، افزود: با توجه به پشتوانه اجتماعی که برای هر محله در این برنامه چهارساله تعریف شده است، این برنامه در سال‌های آینده و برای سایر مدیران قابل اجراست. شهردار منطقه سه شیراز تصریح کرد: این برنامه چهارساله به عنوان الگوی کاری منطقه از سال آینده اجرا و پروژه‌های آن وارد فاز عملیاتی می‌شود و که به دنبال آن مردم شاهد تغییرات اساسی در سطح این منطقه خواهند بود. شهریاری در ادامه با اعلام این موضوع که قریب به صددرصد پروژه‌هایی که سال آینده در سطح منطقه کلنگ‌زنی می‌شود، پشتوانه اجتماعی دارد، گفت: سال آینده منطقه سه تبدیل به یک کارگاه عمرانی 
خواهد شد.
 مقابله راسخ با آشفتگی‌های بصری
شهردار منطقه سه شیراز در ادامه به وضعیت محور گردشگری دروازه قرآن اشاره کرد و افزود: با توجه به قدمت تاریخی و فرهنگی که این محور دارد و مهم‌ترین ورودی شهر شیراز محسوب می‌شود، اما با دید کارشناسی، وضعیت فعلی آن زیبنده نام کلان‌شهر شیراز نیست. شهریاری ادامه داد: تداخل وضعیت عابرپیاده، تردد سواری، معضل ترافیک و وضعیت آشفتگی بصری زیست محیطی تنها برخی از مشکلات این محور است و عدم سامان‌دهی این محور موجب بروز این مشکلات شده است. وی همچنین اضافه کرد: در راستای سامان‌دهی این محور از سال آینده عملیات اولین پروژه فرامنطقه‌ای و ملی دروازه قرآن اجرایی خواهد شد و یک پروژه 200 هکتاری از ورودی دروازه قرآن در جوار کوه نور احداث می‌شود. شهریاری افزود: به جهت هدایت و استفاده مردم از فضای این محور، فاز اول این پروژه با اعتباری بالغ بر 50میلیارد تومان اجرا و در خردادماه 1402 کلنگ‌زنی می‌شود. شهردار منطقه سه بیان کرد: معتقدم با ایجاد دوربرگردان و سرعت‌گیر نمی‌توان مشکلات ترافیکی محور دروازه قرآن را حل کرد
 و طاووسی که زیباست...
این مقام مسئول ابراز کرد: با ایجاد زیرگذر می‌توان یادمان‌های زیباتری هم در این محور نصب کرد و نیازی نیست میدانی بزرگ و یک طاووس در آن باشد که انتقادات مثبت یا منفی درمورد آن اعلام شود و معتقدم برای زیرساخت‌های این محور باید برنامه‌ریزی شود. شهردار منطقه سه شیراز در خصوص نصب یادمان طاووس جدید در میدان دروازه قرآن پاسخ داد: طاووس جدید دروازه قرآن توسط دو هنرمند شیرازی با صدمیلیون تومان هزینه طراحی و ساخته شده است. شهریاری گفت: این هزینه بسیار زیادی برای ساخت یک یادمان نیست، اما اگر بهترین هنرمند را هم بیاوریم، باز هم به مراحل طراحی و ساخت آن انتقاد می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی