[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۹۴
  • دوره جدید

با دندان درد کودکان چه کنیم؟، روزنامه شیراز نوین

دندان درد کودکان در جریان پوسیدگی و خراب شدن تدریجی و نفوذ به عصب بروز می‌کند. در این زمان برای تسکین درد دندان کودک به سراغ درمان‌های خانگی و طبیعی می‌رویم.
به گزارش نمناک، دندان درد کودکان همان قدر که برای خود کودک دردناک است سبب نگرانی والدین می‌شود، به طوری که با بروز دردی که کودک تحمل می‌کند به سراغ علت پوسیدگی و راه تسکین دندان درد کودک می‌روند. در ‌این بخش از نمناک با علت اصلی خراب شدن و پوسیدگی دندان کودک و راه‌های درمان و تسکین دندان درد کودک بیشتر آشنا می‌شوید.
علت دندان درد کودکان
پوشش محافظ بیرونی دندان به علت پوسیدگی دندان از بین می‌رود و رفته رفته به مرکز دندان و محل قرارگیری اعصاب دندان نفوذ می‌کند و درد هنگامی‌که چیزهای سرد یا گرم یا شیرین با دندان تماس پیدا می‌کند شروع می‌شود.
تخریب یا فساد دندان و بیماری لثه بر اثر تولید پلاک (Plague) که لایه نازکی از بزاق و باقی مانده‌های غذاست و باکتری در آن رشد می‌کند، صورت می‌گیرد. باکتری‌ها در حضور مواد قندی رشد می‌کنند، به همین خاطر وجود قندها در مواد غذایی کودک مضر هستند.
دندان درد کودک
مسائلی که والدین باید درباره نحوه مراقبت از دندان‌های کودک خود مطلع باشند
پیدا کردن محل دقیق درد
والدین باید از کودک درباره دندانی که درد می‌کند یا محل ‌ایجاد درد در دهان سؤال کنند. همچنین والدین باید درباره زمان شروع درد و دائم یا موقتی بودن آن از کودک اطلاعاتی دریافت کنند. دندان دردی که باعث شود کودک در طول شب بیدار بماند یا درد دندانی که بیش از یک روز ادامه داشته باشد، باید مورد بررسی دندانپزشک اطفال قرار گیرد.
بررسی علائم‌ ایجاد آسیب دیدگی
ممکن است ضربه به دهان سبب آسیب به دندان‌ها و لثه‌های کودک شود، به همین علت والدین باید از کودک خود درباره وارد شدن ضربه به دهان سؤال کنند و با نگاه کردن به داخل دهان کودک از عدم ‌ایجاد شکستگی، ترک خوردگی یا سایر موارد آسیب دیدگی دندان مطمئن شوند و سپس به متخصص دندانپزشکی کودکان مراجعه کنند.
بررسی علائم ابتلا به بیماری‌های دندان و لثه
والدین باید از نزدیک به دندان نگاه کنند و لکه‌های قهوه‌ای یا پوسیدگی‌ها را در دهان کودک خود تشخیص دهند و التهاب لثه یا زخم در داخل دهان کودک خود را بررسی نمایند. اگر علائم مشخص در ‌این باره مشاهده نشد، احتمالاً دندان پوسیده کودک عفونت کرده است.
اهمیت دندان شیری
برخی از والدین گمان می‌کنند چون دندان شیری موقتی است نیاز به مراقبت از آن‌ها نیست، به همین علت در حفظ و رعایت بهداشت سهل انگاری می‌کنند، اما باید بدانید دندان‌های شیری سلامت دندان‌های دائمی ‌را تأمین می‌کنند، بنابراین پس از رویش اولین دندان، کودک خود را برای معاینه و جلوگیری از بروز مشکلات دهانی به دندانپزشکی اطفال ببرید.
پیشگیری از درد دندان کودکان
مسواک زدن و نخ دندان کشیدن
کودکان باید بعد از هر بار غذا خوردن نخ دندان بکشند و حداقل دو بار در روز و قبل از خواب دندان‌های خود را مسواک بزنند و اگر خودشان نتوانند ‌این کار را انجام دهند، والدین باید‌ این کار را برایشان انجام دهند تا تمیزی و سلامت دندان‌های کودک حفظ شود.
استفاده از محصولات حاوی فلوراید
برای پیشگیری از پوسیدگی مینای دندان باید چنانچه در بخش بهداشت دهان و دندان در نمناک گفتیم خمیردندان‌ها و دهان شویه‌های حاوی فلوراید استفاده کنید. والدین برای کودکان خود باید از مکمل‌های خوراکی حاوی فلوراید استفاده کنند.
مراجعه منظم به دندانپزشک
برای حفاظت از دندان‌ها و پیشگیری از مشکلات دندان حداقل دو بار در سال باید به دندانپزشک مراجعه نمود و در صورت لزوم به جرم گیری دندان‌ها پرداخت.
کاهش مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های شیرین
کاهش مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های شیرین می‌تواند نقش مهم و مؤثر در پیشگیری از پوسیدگی دندان و دندان درد داشته باشد.
استفاده از محافظ دهان در هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی
به منظور جلوگیری از وارد شدن آسیب به دندان‌های کودک آن‌ها باید در هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی از محافظ دهان استفاده کنند.
درمان دندان درد کودکان
والدین می‌توانند برای کاهش دندان درد کودک خود کارهای زیر را انجام دهند:
مسواک و نخ دندان
دو طرف دندان‌های خراب را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا باقی مانده غذا از دندان خارج شود. در صورتی که کودک بزرگ شده باشد خودش باید به دندان خود مسواک بزند و نخ دندان بکشد و فقط والدین باید بر کار آن‌ها نظارت کنند.
شست‌وشو با آب نمک
برای کاهش درد و ورم اطراف دندان، کودک باید آب نمک را در دهانش بچرخاند و بعد از 30 ثانیه آن را بیرون بریزد. برای درست کردن آب نمک حدود نصف قاشق چای‌خوری نمک را درون یک فنجان آب گرم بریزید و هم بزنید تا حل شود. در صورت ادامه داشتن درد هر چند ساعت یک بار از محلول آب و نمک استفاده کنید.
کیسه یخ
درون حوله‌ای یخ یا سبزیجات یخ زده را بپیچید و حدود 15 تا 20 دقیقه کیسه را روی محل درد نگه دارید تا درد کاهش یابد. توجه داشته باشید که یخ را مستقیماً روی پوست یا دندان خراب نگذارید.
استفاده از داروهای بدون نیاز به نسخه
استفاده از داروهای بدون نیاز به نسخه مانند استامینوفن یا ‌ایبوپروفن به طور موقت درد را کم می‌کند، اما برای کاهش درد دندان، از آسپرین استفاده نکنید. بنزوکائین (بی‌حسی موضعی) را نیز می‌توان مستقیماً روی دندان خراب استفاده کرد.
روغن سیر
روی دندان خراب کودک خود چند قطره روغن سیر بریزید زیرا روغن سیر حاوی ترکیبات ضد باکتریایی است و سبب بی‌حس شدن دندان کودک و کاهش درد آن می‌شود. در ابتدا کودک کمی‌ احساس سوزش می‌کند اما بعد از مدت زمان کوتاهی احساس راحتی خواهد کرد.
سرکه سیب
با تکه کوچکی پارچه یا پنبه مقداری روی دندان خراب قرار دهید تا درد کاهش یابد.
چای نعنا
چای نعنا که طعم خوبی دارد و کودکان راحت آن را استفاده می‌کنند سبب بی‌حسی دندان خراب کودک و کاهش دندان درد می‌شود. برای درست کردن چای نعنا،1 قاشق چای‌خوری برگ نعنای خشک را داخل 1 فنجان آب در حال جوشیدن بریزید و بگذارید 20 دقیقه در همان حالت بماند، سپس آن را از صافی رد کنید و با آن دهان کودک خود را بشویید.
سیب زمینی
یک عدد سیب زمینی را پوست گرفته، تکه تکه کنید و روی دندان خراب بگذارید تا درد آن کاهش یابد. برای کاهش دندان درد کودک می‌توانید یک پوره با سیب زمینی و کمی ‌نمک درست کنید و پوره را در محل درد بگذارید.
عصاره وانیل
با وانیل یک توپ کوچولو درست کنید و روی محل درد قرار دهید و یا مقداری عصاره وانیل به یک تکه پارچه نخی بزنید و آن را روی دندان خراب بگذارید .
خمیردندان مخصوص
اگر لثه کودکتان حساس است می‌توانید از خمیردندان مخصوص دندان‌های حساس که باعث کاهش درد می‌شود، استفاده کنید.
کمپرس گرم
برای آرام کردن درد دندان یک بطری آب گرم را که درون پارچه یا حوله‌ای پیچیده‌اید روی گونه‌های کودک بگذارید.
اقدامات دندانپزشک برای رفع درد دندان کودک
دندانپزشک، وسعت و میزان آسیب دیدگی را مشخص می‌کند.
در صورت نیاز دندان به یک تراش و پرکردن ساده، آن را ترمیم می‌کند.
اگر دندان آبسه کرده باشد چرک را خارج می‌سازد.
اگر امکان خوب شدن دندان نباشد آن را می‌کشد و برای ‌این کار بر حسب سن کودک شما از بیهوشی عمومی ‌استفاده می‌کند.
توصیه به والدین برای جلوگیری از خراب شدن دندان کودک
برای جلوگیری از فساد دندان کودک مقداری فلوراید به آب آشامیدنی بیافزایید و یا از قرص‌های فلوراید یا قطره‌های حاوی آن برای کودکتان استفاده کنید.
برای مسواک زدن کودک از خمیرهای فلورایددار استفاده کنید.
به کودک، شیرینی و قند، کیک و بیسکویت ندهید و همچنین اجازه ندهید آن‌ها از نوشیدنی‌های قندی استفاده کنند.
دندان‌های کودکتان را یک بار در روز مسواک بزنید و تا سنین 6 تا 7 سالگی بر مسواک زدن او نظارت کنید.
هر شش ماه یک بار کودک چهار ساله خود را نزد دندانپزشک ببرید و او را از همان کودکی با دندانپزشک آشنا کنید.
بعد از خوردن شیرینیجات، به کودک توصیه کنید آب فراوان بنوشد تا دندان‌هایش از شیرینی پاک شود.
دندان‌های دائمی ‌عقب کودک را وقتی به سن 7 تا 8 سالگی رسید از نظر وجود شکاف بررسی کنید.
اگر دندان دائمی‌کودکان دچار شکستگی یا لب پریدگی شده باشد، نصب یک روکش دندان یا پر کردن دندان ضروری خواهد بود.
هشدارها
اگر کودک همراه با دندان درد تب، ورم نزدیک دندان خراب، درد بسیار شدید یا وارد شدن ضربه شدید به دهان داشت به سراغ مراقبت‌های پزشکی بروید.
اگر دندان درد بیش از 24 ساعت طول کشید یا باز هم تکرار شد، حتماً با دندانپزشک کودک‌تان مشورت کنید. درمان‌های موقتی تنها برای مدت زمان کوتاهی درد را تسکین می‌دهد، به همین علت ضروری است برای درمان دندان درد شدید کودکان و جلوگیری از آسیب شدید به دندان به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید.
اگر از داروی مسکن موضعی برای دندان کودکتان استفاده کرده‌اید، از دادن غذا به کودک تا زمانی که بی‌حسی ناشی از دارو رفع نشده، خودداری کنید زیرا بی‌حس بودن زبان یا دهان باعث می‌شود که او هنگام جویدن غذا زبان یا لب خود را گاز بگیرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی