[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۴
  • دوره جدید

آسیب اساسی لیگ بیستم چه بود؟، روزنامه شیراز نوین

جرقه‌هایی از فوتبال حرفه‌ای در لیگی که دهه دوم عمرش را پشت سر گذاشت/ آسیب اساسی لیگ بیستم چه بود؟
دو دهه از عمر لیگ برتر فوتبال ایران که سرآغازی بر فوتبال حرفه‌ای بود گذشت و حالا تازه جرقه‌هایی از حرفه‌ای‌گری در آن دیده می‌شود.
به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، فصل بیستم لیگ برتر فوتبال ایران با یک شگفتی دیگر به پایان رسید و آن کسب پنجمین قهرمانی پیاپی برای پرسپولیس بود تا این تیم رکورد خود را از این حیث ارتقا دهد. این فصل از رقابت‌ها با وجود اینکه به دلیل شیوع ویروس کرونا، مسابقات لیگ قهرمانان آسیا و مقدماتی جام جهانی بیش از حد طولانی و فرسایشی شده بود، اما به زعم کارشناسان از لحاظ فنی و کیفی با رشد خوبی همراه بوده است. لیگ امسال 476 گل داشته که میانگین گل هر هفته چیزی حدود 16 گل و هر بازی دو گل را نشان می‌دهد.
از سویی دیگر درست است که امسال پرسپولیس دوباره با همان 67 امتیاز فصل گذشته موفق به کسب عنوان قهرمانی شد، ولی تیم دوم جدول 12 امتیاز نسبت به فصل قبلی، بیشتر امتیاز جمع‌آوری کرده است و این یعنی سپاهان به‌عنوان نایب قهرمان این فصل با همین امتیازات و عملکرد در بسیاری از ادوار گذشته لیگ برتر موفق به کسب عنوان قهرمانی می‌شد. امسال همچنین تیم سوم جدول (استقلال) نیز از تیم دوم جدول فصل گذشته که خودش بود، سه امتیاز  بیشتر کسب کرده است. این آمار نشان می‌دهد فاصله تیم‌ها با پرسپولیس در این فصل کمتر شده است.
در همین رابطه مسعود اقبالی مدرس فیفا و کارشناس فوتبال ایران در گفت‌وگو با تسنیم، اظهار داشت: این فصل علی‌رغم مشکلات عدیده‌ای که کماکان در تشکیلات و مدیریت فوتبال وجود دارد، لیگ در مسائل فنی با پیشرفت روبه‌رو بوده است.
وی ادامه داد: با وجود مشکلات مالی و مدیریتی تمرکز لازم در تیم‌ها وجود ندارد و برای همین در روند نتیجه‌گیری‌ها نوسانات زیادی را می‌دیدیم. شاید کم‌نوسان‌ترین تیم امسال همین پرسپولیس بود که موفق شد یک بار دیگر قهرمان لیگ برتر شود. با این حال کار گروهی در تیم‌ها افزایش داشت و فکر می‌کنم این ثمره آموزش‌های اخیر به مربیان جوان ماست که باعث شده سطح آن‌ها از لحاظ دانش کیفی افزایش پیدا کند.
این کارشناس فوتبال خاطر نشان کرد: با رشد فنی که در لیگ امسال شاهد بودیم، جرقه‌هایی را از فوتبال حرفه‌ای را در فوتبال آماتور خودمان می‌بینیم. جدا از بحث فنی که می‌توان گفت همه تیم‌ها رشد داشته‌اند، تیم‌هایی که تنش کمتری در مدیریت‌شان داشته‌اند موفق‌تر ظاهر شده‌اند.
اقبالی یادآور شد: پرسپولیس کمترین نوسان را داشته و همین موضوع تأثیر خودش را نشان داده است. استقلال علی‌رغم تنش‌ها، جابه‌جایی‌ها و مشکلات مالی باز هم به تدریج بهتر شد و به مقام سوم لیگ رسید و در مجموع عملکردش قابل قبول بود. سپاهان نیز در بُعد فنی و مدیریتی خیلی خوب بود و موفق ظاهر شد.
وی در ادامه با اشاره به عدم ثبات روی نیمکت‌های اکثر تیم‌ها، تصریح کرد: یکی از آسیب‌های اساسی در لیگ تازه تمام شده، همین جا‌به‌جایی‌های پرتعداد مربیان بود. فکر می‌کنم در این فصل باشگاه‌ها 17، 18 بار دست به تغییر کادر فنی زدند و این خیلی برای فوتبال ما بد است، چراکه هر مربی فلسفه کاری خودش را دارد و با این تغییرات بازیکنان دچار مشکل می‌شوند. 
مدرس فیفا عنوان کرد: از نظر فنی همه تیم‌ها عملکرد قابل قبولی داشتند، حتی تیم‌های ته جدولی مثل ماشین‌سازی و سایپا. این تیم‌ها با وجود سقوط به دسته اول، فوتبال بدی را انجام نمی‌دادند، ولی همان مشکلات عدیده اجازه تمرکز تاکتیکی و فکری را به آن‌ها نداد.
اقبالی همچنین اضافه کرد: سقوط تیم‌هایی مثل ماشین‌سازی خیلی دردآور است، چراکه این تیم‌ها کارشان برای برگشت به لیگ برتر خیلی سخت است. در این دهه چندین تیم لیگ برتری به دسته‌های پایین‌تر رفتند و دیگر توان برگشت نداشتند و خیلی از آن‌ها کلاً منحل شدند. تیم‌هایی مثل بانک ملی، آرارات و راه‌آهن برای خودشان قدرت‌هایی بودند، ولی الآن اثری از آن‌ها نیست. وی در خاتمه خاطر نشان کرد: اگر می‌خواهیم فوتبالی زنده و پویا داشته باشیم و وضعیت لیگ‌مان از این هم بهتر شود، باید در سطح مدیریت تجدیدنظر کنیم و مدیران ورزشی و فوتبالی را به کار بگیریم. باید سرمایه‌گذاری کنیم، مخصوصاً در سطوح پایین تا به کشورهایی مثل ژاپن و کره و استرالیا برسیم. وضعیت ما در المپیک نشان می‌دهد که نه فقط در فوتبال، بلکه در کل ورزش سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی خوبی نداشته‌ایم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی