[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۹
  • دوره جدید

یک شیراز، یک شجریان، یک جهان‌شهر ، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
به همت شهرداری شیراز پروژه‌های فاز دوم و سوم پیاده راه استاد شجریان به همراه باغ سلامت بانوان به بهره برداری رسیدند.
این مراسم شامگاه دوشنبه 11 مردادماه با حضور شهردار کلان‌شهر شیراز، رئیس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز و جمعی از مقامات ارشد شهری در محور چمران جنوبی برگزار شد.
استقبال شهروندان بیانگر موفقیت پروژه‌هاست
سید عبدالرزاق موسوی، رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در این آیین ضمن تشکر از شهردار شیراز و سایر شهرداران مناطق گفت: با مشاهده فضای عمومی و استقبال مردم از فضاهایی مانند پیاده راه استاد شجریان، متوجه بزرگی کار می‌شوم که باید از تک‌تک اعضای شورا تشکر کنیم که این اقدام محصول سیاست‌گذاری و برنامه‌گذاری شورا و اجرای موفق شهرداری است.
موسوی با اشاره به توسعه فضای سبز در این پیاده راه عنوان کرد: در این دوره از مدیریت شهری مساحت فضای سبز افزایش یافته است که این رویکرد بر اساس سیاست‌گذاری شورای پنجم و شهرداری رقم خورده است.
به باور رئیس شورای شهر شیراز  فضای شهر باید با کارکردهایی که تعریف می‌شود، منجر به ارتقای زندگی در یک محیط امن و سلامت باشد.
به گفته موسوی، شهر خوب شهری است که شهروندان احساس آرامش داشته باشند و این فضاهای عمومی مانند پیاده‌راه سلامت استاد شجریان در همین راستا و با رویکرد شهر انسان‌محور توسط شهرداری احداث می‌گردد.
رئیس شورای شهر شیراز با بیان اینکه این پیاده راه یکی از زیباترین فضاهاست که در راستای توسعه فضاهای فیزیکی ارتقای زندگی به بهره برداری می‌رسد، تصریح کرد: گذاشتن تنها نام پیاده راه صرف برای این فضا، با مجموعه پیاده‌راه، ورزش‌های گوناگون و دوچرخه‌سواری و در مجاورت آن باغ بانوان، نادیده گرفتن این امکانات است. 
موسوی با اشاره به قرار گرفتن این فضا در مجاورت رودخانه خشک به عنوان یک مزیت طبیعی، خاطرنشان کرد: مجموعه ای که باعث می‌شود شهروندان احساس آرامش و امنیت کنند، باید فضای زندگی نام‌گذاری شود؛ چراکه شرایطی را رقم می‌زند که نشاط و سلامت روحی شهروندان ارتقا یابد. 
رئیس شورای شهر شیراز با اشاره به مجهز بودن پیاده‌راه سلامت به فضاهای بازی و سرگرمی کودکان اظهار کرد: امروزه مدارس ما فاقد فضاهای استاندارد برای کودکان است. تجهیز بخشی از این فضاها به کودکان نشان از اهمیت دادن شهرداری به تمام اقشار مختلف جامعه در احداث پروژه‌هاست.
به اعتقاد موسوی، شورا باید از ابتدا روی این فضاها بیشتر سرمایه‌گذاری می‌کرد. وی در ادامه یادآور شد: پروژه ای که امروز به بهره برداری رسید، نتیجه سیاست‌گذاری مدیریت شهری است. 
رئیس شورای شهر شیراز خاطرنشان کرد: از آنجایی که در ساخت پروژه‌ها از هزینه‌های دریافتی شهروندان استفاده می‌شود، از شهروندان شیرازی تقاضا می‌شود که در حفظ، نگهداری و تمیز نگه داشتن پروژه‌ها توجه کنند؛ چراکه زیبنده شهروندان شیرازی نیست در شهری که مهد فرهنگ و تمدن است، شاهد ریختن زباله و تخریب برخی از تجهیزات پروژه‌ها باشیم.
عدالت‌محوری سرلوحه عملکرد مدیریت شهری
در ادامه این مراسم شهردار شیراز، حیدر اسکندرپور گفت: در تمام مناطق شیراز چنین پروژه‌هایی اجرایی شده است و اگر سرعت این پروژه‌ها ادامه داشته باشد پروژه ۱۲ هکتاری یا تمام ورزش‌ها در جنوبی‌ترین نقطه شیراز در میانرود، کنار رودخانه اجرایی خواهد شد.
شهردار شیراز افزود: بعد از بلوار تخت جمشید، پروژه‌ای با نگاه بین المللی طراحی شده و ۲۵ درصد آن اجرایی شده است.
وی با بیان اینکه در ده پیاله نیز یک پارک سلامت چهار هکتاری با تمام امکانات در حال اجرایی شدن است، متذکر شد: عدالت در اجرای پروژه‌ها در تمام مناطق اجرا شده و توزیع فضاها در کل شهر عادلانه بوده است.
اسکندرپور با بیان اینکه تیم جوان معمار در منطقه شش باعث خلق چنین پروژه‌هایی شد، عنوان کرد: تیم جدید شهرداری و شورای شهید حضور جوانان را غنیمت بشمارند؛ چراکه این جوانان تحول ایجاد می‌کنند.
شهردار شیراز خاطرنشان کرد: کار انجام شده در بافت تاریخی در چهل سال گذشته بی سابقه بوده و تأسیسات در این مناطق با کمک دستگاه‌های خدمات‌رسان به روز شده است و سپس به سمت احیا، مرمت و بهسازی گذرها و محلات تاریخی رفتیم که پس از کرونا بافت تاریخی، بعد از حافظیه و سعدیه مقصد گردشگران خارجی خواهد بود.
وی ادامه داد: پیش از این بافت تاریخی خجالت آور بود و باید برای گردشگران بزک می‌شد، اما امروز باعث افتخار است و بافت تاریخی قابل مقایسه با بافت امروزی دیگر شهرهاست و این ماحصل استفاده تیم جوان است.
اسکندرپور با اشاره به ارائه گزارش عملکرد در پایان دوره خود، اظهار کرد: شیراز در حوزه‌های متفاوت دارای یک مکتب است که فراموش شده بود. شیراز مرکز فلسفه ایران است و سابقه درخشان در حوزه‌های هنری مختلف دارد که مورد غفلت قرار گرفته بود و سعی کردیم این مکتب را احیا کنیم.
شهردار شیراز اعلام کرد: ۵۰ جلد کتاب در این راستا منتشر شد و ۱۲ قطعه موسیقی به عنوان راه شیراز بازتولید و عرضه شد. تمام نویسندگان مشهور شیراز دعوت به همکاری شدند و ماحصل این همکاری این مجموعه کتاب شد. 
وی با توصیه شهروندان به خواندن کتاب «شیراز شعر شهر را بخوانید»، گفت: شیراز با هر معیاری یکی از مهم‌ترین نمونه‌های کوشش ایرانیان برای تجسم بهشت روی زمین بوده است؛ پرتویی از نظم باطنی عالم کبیر که بر سر بی نظمی آدم صغیر سایه افکنده است.
اسکندرپور با اشاره به متونی که درباره شیراز در کتب قدیمی و جدید بیان شده است، افزود: شهرسازان و معماران در این کتاب‌های مبانی و اصول شهرسازی عنوان کرده‌اند که هندسه غالب نیست، حضور غالب است و بناها بین آدم و عالم دیوار نمی‌کشد؛ بین کوی و برزن بین رفتار آدم‌ها آهنگ می‌دهد و شهر تبدیل به دیوان شعر می‌شود و هر محله ساکت شهر آن را می‌خواند. شیراز بلندترین شعر حافظ است.
شهردار شیراز با بیان اینکه در گذشته ادامه طبیعت کیفیت زندگی خانگی بوده است، خاطرنشان کرد: شهرهای امروز کیفیت را فراموش کرده‌اند و شهر فقط به فضای تردد بین پلاک‌ها تقلیل یافته است. شهرسازی در دوران جدید به خیابان مشی فرو کاسته شده و این شهرها دیگر نشانی از بهشت ندارند. وی گفت: مدیریت شهری مکالمه مداوم با جان و روح شهر است و دومین کیفیت در فضاست و راز گمشده ما در عدم رضایت مردم از پروژه‌هاست؛ کیفیت حضور در شهر را فضاهای مکث، آرامش، تنفس و گفت‌وگو مانند این پروژه‌ها می‌سازند.
اسکندرپور با بیان اینکه بزرگ‌ترین شاهراه این است که حیات شهروندان در پروژه‌ها جاری شود، افزود: شهری که کلید آن را تحویل گرفتم، چون گارگاه عظیم ساختمانی ناتمام و به‌دور از مفهوم شیراز در حال تشکیل بود. رسالت شهری توازن بین ارزش‌های تاریخی و توسعه آنهاست.
شهردار شیراز بیان کرد: شهر می‌تواند وسعت پیدا کند و توانمند شود، اما شهریت و اصالت منحصربه‌فرد آن صدمه ببیند. توسعه شهری یعنی به شیراز بودن شیراز افزوده شود؛ همان شعار شیراز باید مثل شیراز باشد. توسعه شهری نباید شیراز را متفاوت کند.
وی تأکید کرد: شیراز لهجه خود و عطر و طعم خاص خود را دارد و به گستره سبز و نارنجی شیراز است که مسافران شیراز را تحسین می‌کنند و هر اقدامی در جهت حذف این مؤلفه‌ها باشد، مذموم است و آن را به سمت زوال می‌برد. حضور شهروندان در فضاهای شهر در هر مقیاسی فرایندی مستمر از یادگیری و یاددهی است.
اسکندرپور افزود: ابزار این کار در شیراز به وفور یافت می‌شود و شیراز گاهی فقط به آیینه ای برای بازتاب داشته‌های آن نیاز دارد. شهروندان باید در خیابان‌های درجه یک شیراز زیبایی‌ها را با پای پیاده ببینند و باید از سیطره ماشین باز ستانده شود.
دستاوردی از معماران جوان
در ادامه این مراسم شهردار منطقه 6 شیراز گفت: امروز 2 پروژه تقدیم شهروندان می‌شود که هدف از اجرای آنها افزایش سرانه فضاهای شهری و گسترش فضای سبز و ترویج فرهنگ سلامتی و ارتقای نشاط است.
حمیدرضا اسماعیلی با بیان اینکه مدت زمان این پروژه 3ساله برنامه ریزی شده که با توجه به اهمیت آن و تأکید شهردار کلان‌شهر شیراز در مدت یک سال به بهره برداری رسید، اظهار داشت: در پیاده‌راه استاد شجریان 17 پیمانکار داشتیم که ایجاد هماهنگی بین آنها دشوار بود.
وی افزود: طراحی پروژه پیاده‌راه استاد شجریان را 2 تن از معماران جوان و متبحر منطقه 6 بر عهده داشتند که به‌صورت شبانه روزی بر عملکرد پیمانکاران نظارت داشتند.
این مقام عالی شهرساز در بخش دیگری از سخنانش به مشخصات این پروژه اشاره کرد و افزود: پیاده‌راه استاد شجریان سه و نیم کیلومتر طول دارد و شامل مسیرهای دوچرخه‌سواری و نظرگاه‌های متعدد شهری است که با هدف دید بر رودخانه خشک و باغات شیراز ایجاد شده است.
شهردار منطقه 6 شیراز در ادامه خاطرنشان کرد: پیاده‌راه استاد شجریان دارای 3 پلازا است که مشتمل بر سایبان‌های چوبی و چادری می‌شود. همچنین چندین زمین ورزشی برای ورزش‌های پارکور، اسکیت و دیگر ورزش‌ها داریم که با توجه به محدودیت سالن‌های ورزشی در دوران کرونا بسیار مؤثر واقع می‌شود.
اسماعیلی در ادامه گفت: 8هزا رمتر فصای سبز در این پروژه اجرا شده و سه و نیم کیلومتر مسیر برخوردار از روشنایی است.
او با بیان اینکه در آینده با رشد نهال‌ها شاهد جذابیت‌های بصری بیشتری در این مسیر خواهیم بود، اظهار داشت: در نظرگاه‌ها کافی‌شاپ‌های سلامت راه‌اندازی خواهد شد.
شهردار منطقه 6 شیراز در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: پروژه دیگری که امروز به بهره برداری رسید، پارک ویژه بانوان است. این مجموعه در زمره باغ‌های گروه یک شیراز قرار داشت که شهرداری آن را تملک کرد.
این مقام عالی شهرساز در ادامه به دیگر پروژه‌های در دست انجام شهرداری منطقه 6 اشاره کرد و گفت: پیاده‌رو بلوار کسایی در آینده نزدیک به بهره‌برداری خواهد رسید. همچنین فضای شهری بلوار میرزای شیرازی آماده افتتاح است.
وی در پایان گفت: پیاده‌راه معالی‌آباد به مدت بیش از 30 سال به حال خود رها شده بود که اکنون عملیات بهسازی آن در دست انجام است که به یکی از مسیرهای زیبای شهری بدل خواهد شد.
مشخصات پروژه‌های انسان‌محور
احداث مکان‌های عمومی با رویکرد تعالی‌بخشی و ایجاد روحیه شاداب در شهروندان، کیفیت‌بخشی به فضاهای عمومی شهر، افزایش سرانه فضای سبز، افزایش سرانه فضاهای ورزشی و تفریحی، بازآفرینی فضای شهری در راستای افزایش تعاملات اجتماعی، ترویج فرهنگ ورزش، سلامتی و تقویت زندگی پیاده در شهر، ایجاد چشم اندازهایی در مسیر پیاده رویی با ایجاد فضای مکث و درنگ به منظور تماشای جلوه‌های زیبای باغ‌های قصردشت و اراضی سبز حاشیه بلوار شهید چمران و پیاده‌راه استاد شجریان (فاز دوم و ‌سوم) از دستاوردهای این پروژه است. 
پیاده راه سلامت چمران جنوبی استاد شجریان با دارا بودن محوطه‌سازی، کف‌سازی مسیر دوچرخه‌سواری، روشنایی و فضای سبز و احداث آب‌نما در طول ۳.۵ کیلومتر مسیر به بهره برداری رسید. 
داشتن دو مجموعه بازی کودکان به مساحت مجموعاً 300 مترمربع، دو مجموعه آمادگی جسمانی به مساحت مجموعاً 700 مترمربع، زمین چندمنظوره ورزشی به مساحت 500 مترمربع، زمین پینگ‌پنگ به مساحت 200 مترمربع، نظرگاه فودکورت به فضای باغات و کوه‌های شیراز به مساحت 700 مترمربع، سه پلازا شهری با مساحت‌های 6هزار مترمربع، 4هزار مترمربع و 1000 مترمربع، دو سایبان چادری به مساحت مجموعاً 400 مترمربع، سایبان چوبی‌- فلزی به مساحت 300 مترمربع، زمین اسکیت به مساحت 400 مترمربع، آب‌نما کف‌خشک به مساحت 300 مترمربع با نورپردازی خاص، زمین پارکور به مساحت 200 مترمربع، فضای دوچرخه‌سواری و پیاده‌راه به طول 3 کیلومتر، باغ سلامت بانوان به مساحت 5هزار مترمربع، نشیمن جمعی و فردی، نشیمن کودک و بزرگ‌سال، کاشت گیاهان پوششی به مساحت 5هزار مترمربع، چمن‌کاری به مساحت 1000 مترمربع، کاشت 2500 اصله درخت و درختچه، نصب 270 عدد پایه چراغ و روشنایی مسیر، مساحت کل فضای سبز 8هزار مترمربع، احداث سه باب سرویس بهداشتی به مساحت مجموعاً 200 مترمربع در طول مسیر پیاده‌راه سلامت استاد شجریان جانمایی و احداث شده است. 
بهسازی و توسعه باغ سلامت بانوان میزبان مساحت ۳ هکتار شامل کف‌سازی، محوطه‌سازی و طراحی فضای سبز، نورپردازی و نشیمن‌های فردی و گروهی، با هدف حفظ و نگهداری و احیای باغ‌های موجود در سطح منطقه، حفظ ماهیت طبیعی باغ و توجه به زیباسازی، افزایش امنیت اجتماعی شهروندان و برقراری تعاملات اجتماعی و ایجاد محیطی آرام و دلنشین برای گذراندن اوقات فراغت برای بانوان افتتاح شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی